Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Coworking - na czym polega?

Magdalena Mróz
Komentarze

Coworking z angielskiego oznacza pracowanie razem. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność i nie chcą inwestować w biuro, albo dla tych, którzy go po prostu nie potrzebują. Często forma ta wykorzystywana jest przez osoby wykonujące wolne zawody, które nie mają regulowanego czasu pracy.

Jak to działa?

Powierzchnie coworkingowe zajmują całe piętra budynków biurowych i podzielone są na mniejsze strefy lub stanowiska. Każde z nich może być oddzielnie wynajmowane, w zależności od potrzeb, na dni, godziny, albo określony okres. Dodatkowo biura prowadzone w systemie coworking posiadają wspólne miejsca socjalne, a także sale konferencyjne, czy większe pokoje, w których można organizować spotkania. Do dyspozycji najemcy pozostaje również cała biurowa infrastruktura – internet, drukarki, faks. W biurze takim przedsiębiorca może również zarejestrować swój adres do korespondencji, a nieraz korzystać również z porad prawnych. W ostatnich latach popularność takich nieruchomości w Polsce dynamicznie rośnie, natomiast w innych krajach działa z powodzeniem od lat.

Korzystanie z powierzchni coworkingowej odbywa się na podstawie umowy zawieranej między właścicielem biura a przedsiębiorcą. Z reguły jej warunki są dość elastyczne, czas trwania nieokreślony, a termin wypowiedzenia niedługi. Z oferty takiej mogą skorzystać osoby, których charakter działalności pozwala na pracę na otwartej, wspólnej przestrzeni, które jednocześnie swoją pracę mogą wykonywać zdalnie. Pozwala to znacznie obniżyć koszty, które przedsiębiorca ponosiłby, gdyby wynajmował całe biuro.

Dla kogo?

Istotną cechą takiego trybu pracy jest możliwość spotkania innych osób. Coworking może więc być lekarstwem na szczególnie doskwierającą w czasie pandemii samotność. Niektórzy z uwagi na związane z tym ograniczenia zostali skazani na pracę zdalną, nie mając możliwości korzystania z biura i spotykania się ze współpracownikami. Trzeba pamiętać, że człowiek jest zwierzęciem stadnym, a samotność źle na nas wpływa. Może powodować nie tylko gorsze samopoczucie, a nawet depresję, ale także odbić się na naszym zdrowiu fizycznym, skutkując wzrostem poziomu stresu i spadkiem odporności. Takie czynniki mogą wpływać również na szybkie wypalenie zawodowe.

Inni natomiast borykają się z brakiem odpowiednich warunków do pracy w domu, na przykład kiedy pracują w nim dwie osoby, a dodatkowo wokół krzątają się dzieci. Wynajem stanowiska biurowego może więc być tanim i skutecznym rozwiązaniem problemów wynikających z pracowania w domu.

Oddzielenie pracy od życia codziennego jest poza tym bardzo ważne dla zachowania higieny psychicznej. Wynajmując nawet pojedyncze stanowisko wychodząc z budynku pracę zostawiamy w biurze. Nie myślimy o niej, ani nie kończymy jej wieczorem przy kolacji. Jeśli kwestie te są dla nas istotne, warto zainteresować się powierzchniami coworkingowymi w swoim miejscu zamieszkania.

Zalety coworkingu

Rozwiązanie takie ma szereg zalet. Należy wymienić chociażby:

 • znaczną oszczędność w porównaniu do wynajmowania całego biura,
 • dostęp do pełnej infrastruktury biurowej, z której nie możemy korzystać w domu,
 • nowe kontakty z innymi osobami wykonujących różne zawody,
 • możliwość poznania ciekawych osób i dzielenie się pomysłami,
 • dostęp do ergonomicznego stanowiska pracy w nowoczesnej przestrzeni biurowej,
 • warunki sprzyjające koncentracji na wykonywanej pracy, co nie zawsze jest możliwe w warunkach domowych,
 • elastyczny czas korzystania z biura,
 • możliwość socjalizacji z innymi osobami pracującymi w biurze, co będzie atutem dla osób łaknących towarzystwa z uwagi na dotychczasową pracę w domu.

Wady coworkingu

Niektórzy zauważają jednak, że coworking nie każdemu może się spodobać. Wśród wad wskazują wówczas:

 • brak prywatności,
 • nie każdy jest w stanie skupić się w warunkach pracy w otwartej przestrzeni,
 • brak możliwości pracowania w nocy, co niektórzy praktykują (należy jednak zauważyć, że taki tryb pracy jest niezgodny z naszym zegarem biologicznym i nie sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu, więc braku możliwości pracy w nocy nie można jednoznacznie wskazać jako wady coworkingu),
 • mimo iż jest to rozwiązanie tańsze niż wynajem biura, to koszty mogą być wyższe niż w przypadku pracy w domu,
 • przestrzenie coworkingowe obecnie dostępne są wyłącznie w dużych miastach.

Na pracę przeznaczamy wiele godzin dziennie, które składają się łącznie na spory kawałek naszego życia. Ważne więc, aby czas ten spędzony był w przyjemnym środowisku, a przy tym ergonomicznym, sprzyjającym skupieniu i nie wpływającym negatywnie na nasze zdrowie. Coworking pozwala te warunki spełnić. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które z jakichś powodów nie chcą pracować w domu, a o wynajmowaniu biura na razie nie myślą.

Magdalena Mróz

Magdalena Mróz - Specjalistka z zakresu prawa (ukończone studia na kierunku prawo i administracja, doświadczenie zawodowe w kancelarii radców prawnych). Swoją wiedzę wykorzystuje w pracy w Zespole Windykacji Procesowej jednego z największych banków, gdzie zajmuje się zagadnieniami z zakresu prawa i postępowania cywilnego. Interesuje się rynkiem nieruchomości i kwestiami związanymi z szeroko pojętym prawem nieruchomości.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij