Wynajem mieszkania bez mebli – czy ma sens?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Nieumeblowane mieszkania wynajmuje się dłużej i trudniej, ale i takie lokale z czasem znajdują chętnych.

Mieszkania na wynajem bywają bardzo różne – są zarówno stare, zniszczone, jak i nowoczesne i bardzo dobrze wyposażone. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach standard mieszkań na rynku najmu zdecydowanie się poprawił, i to zarówno tych wynajmowanych studentom, jak i parom czy rodzinom. Różnią się głównie metrażem i umeblowaniem.

Umeblowane najczęściej poszukiwane

Różni najemcy mają różne potrzeby. Zupełnie inne oczekiwania mają single, studenci, bezdzietne pary i rodziny z dziećmi. Chodzi nie tylko o metraż mieszkania, ale również o jego wyposażenie.

Praktycznie w każdej z tych kategorii standardem jest dziś wyposażenie kuchni w podstawowe sprzęty AGD, takie jak kuchenka z piekarnikiem, lodówka, pralka, czasem zmywarka, a także najpotrzebniejsze meble.

Zdarza się jednak, że kupujący mieszkanie pod wynajem wychodzą z założenia, że lepiej wykończyć je jak najniższym kosztem i nie wyposażać w meble, bo przecież i tak najemcy je zniszczą. Tymczasem, gdy mieszkanie nie jest wyposażone w podstawowe sprzęty, meble, akcesoria kuchenne czy dostęp do Internetu, już na początku poszukiwań jest eliminowane przez studentów i młodych ludzi rozpoczynających samodzielnie życie, dla których te elementy są bardziej istotne niż sam standard mieszkania. A warto pamiętać, że to dwie najbardziej liczne grupy osób wynajmujących mieszkania w dużych miastach.

Studenci zazwyczaj zabierają ze sobą jedynie komputer i kilka przedmiotów codziennego użytku. Mieszkanie dla studentów powinno być więc umeblowane i wyposażone we wszystko, co niezbędne na co dzień. Podstawą jest łóżko, biurko, szafa, regał dla każdej wynajmującej osoby, a także elementy typu sztućce, talerze, kubki, garnki, czy mały stół w kuchni. Studenci cenią sobie bowiem mobilność i nie przywiązują się do miejsca na długo, nie chcą również inwestować w żadne elementy wyposażenie, nie tylko z braku pieniędzy, ale również dlatego, żeby móc się w dowolnej chwili bezproblemowo przeprowadzić, pakując swój dobytek do samochodu.

Single i pary bezdzietne mogą szukać mieszkania np. z większą szafą czy dużym, małżeńskim łożem. Takie osoby posiadają już co prawda własne, drobne meble i elementy wyposażenia, jednak, podobnie jak studenci, pod kątem ewentualnej przeprowadzki nie chcą gromadzić zbyt dużo rzeczy.

Z kolei rodziny z dziećmi będą poszukiwać lokali z praktycznymi meblami, np. rozkładaną sofą w dużym pokoju czy z dużym stołem. Mogą szukać również mieszkania z meblami dla dzieci.

Niestety brak standardowych elementów wyposażenia mieszkania oczekiwanych przez większość najemców może wpłynąć na skuteczność jego wynajęcia. Już samo wyposażenie może zadecydować o tym, jak szybko mieszkanie znajdzie najemcę i zacznie przynosić zyski. Do tego by zwiększyć szanse na wynajem mieszkania bez mebli, trzeba znacznie obniżyć cenę.

Często właśnie nieumeblowane mieszkania długo figurują na liście ofert w poszukiwaniu chętnego na najem pustego lokum, ponieważ większość osób szuka takiego mieszkania do wynajęcia, do którego będzie mogło się od razu wprowadzić „na gotowe”. Osoby wynajmujące mieszkanie częściej zmieniają bowiem miejsce zamieszkania niż takie, które mają własny lokal, dlatego posiadanie swoich mebli byłoby dla nich kłopotliwe. Zakup mebli to również dość duży koszt, na który stać tylko część najemców. Z tych powodów jedynie wąskie grono osób posiadają część własnych mebli (np. część młodych małżeństw), które chcą wstawić w nowym mieszkaniu i to głównie oni poszukują mieszkań bez mebli, stanowią jednak mniejszość na rynku najmu. W odpowiedzi na tak małe zapotrzebowanie takich ofert na rynku jest niewiele.

Kiedy brak mebli jest plusem?

Mieszkania bez mebli jest z pewnością korzyścią dla właściciela. Między innymi to mniejsze koszty przy wyposażeniu mieszkania, a także łatwiejsze rozliczenie kaucji, ponieważ w mieszkaniu będzie mniej zniszczeń. Byłoby idealnie, gdyby szło to w parze z preferencjami najemców.

Cześć osób rzeczywiście nie jest negatywnie nastawiona do pustych lokali. Coraz częściej w mieszkaniach nowych lub po generalnym remoncie, zakupionych pod kątem najmu, kuchnia i łazienka są wyposażone, ale mebli brak. Tym samym przyszły najemca może samodzielnie zaaranżować wnętrze, dopasowując je do własnych potrzeb. Część wynajmujących oczekuje, że najemca wprowadzi się z własnymi meblami, a po zakończeniu najmu zabierze je ze sobą. Jednak w sytuacji, gdy właściciel poczeka z umeblowaniem na najemcę, by meble dopasować do jego potrzeb i gustu, to takie mieszkanie może być nawet bardziej atrakcyjny od takiego w pełni wyposażonego, a i najemca może w nim zostać dłużej. Poza tym wyposażanie we wszystkie meble nie jest koniecznością przy mieszkaniach 3-pokojowych i większych. W takich przypadkach można umeblować np. jeden z pokoi, a pozostałe zostawić puste.

Mieszkania nieumeblowanego szukają osoby o ugruntowanej pozycję zawodowej i myślące o zamieszkaniu w jednym miejscu przez dłuższy okres. Przykładowo w segmencie z całkowitym miesięcznym kosztem najmu ok. 3000-3500 zł i więcej, większość najemców ma własne meble i chętnie się z nimi przeprowadza. Takiego mieszkania poszukują również zasobni najemcy, np. biznesmeni, chcący wynająć sobie drugie mieszkanie w innym mieście i są w stanie poczynić inwestycje na jego urządzenie. Jest również rozwiązanie dla rodzin, które zmieniają mieszkanie i mają już swoje meble i sprzęty, w tym dla rodzin z dziećmi, które potrzebują części mebli pod kątem najmłodszych członków rodziny. Co prawda to na razie niewielka część rynku, ale powoli rosnąca, bo mobilność jest cenna, a własne meble są najwygodniejsze i najładniejsze.

Podsumowując, nieumeblowany lokal trudniej wynająć, więc jeśli właścicielowi mieszkania zależy na jego szybkim wynajmie, to musi go wyposażyć w niezbędne meble i sprzęty.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij