Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Intensywne kolory we wnętrzach – na przekór monotonii

Magdalena Krukowska
Komentarze

Przez kilka ostatnich lat bardzo modne były proste, ascetyczne wnętrza, w których dominowały odcienie szarości w połączeniu z bielą. Jednak wszystko może się kiedyś znudzić. Przedstawiamy zatem przegląd kilku stylów wystroju wnętrz, w których stawia się na intensywne, nasycone kolory i które stanowią przeciwwagę dla minimalizmu.

Dark Nordic

Styl skandynawski nie traci na popularności ze względu na prosty, ponadczasowy design i funkcjonalność. Jednak ostatnio, widocznie wskutek przesytu wszechobecną bielą, ewoluował w kierunku Dark Nordic.

 

Jest to wariant stylu skandynawskiego, w którym wykorzystuje się wyraziste, często dość ciemne kolory. Znane skandynawskie marki meblarsko-wnętrzarskie proponują ostatnio coraz więcej aranżacji z wykorzystaniem kolorów takich jak szafir, kobalt, śliwkowy fiolet, bordo, butelkowa zieleń czy antracyt. Występują one na ścianach jako tło dla prostych, minimalistycznych mebli, ale też jako akcenty tekstylne (dywany, poduszki, zasłony, obicia). Dzięki temu wnętrza są przytulne i nieco tajemnicze.

Nie trzeba się jednak obawiać, że będzie mrocznie i ponuro. Meble, jak w klasycznym stylu skandynawskim, są proste i lekkie. Nadal też jest dużo elementów w jasnych kolorach. Bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie, które nadaje klimat pomieszczeniom.

Glamour

Dość intensywne kolory i kontrasty są też typowe dla stylu glamour. Styl ten można określić jako zaprzeczenie sterylnego minimalizmu. Charakteryzuje go przepych widoczny w doborze barw, faktur i dodatków. Jednak należy uważać, by nie przedobrzyć, gdyż łatwo przekroczyć granicę oddzielającą bogactwo od kiczu.

W tym stylu stosuje się klasyczne połączenie czerni i bieli, ale także barwy szlachetnych kamieni – szmaragdową zieleń, ametystowy fiolet, rubinową czerwień oraz odcienie granatowe i szafirowe. Typowe są też akcenty srebrne i złote. Do tego kryształowe żyrandole, duże lustra w ozdobnych ramach, tapety tłoczone w efektowne wzory, a także ozdobne tkaniny – haftowane, z połyskiem, a przede wszystkim welury. Żeby taki wystrój nie przytłaczał, najlepiej zestawiać elementy bardzo dekoracyjne z prostymi, o wysmakowanej formie. Tu nie chodzi o wierne odtworzenie saloniku z czasów Ludwika XVI. Jest to styl bogaty i ozdobny, ale również współczesny.

Ponieważ meble i tkaniny w stylu glamour mogą sprawiać wrażenie dość ciężkich, najlepiej sprawdzają się we wnętrzach przestrzennych i wysokich. Jednak nawet w niewielkich mieszkaniach można się pokusić o akcenty w postaci haftowanych, aksamitnych poduszek, lustra w złotej ramie czy lampy z kryształkami.

Boho

Styl boho charakteryzuje się również odwrotem od minimalizmu, ale w inny sposób niż glamour. Nie chodzi tu o klasyczną elegancję ani bogaty wystrój. Wnętrze ma być kolorowe i fantazyjne, urządzone w sposób niezobowiązujący. Właściwie nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o zestawianie ze sobą barw i wzorów – co komu w duszy gra.

Charakterystyczne są elementy folkowe, orientalne, hippisowskie, a także geometryczne. Dodatki i ozdoby to często rękodzieło i pamiątki z podróży. Typowe są patchworkowe narzuty, szydełkowe chodniki, makramowe plecionki, orientalne dywany czy też zasłony i przepierzenia z indyjskich tkanin wyszywanych koralikami. Kanapy i fotele są niskie, a czasem zamiast nich pojawiają się leżanki, taborety czy pufy. Często spotyka się meble z surowego drewna, a także z wikliny i rattanu. Ciekawym elementem są sprzęty z odzysku, które zostały odnowione i zyskały drugie życie (lampa kupiona za grosze na pchlim targu, fotel z lat 60. z nowym obiciem itp.).

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także