„Factfulness” Hans Rosling

Artykuł pochodzi z magazynu „INMAG”

 

Czytaj cały numer!

Pobierz numer
Dominika Mikulska

Na większość pytań mamy gotową intuicyjną odpowiedź, którą formułujemy bez wahania. A to błąd, bo jak mówił Hans Rosling: „Intuition sucks. Statistics prove”. Jego książka uczy dystansu do ocen niezawierających poparcia w badaniach.

 

Hans Rosling Factfulness

 

Chociaż Factfulness nie jest typową narzędziową książką o marketingu, to jest bez wątpienia książką wartą przeczytania. W marketingu i sprzedaży intuicja dotycząca naszej grupy docelowej, segmentów czy ciągów przyczynowo-skutkowych może nas przecież słono kosztować.

Warto o tym pamiętać i uczyć się podejrzliwości wobec własnych szybkich osądów i intuicyjnych wniosków, gdyż jako ludzie bezwiednie czerpiemy z głębokich pokładów pamięci lub z lokalnych przykładów. Rosling pokazuje, że nasze myślenie o świecie jest skrzywione. Po pierwsze dlatego, że bardzo często jesteśmy przekonani o tym, iż grupa, w której funkcjonujemy, jest reprezentatywna. Po drugie, że niezwykle łatwo ulegamy złudzeniom poznawczym, tak samo łatwo popadamy w złudną pewność, że wiemy wszystko o świecie czy rynku, na którym działamy.

Factfulness bezlitośnie zwraca naszą uwagę na to, jak często nieświadomie posługujemy się ukrytymi w nas fałszywymi przekonaniami. Każdego marketera nauczy patrzeć z odpowiednim dystansem na dane oraz odróżniać fakty od fake newsów. Pomoże zrozumieć rzeczywistość i podejmować decyzje w oparciu o rzetelne dane. Niezwykle inspirująca książka oparta na ogromnej ilości danych, a mimo to napisana lekko, z humorem i dystansem uczy nas, jak myśleć.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Dominika Mikulska

Dominika Mikulska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Redaktor naczelna magazynu ESTATE.

 

Magazyn „INMAG”

Marketing. Sprzedaż. Trendy.

Bezpłatny e-magazyn dedykowany marketerom rynku pierwotnego

Merytoryczne artykuły od ekspertów i praktyków branży deweloperskiej dotyczące promocji inwestycji, wzmacniania sprzedaży, skutecznych negocjacji i najnowszych trendów na rynku.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie „INMAG”

Zobacz także

Dołącz do grupy
Nieruchomosci-online.pl
dla branży deweloperskiej

Korzystaj z porad dotyczących marketingu rynku pierwotnego
Bądź na bieżąco!

 

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij