Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Jak kupić mieszkanie w młodym wieku?

Jak kupić mieszkanie w młodym wieku?

Anna Serafin
Komentarze

Aktualna sytuacja mieszkaniowa, szczególnie młodych Polaków, nie napawa optymizmem. Przy wysokich cenach nieruchomości i trudno dostępnych kredytach hipotecznych sporym wyzwaniem jest kupno własnego lokum. A więc jak kupić mieszkanie w młodym wieku? Jest to możliwe, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach i ewentualnie wesprzeć się programem rządowym.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Blisko 30. roku życia coraz częściej myślimy o tym, aby na stałe osiedlić się w jednym miejscu. Jeśli jednak nie chcemy wynajmować mieszkania ani mieszkać z rodzicami, to jest to naprawdę trudne. Pociesza fakt, że rząd jeszcze przed nadchodzącymi wyborami planuje wprowadzić program, oferujący tanie kredyty hipoteczne, skierowany właśnie do młodych osób.

W jakim wieku Polacy średnio kupują mieszkania?

Według danych Eurostatu Polacy opuszczają rodzinne gniazdo przeciętnie dopiero w wieku 29 lat. Tendencja w Europie jest taka, że do 30-stki, a nawet kilka lat powyżej tego wieku, z rodzicami mieszkają przedstawiciele południowej Europy, czyli Portugalczycy, Chorwaci czy Serbowie.

Szybko niezależni stają się zaś Skandynawowie. Obywatele Danii, Finlandii i Szwecji przechodzą na swoje zaraz po ukończeniu 20. roku życia.

Na polskim rynku nieruchomości najczęściej własne lokum kupują osoby między 30 a 40. rokiem życia, kiedy mają już na tyle stabilną sytuację zawodową, że mają na to środki albo zdolność kredytową. A dodatkowo w tym wieku najczęściej zakładają rodziny i potrzebują niezależności oraz większego metrażu.

Osoby przed trzydziestką to cały czas mniejszość wśród nabywców.

Pierwsze mieszkanie – statystyki

Przedstawiciele deweloperów są zgodni i według ich danych pierwsze mieszkanie ma najczęściej 50 – 60 mkw. Najczęściej są to lokale dwu- lub trzypokojowe, aby para czy rodzina mogła wygodnie się pomieścić, a każdy jej członek miał przestrzeń dla siebie. Poszukiwany jest często również balkon, taras albo ogródek.

Cezary Grabowski z Bouygues Immobilier Polska dodatkowo dodaje, że ważna jest lokalizacja inwestycji. Z jednej strony nabywcy chcą mieć blisko do restauracji, sklepów, punktów usługowych czy placówek edukacyjnych, ale cenią sobie również łatwy dostęp do terenów zielonych, na których mogą się zrelaksować.

Z kolei Angelika Kliś z firmy Atal zaznacza, że często wybierany jest również pakiet wykończenia, aby nowi właściciele lokum nie musieli organizować prac we własnym zakresie, tylko od razu mogli się wprowadzić.

Programy wsparcia przy zakupie mieszkania

Mieszkaniowym programem rządowym, który obecnie funkcjonuje, jest kredyt z rządową gwarancją wkładu własnego. Mogą z niego również skorzystać osoby młode, którym często trudno zebrać kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy oszczędności na wkład. Nie ma bowiem narzuconej dolnej granicy wieku. Bank Gospodarstwa Krajowego udziela gwarancji na wkład własny, dzięki czemu nie trzeba go mieć. Tylko można zaciągnąć zobowiązanie nawet na 100 proc. wartości nieruchomości.

Takie rozwiązanie jest dostępne na zakup pierwszego mieszkania albo kolejnego, jeżeli kredytobiorcy mają co najmniej dwoje dzieci.

Jednak w ostatnich miesiącach okazało się, że brak środków na wkład własny to najmniejszy problem Polaków. Przez rekordowo wysokie stopy procentowe teraz wyzwaniem jest, aby w ogóle kredyt dostać. W przypadku osób młodych, które dopiero zaczynają swoją zawodową karierę i często nie mają wysokich zarobków, jest to szczególnie dotkliwe.

Ale i na to jest rozwiązanie. Piotr Uściński, wiceminister rozwoju poinformował niedawno, że rząd pracuje nad kolejnym programem mieszkaniowym, który miałby polegać na oferowaniu młodym rodzinom kredytów hipotecznych oprocentowanych niską, bo tylko 2-procentową stawką.

Po raz kolejny jednak urzędnicy nie konsultują tego pomysłu z bankami, więc z dużym prawdopodobieństwem, ponownie jak „Mieszkanie bez wkładu własnego”, będzie to oferta oderwana od realiów rynkowych.

Możliwości kredytowe młodych

W większości banków można starać się o kredyt hipoteczny już po osiągnięciu 18. roku życia. Wiek nie jest więc przeszkodą w otrzymaniu finansowania z banku. Problemem może być jednak zdolność kredytowa, która w przypadku wszystkich potencjalnych kredytobiorców oceniana jest tak samo. Im wyższe zarobki i im niższe zobowiązania, tym więcej można pożyczyć. Wstępnie swoją zdolność kredytową obliczysz w naszym >>kalkulatorze kredytowym<<.

Często jednak młodzi ludzie nie zarabiają na tyle dużo, aby bez problemu otrzymać kredyt w kwocie, która ich interesuje. Popularną praktyką jest więc przystępowanie do niego wraz z rodzicami. Kolejne udokumentowane dochody mogą znacznie podnieść zdolność kredytową.

Trzeba jednak pamiętać, że każdy bank określa górną granicę wieku, do której trzeba całkowicie spłacić zobowiązanie. Jeśli rodzice są starsi (np. przekroczyli już 60. rok życia), a bank ustalił tę granicę np. na 75 lat, to wtedy wszyscy otrzymają kredyt tylko na 15 lat. Przy tak krótkim okresie spłaty zdolność kredytowa będzie niższa, więc najlepiej wraz z doradcą kredytowym ocenić, czy przystępowanie rodziców do kredytu pomoże młodym czy nie.

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także