Domy modułowe – czy warto?

Anna Serafin

Kiedy czas jest na wagę złota, a wszystko dzieje się bardzo szybko, czekanie dwa – trzy lata na wybudowanie domu to prawdziwa udręka. Są jednak domy modułowe, które można postawić na wybranej działce już w kilka tygodni. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Dom modułowy to budowla, w której większość komponentów powstaje w fabryce wykonawcy. Domów modułowych nie buduje się od zera z cegieł czy dachówek, ale na budowę przyjeżdżają już gotowe elementy, takie jak ściany, dach czy części stropu. Na działkę, na której ma powstać dom, ciężarówkami są przywożone prefabrykaty, a sam montaż zajmuje tylko kilka tygodni. W porównaniu z tradycyjną budową metodą gospodarczą wydaje się, że możemy się wprowadzać właściwie w mgnieniu oka.

Domy modułowe cieszą się dużą popularnością głównie w Skandynawii i Niemczech, ale i w Polsce zyskują coraz więcej entuzjastów, a oferta firm, które zajmują się ich budowaniem, powiększa się także na terenie naszego kraju.

Domy modułowe – zalety

Pierwszą zaletą domu z prefabrykatu jest oczywiście krótki czas, który musi upłynąć od momentu wyboru projektu aż do przeprowadzki. Musimy czekać zaledwie kilka tygodni, a przy tradycyjnej budowie zazwyczaj są to lata.

Przeprowadzenie budowy jest w mniejszym stopniu uzależnione od warunków pogodowych. Nie musimy na przykład czekać aż strop wyschnie. Elementy są już gotowe, więc prace można przeprowadzać nawet w zimie.

Jeśli wybierzemy odpowiednią firmę, to ryzyko usterek i niedoróbek jest dużo niższe. Domy modułowe budują ekipy wyspecjalizowane tylko w tym aspekcie, więc z dużo większym prawdopodobieństwem dom zostanie zbudowany profesjonalnie. Kiedy budujemy tradycyjnie, mamy do czynienia z wieloma różnymi ekipami, a błąd nawet tylko jednej z nich wydłuża czas przygotowania całej inwestycji. Warto również wiedzieć, że dom modułowy jest objęty gwarancją, więc nawet gdy trafimy na niedociągnięcia, firma naprawia je na własny koszt.

W związku z tym, że dom prefabrykowany buduje tylko jedna ekipa, to nie musimy czekać na odległe terminy kilku firm budowlanych. W przypadku metody gospodarczej często trudno jest zsynchronizować ekipy, co prowadzi do nawet kilkumiesięcznych przestojów na budowie.

Zaletą niewątpliwie związaną z domem modułowym jest również to, że prace w ramach działki są naprawdę czyste. W związku z tym nie trzeba wynajmować odkurzacza remontowego albo firmy sprzątającej, aby doprowadzić dom do takiego stanu, aby można było w nim komfortowo zamieszkać.

Domy modułowe – wady

Główną wadą domu modułowego jest to, że trudno wprowadzić zmiany w projekcie na indywidualne zamówienie. Prefabrykaty są produkowane już wcześniej, a projekty mają raczej standardowy charakter. Dla osób, które marzą o tym, aby ich dom wyróżniał się na ulicy, nie będzie to więc dobre rozwiązanie.

Koszt budowy domu modułowego jest o wiele wyższy niż w przypadku budowanego metodą gospodarczą. I co więcej, należność musimy zapłacić od razu. W przypadku budowy standardowej koszty rozkładają nam się na kilka lat, a gdy chodzi o moduły firmie płacimy raz, na początku.

Trudniej również uzyskać kredyt hipoteczny pod dom modułowy. Zazwyczaj bowiem przy kredycie na budowę środki wypłacane są w transzach – wraz z ukończonym kolejnym etapem. Przy domu modułowym pieniądze musimy otrzymać od razu, a przed pandemię koronawirusa procesy się wydłużyły. Banki natomiast narzucają bardziej wyśrubowane wymagania, które trzeba spełnić, aby otrzymać decyzję pozytywną.

Decydując się na dom modułowy, trzeba się uzbroić w sporą dozę zaufania. Komponenty, które służą do zbudowania budynku, powstają w fabrykach i nie mamy możliwości kontroli, jakiej są one jakości i czy spełniają nasze oczekiwania np. w odnośnie koloru czy faktury.

Dom modułowy – czy warto się na niego zdecydować?

Dom modułowy jest świetnym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na tym, aby szybko się wprowadzić oraz gdy nie mamy czasu na to, aby doglądać budowy. Ważne tylko jest, aby wybrać renomowaną firmę (np. z polecenia), która przeprowadzi inwestycję. Musimy także zwrócić uwagę na zapisy umowy. Szczególnie ważna jest kwestia gwarancji, doboru materiałów budowlanych, dojazdu, rozładunku i robót wykończeniowych. W przypadku wątpliwości zawsze możemy skonsultować się z niezależnym prawnikiem.

Pamiętajmy jednak, aby wcześniej mieć już zgromadzone pieniądze na tę inwestycję albo chociaż pozytywną wstępną decyzję kredytową od przynajmniej jednego z banków.

Oprócz tego ważne jest, aby tak przygotować działkę tak, żeby potężne maszyny, takie jak dźwigi czy koparki mogły bez problemu do niej dojechać. Musimy także zapewnić im miejsce postojowe.

Dom modułowy jest więc bardzo ciekawym rozwiązaniem, ale droższym i nie pozwalającym na dostosowanie do własnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij