Z pośrednikiem czy bez? Powody, dla których warto skorzystać z pomocy profesjonalisty

Marek Dornowski

Tanio kupić, drogo sprzedać – najlepszy model biznesowy na świecie. Żeby jednak nie było zbyt pięknie, pośrednictwo w biznesie często kojarzone jest bardzo negatywnie. W wielu obszarach dużą karierę robi hasło „bez pośredników”. Najczęściej oznacza to po prostu „taniej”. Tymczasem w branży nieruchomości może być zupełnie odwrotnie.

 

Powiedzmy to sobie szczerze – pośrednictwo kosztuje. Jeśli więc mam płacić, warto wiedzieć tak naprawdę za co? Rola pośrednika sprzedaży nieruchomości wielu z nas kojarzy się ze znajomością przez niego adresu lokalu, którym my jesteśmy zainteresowani. Jeśli tak jest faktycznie, tego pośrednika lepiej pominąć.

 

W praktyce jest sporo powodów, dla których z pomocy profesjonalnego agenta warto skorzystać. Wystarczy wspomnieć kwestię samych negocjacji.

 

Jeśli kupuję nieruchomość i nie jestem ekspertem w rozmowach o pieniądzach, korzystniej będzie upoważnić pośrednika do negocjowania z właścicielem ostatecznej ceny. Ceny ofertowe różnią się od tych rzeczywistych, czasem nawet do kilkunastu procent. Trzeba jednak wiedzieć, jakich argumentów użyć, by przekonać drugą stronę do swoich propozycji. Agent, który w swojej karierze odbył już niejedną taką rozmowę, doskonale zna realia rynku, wie, które argumenty będą najskuteczniejsze. Potrafi negocjować, a to wystarczy, że zarobi na siebie i jeszcze pomoże nam zaoszczędzić.

To zresztą działa też w przypadku, gdy chcemy mieszkanie sprzedać. Tu jednak warto dodatkowo przemyśleć kwestię tzw. umowy na wyłączność. Agent, który nie konkuruje z innymi agentami, ma większy komfort pracy. Gdy wie, że daną nieruchomość oferują jeszcze 3 konkurencyjne agencje, działa pod presją czasu i jego pozycja negocjacyjna jest słabsza. Owszem, umowa na wyłączność może oznaczać dłuższy czas sprzedaży nieruchomości, ale czasem lepiej wolniej i drożej niż taniej i szybciej. Chyba, że sytuacja nie daje nam komfortu posiadania czasu. Nie oznacza to oczywiście, że agent nieposiadający oferty na wyłączność nie będzie rzetelnie nad nią pracował. Praca ta będzie jednak obarczona presją, a nie od dziś wiadomo, że z trzech opcji tanio, szybko, dobrze do wyboru są tylko dwie.

Potrzeba korzystania z pomocy agenta wynika z faktu, że sprzedaż nieruchomości to jednak bardziej skomplikowana sprawa, niż nam się wydaje. Są różne stany prawne nieruchomości, różne kruczki prawne, które warto znać, a o których przeciętny Kowalski niekoniecznie ma pojęcie. Wówczas wiedza i doświadczenie pośrednika są nieocenione.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Marek Dornowski

Marek Dornowski - Redaktor naczelny magazynu "ESTATE" w latach 2013–2015.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij