Jak dbać o dom? Bezpieczeństwo i stan techniczny

Anna Serafin

Wydaje się, że kiedy wybudujemy nasz własny dom, to najgorsze już za nami. Niestety właściciele odrębnych posesji muszą wykonywać obowiązki, którymi w blokach zajmują się spółdzielnie. Ten wysiłek jednak jest wynagradzany chociażby tym, że mamy więcej przestrzeni oraz własny ogród.

Mówi się, że pańskie oko konia tuczy. Nie inaczej jest z własnym domem. Jeżeli o niego dbamy, regularnie doglądamy i naprawiamy usterki to przez wiele lat będzie nam służył swoim wspaniałym wyglądem i jednocześnie będzie bezpieczny dla domowników. Jakie prace należy wykonywać regularnie?

Przegląd instalacji

Sprawna instalacja elektryczna i gazowa to gwarancja bezpieczeństwa osób mieszkających w domu. Trzeba regularnie sprawdzać, czy gaz się nie ulatnia oraz czy w instalacji elektrycznej nie ma uszczerbku w kablach czy gniazdkach. Warto dodatkowo sprawdzić, czy przewody są odpowiednio zabezpieczone i nie ma ryzyka porażenia prądem. Do takiego przeglądu warto zatrudnić fachowca – elektryka.

Przegląd dachu i rynien

Szczególnie po sezonie letnim, kiedy zdarzają się gwałtowne burze i nawałnice, warto sprawdzić, czy nie ma żadnych ubytków dachu. Z kolei po zimie warto zweryfikować, czy rynny nadal są szczelne czy może uległy uszkodzeniu i trzeba je naprawić.

Czyszczenie wentylacji i komina

Ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa domowników jest coroczne czyszczenie wentylacji i komina. Szczególnie jeżeli dom jest ogrzewany węglem lub drewnem, to trzeba o to dbać, aby uniknąć ryzyka zaczadzenia. Do takiego przeglądu najlepiej zatrudnić specjalistę, bo czyszczenie samemu może być niebezpieczne.

Konserwacja drewna

Szczególnie jeżeli mamy drewniane elementy, które są narażone na wpływ czynników atmosferycznych (słońce, wiatr czy deszcz), musimy je regularnie konserwować, aby jak najdłużej były w dobrym stanie. Najczęściej uszkodzeniom ulegają elementy elewacji albo meble ogrodowe, jeżeli nie chowamy ich na zimę. Warto więc raz do roku pomalować je impregnatem.

Odmalowywanie

Najłatwiej zobaczyć, czy dom jest zaniedbany po stanie jego ścian. Na ścianach często widać okopcenia od kominka czy kaloryfera, ślady tłuszczu po gotowaniu, wgniecenia powstałe po przenoszeniu przedmiotów, pęknięcia na suficie od ruchu dachu czy artystyczne dzieła dzieci. Dlatego raz na pięć lat warto odmalować ściany i sufit oraz zaszpachlować ewentualne ubytki. W pomieszczeniach od razu zrobi się jaśniej i bardziej świeżo.

Naprawianie drobnych usterek, zanim staną się większe

Niedomykająca się szafka w kuchni? Cieknący kran w łazience? Zagrzybienie pod prysznicem? Skrzypiące drzwi? To drobne usterki, które kiedy je zaniedbamy, mogą przerodzić się w duże uszkodzenie. A wtedy naprawa będzie o wiele bardziej kosztowna niż gdybyśmy zajęli się nimi od razu. Dlatego takie drobne rzeczy warto reperować samemu wcześniej.

Odśnieżanie

Obowiązkiem właściciela każdej posesji jest odśnieżanie chodnika, przynależnego do jego domu. Jeśli zdarzy się, że przechodzień akurat na naszym terenie się przewróci na oblodzonej nawierzchni i coś mu się stanie, to to my będziemy odpowiadać za zaniedbanie. Dlatego warto regularnie odśnieżać nie tylko chodnik przed domem, ale i taras, podjazd czy alejkę prowadzącą do domu. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko, że ktoś z domowników się wywróci i stanie mu się krzywda.

Prace ogrodnicze

Wiadomo, że w ogrodzie przyjemnie wygrzewa się na słońcu, pije poranną kawę czy grilluje ze znajomymi. Jednak własny ogród to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. W zależności od pory roku trzeba wykonywać prace, które pozwolą utrzymać nasz zielony teren w jak najlepszym stanie. Dlatego wiosną warto nawieźć i napowietrzyć trawę, przyciąć drzewa i krzewy, jeśli tego potrzebują oraz wyczyścić meble ogrodowe. Latem z kolei trzeba pamiętać o regularnym koszeniu, zbieraniu zwiędłych kwiatów oraz dojrzałych owoców, jeśli takie mamy. Jesień to czas grabienia liści, zbierania ostatnich plonów, chowania do garażu czy szopy mebli ogrodowych oraz zabezpieczenia roślin przed zimą (np. róż).

Warto pamiętać, że im więcej pracy poświęcimy domowi, tym dłużej będzie on dobrze nam służył, a nawet może zostać przekazywany z pokolenia na pokolenie. Jeśli już poświęciliśmy czas i pieniądze na budowę, to nie warto zaprzepaścić tego wysiłku.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij