Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Zamieszkaj lub wynajmij – dlaczego warto kupić dom na wsi?

Zamieszkaj lub wynajmij – dlaczego warto kupić dom na wsi?

Anna Serafin
Komentarze

Główny Urząd Statystyczny informuje, że w 2020 roku przybyło ponad 17,5 tys. mieszkańców na polskich wsiach. Część z nich to na pewno efekt pandemii i zmiany preferencji Polaków odnośnie stylu życia. Kiedy możliwości podróżowania są ograniczone, spełnieniem marzeń wydaje się cisza, świeże powietrze i nieskrępowany kontakt z naturą, a kupno domu na wsi pomoże je zrealizować.

Jeszcze przed wybuchem pandemii możliwość pójścia do lasu, wyjazdu w dowolne miejsce była oczywistością. Jednak nawracające ograniczenia w przemieszczeniu się sprawiły, że coraz mniej nam do szczęścia potrzeba. Okazuje się, że grill w gronie przyjaciół we własnym ogrodzie potrafi sprawić nie mniejszą radość niż wakacje w tropikach, na drugim końcu świata.

Pandemia, mimo wielu negatywnych skutków, przyniosła również te pozytywne. Cieszymy się z rzeczy, które wcześniej były oczywiste, ale też paradoksalnie zyskujemy więcej wolności, chociażby w zakresie miejsca wykonywania służbowych obowiązków. Z raportu „The voice of the European workforce 2020” (przygotowanego przez Deloitte) wynika, że aż dwóch na trzech pracowników planuje pracować zdalnie, nawet gdy pandemia się skończy.

Coraz mniej jesteśmy więc przywiązani do mieszkań w centrach miast, z których łatwo dojechać do biura. Skoro miejsce wykonywania pracy nie jest już tak ważne, to można spełnić swoje marzenie i zdecydować się nawet na kupno starego domu na wsi i zamienić poranek w korkach w oparach smogu na niespiesznie wypitą kawę i rosę pod stopami. To na pewno kusząca propozycja, jednak czy dla wszystkich?

Dom na wsi czy mieszkanie w mieście?

Zanim podejmiesz decyzję o kupnie domu na wsi, musisz dokładnie przemyśleć tę sprawę i zobaczyć, czego tak naprawdę oczekujesz. Warto w tym celu zadać sobie kilka pomocniczych pytań.

Gdzie pracujesz? Najłagodniej zmianę miejsca zamieszkania przejdą osoby, które pracują zdalnie. Wtedy nieważne gdzie mieszkasz, liczy się tylko to, aby mieć dostęp do szybkiego internetu. Jednak jeżeli dojeżdżasz do biura codziennie to albo trzeba wybrać dom w miejscu z dogodnym dojazdem (np. blisko głównej drogi) albo jednak zostać w mieście, jeżeli droga do pracy ma być naprawdę uciążliwa.

Czy masz dzieci i do jakich placówek uczęszczają? Dzieci często skutecznie wiążą nas z miastem, szczególnie jeśli chodzą do szkoły, żłobka lub przedszkola w centrum. Nie tylko trzeba odwozić je rano, ale zazwyczaj również popołudniami – do domu kolegów czy na zajęcia dodatkowe. Przed wyprowadzką z miasta warto również zastanowić się, jak dziecko zniesie ewentualną zmianę placówki. W przypadku dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym może być to problematyczne.

Jak spędzasz wolny czas? Jeżeli weekendy lubisz spędzać w klubach, restauracjach, w teatrze czy w kinie, to wtedy pozostanie w mieście będzie dobrym pomysłem. Jeśli jednak męczy cię klimat dużego miasta i w piątek marzysz tylko tym, aby wybrać się do lasu czy uprawiać ogródek warzywny, to warto przeprowadzić się na wieś.

Ile przestrzeni potrzebujesz? Chęć zamiany mieszkania na dom często wiąże się z niedostatkiem przestrzeni. Domy na wsi osiągają niższe ceny za metr kwadratowy niż mieszkania w dużych miastach, więc przy danym budżecie możesz pozwolić sobie na większy metraż. Marzysz o własnym gabinecie, pralni, warsztacie czy spiżarni? Duży dom poza miastem to coś dla ciebie!

Czy jesteś gotowy poświęcić czas na dbanie o dom? Własna posiadłość to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Przed podjęciem tej ważnej decyzji zastanów się, czy w swoim planie dnia jesteś w stanie wygospodarować czas na sprzątanie większej powierzchni, dbanie o ogród czy odśnieżanie. Jeżeli nie, to jednak nic straconego. Aby wypełnić te obowiązki, zawsze możesz zatrudnić profesjonalną firmę. Pamiętaj jednak, że to dodatkowy koszt.

Czy masz prawo jazdy i samochód? Kiedy mieszkasz w mieście, bez problemu można obyć się bez samochodu. W wiele miejsc można dotrzeć komunikacją miejską, rowerem, a w ostateczności wypożyczyć auto. Jednak na wsi własny pojazd jest niezbędny. Daje wolność i swobodę, ale przede wszystkim gwarancję bezpieczeństwa. Można nim szybko dojechać np. do lekarza.

Dowiedz się więcej: "10 rzeczy, które mogą Cię zaskoczyć, jeśli kupisz dom jednorodzinny".

Dom pod miastem – plusy i minusy

Posiadanie domu na wsi kojarzy się sielsko niczym wakacje u babci w dzieciństwie. Dlatego na przekór zacznijmy od przedstawienia minusów.

Po pierwsze, życie w mieście jest pełne udogodnień. Z centrum blisko do sklepu, bankomatu, drogerii, szkoły, przedszkola czy restauracji. Decydując się na życie na wsi, musisz wykazać się dużo większą logistyką. Wycieczki do miasta musisz planować z wyprzedzeniem, aby jak najwięcej za jednym razem załatwić. Dużo wygodniej jest także posiadać prawo jazdy i własny samochód, bo wiele wsi nie ma rozwiniętej komunikacji publicznej.

Po drugie, mieszkając w bloku, o wiele rzeczy nie musisz się martwić. Miejsce parkingowe i ścieżki są zawsze odśnieżone, trawa skoszona, a centralne ogrzewanie włączane w odpowiednim momencie. Decydując się na kupno domu na wsi, podejmujesz decyzję, że o to wszystko zatroszczysz się sam.

Po trzecie, w domu na uboczu może być mniej bezpiecznie niż w dużym skupisku ludzi. Aby chronić się przed włamaniem, warto zainwestować w monitoring posiadłości.

Po czwarte, szczególnie stare budynki wymagają tego, aby otoczyć je szczególną opieką. Trzeba stale inwestować w remonty, konserwację, ocieplenie czy odgrzybianie.

Oczywiście mieszkanie w domu ma również zalety. Masz do dyspozycji większy metraż, bez uciążliwych sąsiadów za ścianą. Możesz cieszyć się trzaskającym ogniem w kominku, letnimi wieczorami na tarasie czy warzywami z własnym grządek. Dzieciom można zorganizować w ogrodzie miejsce do rekreacji i nie trzeba chodzić z nimi na plac zabaw. Jeżeli marzysz o psie, to bez problemu zapewnisz mu odpowiednią dawkę ruchu, mając dom. Zwierzak może w każdej chwili spożytkować nadmiar energii na działce. Na wsi dużo łatwiej też nawiązać kontakty. Ludzie w mieście są o wiele bardziej anonimowi, natomiast poza nim często każdy każdego zna i można się zaprzyjaźnić z sąsiadami.

Dowiedz się, na co musisz zwrócić uwagę, kupując dom - "Chcesz kupić dom? Sprawdź, co musisz wiedzieć".

Podmiejski styl życia

Kupno domu na wsi i przeprowadzka poza miasto wiążą się ze zmianą domowej logistyki. Trzeba pamiętać o tym, że trudniej jest wyskoczyć do sklepu po przysłowiowe mleko, dlatego lepiej jeździć na zakupy rzadziej, ale kupować artykuły na zapas.

Jeżeli masz już na tyle duże dzieci, że mogą same podróżować komunikacją publiczną, to warto zaznajomić je z rozkładem autobusów i zachęcić do korzystania z nich. To znacznie cię odciąży.

Pewnie masz w mieście swoje ulubione restauracje, bankową placówkę, sklep papierniczy, fryzjera czy kosmetyczkę. Warto tak zorganizować sobie wypady do centrum, aby kilka rzeczy załatwiać na raz. To oszczędzi ci sporo czasu. Możesz jednak zorientować się, czy podobnych miejsc nie ma w bliższym mieście powiatowym. Często są w nich małe galerie handlowe, w których znajdują się apteki, drogerie, sieciówki z ubraniami czy sklepy z wyposażeniem wnętrz. Może uda ci się także znaleźć dobrego mechanika samochodowego, dentystę czy fryzjera, który ma niższe ceny?

Podmiejski styl życia to również trochę inne rozrywki. Zamiast w weekend jechać do restauracji, aquaparku, sali zabaw czy kina, możesz zaprosić rodzinę lub znajomych i spróbować zaaranżować podobne atrakcje w domu. Dużym plusem mieszkania na wsi jest to, że we własnym domu lub ogrodzie możesz zorganizować kino letnie (z projekcją na ścianie budynku), pool party (w ogrodowym basenie) czy miejsce zabaw dla dzieci, kupując trampolinę, piaskownicę i zjeżdżalnię.

Pomysł na biznes na wsi

Przeprowadzając się na wieś, możesz także wykorzystać potencjał tego miejsca pod kątem biznesowym. W jaki sposób?

Najbardziej popularnym, choć i dającym szansę na pewną stopę zwrotu rozwiązaniem, jest wynajem. Jeżeli masz nieruchomość nad jeziorem czy w górach, to bez problemu znajdziesz chętnych na wykupienie noclegów w celach turystycznych. Z kolei gdy mieści się ona chociaż w pobliżu lasu czy łąki, to zawsze możesz zainwestować w piecyk-kozę, ogrodowe jacuzzi czy lampki na tarasie, które przyciągną do ciebie osoby zmęczone miejskim zgiełkiem.

Korzystając z popularności ekologicznych warzyw i owoców, możesz zastanowić się nad tym, aby zacząć je uprawiać i w małej skali sprzedawać. Do potencjalnych klientów w swojej okolicy dotrzesz, wieszając ogłoszenie przy sklepie lub świetlicy albo na lokalnych grupach na Facebooku.

Jeżeli masz zdolności do rękodzieła, to w swoim domu możesz zagospodarować miejsce na warsztat, a później sprzedawać np. swoje wyroby ceramiczne lub makramy. Taką markę najłatwiej jest wypromować na Instagramie.

Jednak tak naprawdę w domu na wsi możesz prowadzić każdy biznes, w ramach którego obowiązki można wykonywać zdalnie. Wiele firm przeszło na ten tryb działania, więc jeżeli masz odpowiednie kwalifikacje, to bez problemu znajdziesz pracę jako marketingowiec, grafik czy programista.

Jeżeli nie wiesz, czy dom na wsi to odpowiednia opcja dla ciebie, to warto na początek wynająć go na kilka miesięcy i sprawdzić, jak ty, ale i pozostali domownicy radzicie sobie w takich okolicznościach.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

 

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także