Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Więcej kredytów o stałej stopie? KNF wprowadzi nowy wskaźnik

Więcej kredytów o stałej stopie? KNF wprowadzi nowy wskaźnik

Michalina Janyszek
Komentarze

Stabilna sytuacja w sektorze bankowym to dobry moment na reformy. Wprowadzenie nowego wymogu nadzorczego, czyli WFD (Wskaźnik Finansowania Długoterminowego) może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo finansowe klientów. Prawdopodobnie jedną z intencji KNF jest popularyzacja kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej. Sprawdźmy, co się zmieni.

W Urzędzie Nadzoru Finansowego 11 września 2023 zorganizowano pierwsze spotkanie Grupy Roboczej. Wzięli w nim udział przedstawiciele kluczowych instytucji nadzoru i bezpieczeństwa finansowego. Zadaniem grupy jest opracowanie nowych pomysłów na długoterminowe finansowanie kredytów hipotecznych i doradztwo KNF w procesie ich wprowadzania.

W grudniu 2022 kredyty mieszkaniowe stanowiły ponad 16% kapitału polskich banków, co pokazuje, jak ważny jest ten segment rynku. W jaki sposób są finansowane? W dużym uproszczeniu głównie środkami z krótkoterminowych depozytów klientów. Niewielką część ich finansowania stanowią listy zastawne. W pewnych sytuacjach może to utrudniać zarządzanie ryzykiem i budowanie stabilności finansowej.

Zdaniem specjalistów z KNF sytuację można zmienić, wprowadzając lepsze metody bilansowania przepływu kapitału. Jest to szczególnie istotne w obliczu nowego trendu, czyli kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej. Do tej pory długoterminowe zobowiązania finansujące zakup nieruchomości kojarzone były niemal automatycznie ze zmienną stopą. Program Bezpieczny Kredyt 2% i nowe rekomendacje KNF dotyczące kredytów o stałym oprocentowaniu w ofercie banków wymagają nowych rozwiązań.

Głównym celem współpracy KNF z Grupą Roboczą będzie wypracowanie koncepcji długoterminowego finansowania kredytów hipotecznych. Aby to zrobić, potrzebne jest wprowadzenie WFD oraz lepsze zabezpieczenie kapitału bankowego. W związku z tym planowane zmiany mają objąć też zasady dotyczące depozytów i listów zastawnych. Wszystko po to, by lepiej zarządzać ryzykiem związanym z pożyczaniem zarówno na stały, jak i zmienny procent. Ograniczenie ryzyka spadku płynności finansowej instytucji finansowych to również szansa na rozwój sektora krajowych papierów wartościowych oraz zatrzymanie oszczędności klientów w bankach.


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także