Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Balkon

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Balkon jest elementem architektonicznym większości budynków mieszkalnych. Nadwieszona konstrukcja o otwartej formie stanowi część mieszkania jako miejsce bezpośredniego dostępu do przyrody otaczającej daną nieruchomość.

Co to jest balkon?

Balkon to przestrzeń użytkowo-rekreacyjna wykorzystywana przez lokatorów w różnym celu.  Od reszty mieszkania dzielą ją drzwi przypominające resztę zabudowy okiennej. Na balkonie można spędzać czas oraz suszyć pranie czy uprawiać roślinność. Większe powierzchnie określane są mianem tarasu. Ze względu na walory dekoracyjne, balkony pełnią też funkcję ozdobną dla całego budynku mieszkalnego.

Nowoczesne budownictwo wykorzystuje różnorodne materiały budowlane, aby stworzyć ciekawe i funkcjonalne balkony dla przyszłych mieszkańców lokali mieszkalnych. Nietypowe balustrady, harmonijnie skomponowane z elewacją całego budynku, mają zapewnić atrakcyjność i zachęcić do zakupu mieszkań właśnie ze względu na dostępność do wygodnych balkonów.

Ten element budowlany widoczny był już w starożytnej architekturze. Antyczne budowle w Pompejach posiadały kamienne balkony. Natomiast średniowieczne czy renesansowe budynki zyskiwały na wartości właśnie za sprawą balkonów. Większość barokowych pałaców posiadała pięknie zdobione balkony, do budowy których wykorzystywano drewno oraz kamień. Dopiero w XIX wieku konstrukcje tworzono z trwalszego żeliwa, stali, a później też z betonu.

W podstawowej wersji balkon tworzy się ze specjalnej płyty balkonowej, którą umieszcza się na estetycznych wspornikach, a wokół płyty montuje się najczęściej ażurową balustradę, aby przepuszczała promienie słoneczne. Współcześnie budowane balkony wykonuje się zazwyczaj z płyty żelbetowej, której szerokość nie przekracza 1,5 m. Płyta zostaje umieszczona na specjalna belkach stalowych, a wokół niej montuje się balustradę o wysokości około 1 metra. Warunkiem zapisanym w polskim prawie budowlanym jest minimalna wysokość nad chodnikiem – 2,4 metra. Poza tym balkony można budować najwyżej 25 metrów od ziemi.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij