Jak przeżyć remont kuchni?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Niestety każde wnętrze wymaga od czasu do czasu odświeżenia, a czasem gruntownego remontu. Remonty są zmorą dla większości ludzi, bo kojarzą się z czasowymi niewygodami, brudem, pyłem, hałasem, a czasem i problemami z ekipą remontową. Jak zaplanować i przetrwać remont, by nie pozostawił po sobie złych wspomnień?

Dobór ekipy remontowej

Dobra ekipa remontowa to podstawa. Każdy, kto przeprowadzał remont wie, jak trudno znaleźć rzetelnego, dobrego i terminowego fachowca. Z każdym remontem rośnie nasze doświadczenie w tej kwestii. Znalezienie dobrej ekipy remontowej nie jest łatwe, ale warto skorzystać ze sprawdzonych sposobów. Najlepiej sprawdza się tu system poleceń przez znajomych. Warto zasięgnąć rady zadowolonych z remontu znajomych i skorzystać z ekipy przez nich polecanej. Natomiast jeśli nie mamy takiej możliwości, pozostaje szukanie ekipy remontowej na portalach specjalizujących się w ogłoszeniach tego typu bądź stronach internetowych fachowców z okolicy.

Dobrze jest spotkać się z daną ekipą i porozmawiać o szczegółach przed podjęciem decyzji, w tym o dokładnej wycenie (każdy szanujący się specjalista będzie najpierw chciał zobaczyć zakres ewentualnych prac osobiście). Warto też przemyśleć, czy do danego remontu chcemy zatrudnić jedną ekipę, czy kilka ekip specjalizujących się w konkretnych etapach prac. Jeśli remont jest bardziej złożony, zdecydowanie warto postawić na fachowców-specjalistów. Chyba że dana firma dysponuje pracownikami o różnych kompetencjach i będą się oni zmieniać na każdym etapie remontu.

Organizacja remontu

Aby przejść sprawnie przez proces remontu, warto jest szczegółowo zaplanować wszystkie zakresy prac i stworzyć harmonogram. Przy planowaniu remontu nie można zapomnieć o kosztorysie wraz z dodatkowymi wydatkami, które mogą się pojawić w trakcie prac.

Jeśli uzgodnimy już z ekipą remontową (bądź kilkoma ekipami) termin remontu, warto w pierwszej kolejności zadbać o materiały, bowiem może się okazać, że część z nich może być dostępna jedynie na zamówienie z nawet kilkutygodniowym okresem oczekiwania. Dzięki temu można oszczędzić sobie stresu, że dane materiały nie zostaną dostarczone na czas i trzeba będzie przełożyć termin ekipy remontowej bądź kupić inne materiały, nie do końca pasujące do wnętrza.

Jak przetrwać podczas remontu w domu?

Remont w mieszkaniu potrafi dać się we znaki wszystkim domownikom. Czy można coś zrobić, by nie był aż tak odczuwalny? Sytuacja jest idealna, jeśli na czas remontu możemy opuścić mieszkanie i np. udać się na wakacje. Odpada wówczas mieszkanie wśród całodziennego hałasu, wszechobecnego pyłu i niewygód związanych z brakiem dostępu do kuchni.

Jednak nie zawsze jest taka możliwość. Sytuacja komplikuje się nieco bardziej, gdy podczas remontu kuchni trzeba przebywać w mieszkaniu. Gdy w międzyczasie musimy pracować bądź chcemy monitorować efekty pracy ekipy remontowej, obecność w mieszkaniu będzie nieodzowna. Jednak przy dobrej organizacji remont nie będzie tak uciążliwy. Pozostaje ustalenie jak najbardziej odpowiadających nam godzin pracy ekipy remontowej i zabezpieczenie remontowanego pomieszczenia, a w przypadku remontu kuchni, także przystosowania innego pomieszczenia do „przejęcia” choć podstawowych funkcji kuchni.

Idealnie, jeśli mamy możliwość, by wszystkie posiłki spożywać poza mieszkaniem, np. w pracy, bądź korzystać z usług punktów gastronomicznych (zarówno na miejscu, jak i zamawiając jedzenie z dowozem do domu). Natomiast jeśli nie ma takiej możliwości, pomocnych będzie kilka urządzeń. Z pewnością przyda się czajnik elektryczny, mikrofalówka, parowar bądź urządzenie wielofunkcyjne typu Thermomix, które można spokojnie użytkować poza kuchnią, a do ich funkcjonowania wystarczy podłączenie do prądu i posiłkowanie się pobieraniem wody np. z kranu w łazience.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed zabrudzeniem?

Kurz, pył, odpadki poremontowe itp. dodatkowo uprzykrzają remont, nie tylko podczas remontu, ale i po jego zakończeniu, potrafią bowiem być jeszcze długo widoczne w mieszkaniu. Jak najskuteczniej można zabezpieczyć mieszkanie przed zabrudzeniem, jeśli remontujemy tylko jedno pomieszczenie, np. kuchnię?

Na pewno sprawdzi się tutaj dodatkowa folia rozwieszona przed drzwiami kuchennymi od miejsca, w którym sufit łączy się ze ścianą, aż do podłogi. Może ona pełnić rolę dodatkowej „kurtyny przeciwkurzowej”, która zatrzyma większość pyłu. Warto również położyć wilgotne ścierki przed i za drzwiami wejściowymi do kuchni. Będą one pochłaniały nieco pyłu i zapobiegały unoszeniu się go w powietrzu. Nie można zapomnieć o zabezpieczeniu przed zabrudzeniem drzwi, ościeżnic i okien wraz z ramą. W tym celu można je okleić folią z użyciem papierowej taśmy malarskiej.

Przy dobrym przygotowaniu i organizacji pracy remont nie będzie zbyt uciążliwy. Nie da się zupełnie uniknąć niewygód, jednak warto mieć w głowie fakt, że to tylko stan tymczasowy, a później będziemy się cieszyć pięknym i odnowionym wnętrzem.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij