Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Wynajem
  • Wynajem mieszkania w wielkiej płycie – dlaczego warto?

Wynajem mieszkania w wielkiej płycie – dlaczego warto?

Anna Serafin
Komentarze

Ceny mieszkań i domów cały czas rosną, więc coraz chętniej wybierane są lokale z rynku wtórnego, także te w blokach z wielkiej płyty. Czy warto wynająć takie mieszkanie? Analizujemy z punktu widzenia inwestora i lokatora.

Bloki wielkopłytowe to technologia stosowana od lat 50. do wczesnych 90., która polegała na tym, że budynki powstawały z gotowych prefabrykatów dostarczanych na budowę. Dzięki temu powstawały szybciej, a lokatorzy mogli wcześniej się wprowadzić. W czasach PRL-u wielka płyta była owiana złą sławą ze względu na wiele usterek i niedoróbek, z którymi musieli zmagać się później mieszkańcy. Jednak, mimo kilkudziesięcioletniej historii, bloki wciąż stoją, a mieszkania w nich wciąż są wynajmowane. Odpowiadamy, dlaczego warto.

Relatywnie niskie ceny

Obecnie w najszybszym tempie drożeją mieszkania z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim. W stolicach województw ceny nowych mieszkań rosły o nawet 13%, a używanych tylko o 9% – wynika z raportu Emmerson Evaluation. Natomiast jeśli chodzi o czynsze, na te bardziej przystępne łatwiej trafić w kamienicach i właśnie w wielkiej płycie. Przykładowo, gdy przeglądamy oferty dwupokojowych, kompaktowych (35-45 mkw.), umeblowanych mieszkań na wynajem w Warszawie zamieszczone na portalu Nieruchomosci-online.pl, okazuje się, że czynsze najmu poniżej 2 tys. zł można znaleźć praktycznie tylko w starszych budynkach, głównie z czasów PRL-u.

Wielka płyta jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą przymknąć oko na stare budownictwo, ale w zamian za to płacić niższy czynsz.

Korzystna lokalizacja

Szczególnie w miastach i miasteczkach jest spory niedobór gruntów przeznaczonych pod budownictwo wielorodzinne. Dlatego deweloperzy są zmuszeni kupować działki na obrzeżach albo w osiedlach domków jednorodzinnych. Wielka płyta ma tę zaletę, że zazwyczaj zajmuje naprawdę korzystną lokalizację, często w centrum dużych miast. W pobliżu przeważnie znajdują się skwery albo parki, gdzie można spacerować albo pobawić się z dzieckiem.

Ze względu na problem z działkami budowlanymi, nowe bloki budowane są coraz bliżej siebie. Zdarza się, że mieszkańcy mogą zobaczyć, co robią ich sąsiedzi w budynku naprzeciwko. W bloku z wielkiej płyty raczej to nie grozi, gdyż kiedyś inaczej planowano osiedla i zachowywano więcej przestrzeni.

Rozwinięta infrastruktura w okolicy

Korzystna lokalizacja bloków z wielkiej płyty wiąże się z naprawdę dobrą infrastrukturą. Mieszkańcy nowych osiedli często muszą poczekać, aż w ich okolicy powstanie sklep, pojawi się paczkomat czy zostanie doprowadzona linia komunikacji miejskiej.

Mieszkańcy wielkiej płyty nie muszą się o to martwić. Zwykle mają blisko do wielu sklepów, punktów usługowych, przystanków, żłobków, szkół czy przedszkoli. To również duża zaleta  z punktu widzenia zarówno wynajmujących, jak i najemców. Lokatorzy często szukają tych ułatwień.

Typowy rozkład mieszkań

Dużą zaletą mieszkania w wielkiej płycie jest to, że mieszkania mają typowy rozkład i relatywnie łatwo znaleźć zainteresowanego najemcę. W takich lokalach często nie ma pomieszczeń przechodnich, toaleta i łazienka są osobno, a kuchnia jest odrębnym wnętrzem. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, którym nie odpowiada nowoczesny układ mieszkań deweloperskich, czyli połączenie kuchni z salonem. Wydzielenie odrębnego pomieszczenia pozwala chociażby ograniczyć przenikanie kuchennych zapachów na resztę mieszkania.

Możliwa szybka przeprowadzka

Kiedy kupujemy mieszkanie od dewelopera, często musimy czekać kilka lat na oddanie inwestycji. Później czeka nas jeszcze kilkumiesięczny remont i dopiero można się wprowadzać. Przy mieszkaniach z wielkiej płyty nie ma tego problemu. Jeśli bardzo zależy nam na czasie, możemy zająć lokum właściwie od razu i wykonać ewentualnie drobny remont.

Najemcy często doceniają także solidny parkiet i meble sprzed kilku dekad, które teraz są naprawdę modne. Jeśli sprzęty nie są w najlepszym stanie, warto zainwestować w ich odrestaurowanie i traktować jako zaletę oferty.

Ważna jest modernizacja

Największą wadą mieszkań rodem z PRL-u jest to, że bywają zaniedbane. Dlatego, kupując mieszkanie na wynajem albo chcąc zamieszkać w wynajętym, trzeba zwrócić uwagę, w jakim stanie jest blok i sam lokal. Jeżeli została w nim niedawno dokonana termomodernizacja, nie musimy się obawiać, że w mieszkaniu będzie chłodno. Ważny jest również wydajny system ogrzewania, nowe okna oraz solidne drzwi, które zabezpieczą lokum przed włamaniem.

Dlatego zanim zdecydujemy się na kupno lub wynajem mieszkania w wielkiej płycie, warto porównać kilka ofert. Mieszkanie mieszkaniu nierówne, więc warto weryfikować ogłoszenia i wybrać to, które najbardziej nam odpowiada.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij