Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Garaż

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Najczęściej garaże są przynależne z nieruchomością lub stanowią jedną z kondygnacji budynku. Mogą to być również wolno stojące obiekty budowlane, dlatego garaż może być zarówno własnością spółdzielni mieszkaniowej jak i prywatnej osoby.

Co to jest garaż?

Garaż to samodzielny obiekt budowlany lub fragment budynku, powstały w celu przechowywania pojazdu mechanicznego takiego jak samochód, motocykl czy traktor. Wysoka wartość finansowa tych maszyn sprawia, że możliwość zamknięcia ich w specjalnym pomieszczeniu zmniejsza ryzyko kradzieży czy wandalizmu. Ponadto garaż chroni przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy mróz.

Garażem jest również wielkopowierzchniowa hala z miejscami parkingowymi dla większej liczby pojazdów, która budowana jest przy lub w budynkach użyteczności publicznej. Centra handlowe oraz biurowce bardzo często posiadają podziemne wielokondygnacyjne hale garażowe, gdzie można bezpiecznie zostawić samochód. Hale garażowe tworzone są również w nowych budynkach mieszkalnych. Wyróżnia się dwie opcje na garaż – jednostanowiskowe pomieszczenia zamknięte oraz wielostanowiskowe, częściowo otwarte, ale zadaszone. Coraz rzadziej korzysta się z wolno stojących niewielkich budynków nieopodal bloków mieszkalnych ze względu na wyższy koszt budowy i mniejszą wygodę dla użytkowników.

Zgodnie z prawem budowlanym każdy garaż musi być wybudowany z uwzględnieniem przepisów, które nakazują zachowanie odpowiednich wymiarów, przygotowanie niezbędnych elementów konstrukcyjnych oraz zamontowanie oświetlania, wentylacji i systemu ochronnych przeciwpożarowej. Ponadto do garażu musi prowadzić odpowiedni dojazd i pochylnia, aby inspekcja budowlana mogła zaakceptować takie pomieszczenie jako garaż. Prywatne pomieszczenie garażowe zamykane są automatycznie z wykorzystaniem systemu antywłamaniowych bram zasuwanych. Natomiast w nowych budynkach lokatorzy mają wyznaczone miejsca postojowe. Dojazd do hali garażowej jest chroniony przez system bram oraz monitoring. Z hali garażowej można bezpośrednio dostać się do klatki schodowej, co podnosi standard całej nieruchomości.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij