Domy i mieszkania bezpieczne dla dzieci

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Okres, w którym dziecko zaczyna raczkować, jest nie tylko czasem radości rodziców, ale przede wszystkim czasem, w którym muszą oni pomyśleć jak zabezpieczyć mieszkanie, aby ich pociecha nie zrobiła sobie krzywdy. Minie bowiem wiele czasu, zanim się nauczy, że niektórymi rzeczami może się zranić. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, aby stworzyć bezpieczny dom dla dziecka.

Statystyki jasno pokazują, że maluchom do lat trzech najwięcej wypadków zdarza się w domu. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim zwracać uwagę na certyfikaty i atesty wszystkich rozwiązań, jakie będziemy chcieli zastosować w domu. Nie mogą one stanowić zagrożenia dla dziecka, np. z powodu złożenia z małych elementów albo wykonania z toksycznych materiałów. Dotyczy to również zabawek, mebelków i całego wyposażenia dziecięcego pokoju.

Najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie schodów i drzwi. W tym celu schody trzeba zastawić specjalną bramką, zarówno na górze, jak i na dole. Powinna być solida i dobrze przymocowana, wykonana w taki sposób, aby dziecko nie mogło się na nią wdrapać. Drzwi natomiast należy zabezpieczyć, aby dziecko nie przytrzasnęło sobie palców. Służą do tego specjalne blokady.

Na podłogach, na najbardziej śliskich powierzchniach, szczególnie w łazience i kuchni, należy położyć maty antypoślizgowe. Dziecku łatwiej będzie utrzymać równowagę, kiedy już przejdzie w etap stawiania pierwszych kroków, ale przede wszystkim nie poślizgnie się podczas tej czynności.

Ostre rogi szafek i stołów należy zabezpieczyć specjalnymi nakładkami. Zderzenie z nimi może grozić nie tylko siniakiem, lecz także rozcięciem skóry i poważnym urazem. Kontakty natomiast trzeba zabezpieczyć plastikowymi wtyczkami, które uniemożliwią dziecku włożenie do nich palca czy kredki.

Nie należy zapominać o zabezpieczeniu szafek kuchennych oraz łazienkowych, jeśli znajdują się w zasięgu rąk dziecka. Do tego służą różnego rodzaju zatrzaski, którymi można zabezpieczyć każdy typ szafki. Jest to o tyle ważne, że bardzo często przechowujemy w nich ostre przyrządy, czy detergenty, które dla dziecko mogą być wyjątkowo niebezpieczne. Podobne zatrzaski można nabyć, aby zabezpieczyć lodówkę czy piekarnik przed otwarciem przez małego ciekawskiego.

Kuchenkę można dodatkowo zakryć specjalnymi osłonkami, które uniemożliwią ściągnięcie garnka z gotującą się wodą, dotknięcie rozgrzanego palnika czy przekręcenie kurka z gazem. Wejście do kuchni można ostatecznie odgrodzić, o ile to możliwe. Podobnie jak kominek, czy piec, których dotknięcie grozi poparzeniem. Specjalne zamknięcie można również zamontować na muszli klozetowej, aby dziecku nie przyszło do głowy wrzucanie do niej zabawek.

Nie zapominajmy również o zabezpieczeniu wszystkich wyjść, z których dziecko mogłoby chcieć skorzystać, w tym okien, drzwi balkonowych, barierek ogrodowych, czy balustrad na tarasie.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - portal umożliwia dodanie oraz promocję ogłoszeń biurom nieruchomości, deweloperom oraz osobom prywatnym. Znajduje się w ścisłej czołówce polskich serwisów ogłoszeń z rynku nieruchomości, oferując poszukującym pół miliona aktualnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij