Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Czy warto kupić mieszkanie dwupoziomowe?

Czy warto kupić mieszkanie dwupoziomowe?

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Mieszkania wielopoziomowe łączą zalety domu jednorodzinnego z pozytywnymi stronami życia w bloku. To jest jednym z powodów (ale nie jedynym), dla których rośnie zainteresowanie lokalami tego rodzaju. Jakie są zalety posiadania mieszkania dwupoziomowego i jakie korzyści z tego płyną? Czy jego zakup się opłaca? O tym poniżej.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Dwa poziomy korzyści, czyli zalety mieszkań dwupoziomowych

Jedną z największych zalet mieszkania dwupoziomowego jest jego powierzchnia, na której znakomicie odnajdą się rodziny z dziećmi. Mieszkanie tego typu to komfort posiadania dużej przestrzeni do codziennych obowiązków czy zabaw. Podobnie jak w domu jednorodzinnym, każdy z domowników znajdzie tu miejsce tylko dla siebie, jak również obszar do realizacji wspólnych przedsięwzięć. Jednak w odróżnieniu od domu jednorodzinnego, mieszkanie dwupoziomowe nie wymaga samodzielnego wykonywania niektórych żmudnych czynności, takich jak palenie w piecu czy odśnieżanie podjazdu. Mieszkanie znajduje się w bloku, więc takimi kwestiami zajmuje się spółdzielnia.

Jakie jeszcze zalety ma mieszkanie w lokalach dwukondygnacyjnych? Dla wielu, zwłaszcza rodzin z małymi dziećmi, niezwykle istotny jest brak hałaśliwych sąsiadów u góry. Nie sposób nie wspomnieć również o bogatych możliwościach zagospodarowania dostępnej przestrzeni. Dwa poziomy to okazja do stworzenia dwóch stref: dziennej na parterze – otwartej dla wszystkich, oraz nocnej, bardziej intymnej, na piętrze. Przestrzeń to również duże pole do popisu dla aranżacji, której można dokonać według własnego pomysłu.

Wolnoć Tomku... czyli o możliwościach aranżacji mieszkania dwupoziomowego

Jak już wspomnieliśmy, niewątpliwą zaletą mieszkania dwupoziomowego jest pełna swoboda w jego aranżacji, która daje możliwość stworzenia domu na miarę swoich oczekiwań estetycznych i funkcjonalnych. Już na etapie budowy możliwe jest wprowadzenie zmian w układzie ścianek działowych, przyłączy, instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej, a także innych elementów, które pomogą dopasować mieszkanie do własnych wymagań. Modyfikacje tego rodzaju są możliwe również po odbiorze gotowego mieszkania. Choć remont zawsze wiąże się z wysiłkiem i kosztami, warto się go podjąć, by mieszkanie, w którym spędzi się resztę życia, było skrojone na miarę oczekiwań domowników. To, co wydaje się najważniejsze w aranżacji wnętrza mieszkania dwupoziomowego, to uzyskanie spójnego efektu między dwoma kondygnacjami. Łącznikiem stylów między nimi są schody, które powinny być wygodne, bezpieczne, a także pasować do designu mieszkania. Schody to jednak nie tylko kwestia natury aranżacyjnej.

I zaczynają się schody... czyli wady mieszkań dwupoziomowych

Schody są uznawane przez wielu za największą wadę mieszkań dwupoziomowych. Nie chodzi bynajmniej o ich cenę czy problemy związane z montażem, ale o komfort ich codziennego użytkowania. Najczęściej skarżą się na nie osoby starsze, które mają trudności z wchodzeniem po schodach i schodzeniem z nich. Rozwiązaniem tego problemu może być jednak takie zaaranżowanie wnętrza, które zminimalizowałoby konieczność częstego z nich korzystania, np. umiejscowienie toalety na parterze. Kolejną wadą schodów jest to, że zmniejszają powierzchnię mieszkania. Warto jednak zaznaczyć, że przy odpowiedniej aranżacji można dzięki nim zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy.

Jakie są jeszcze wady mieszkań dwupoziomowych? Wiele osób wskazuje na koszty użytkowania i rachunki za ogrzewanie, które są wprost proporcjonalne do powierzchni mieszkania. Nie różnią się je one jednak znacząco od kosztów, które należałoby ponieść, by ogrzać proporcjonalnie mniejsze mieszkanie w bloku. Wszystko bowiem zależy od liczby osób zamieszkujących lokal oraz od jego powierzchni. To, o co warto zadbać w przypadku ogrzewania mieszkania z dwoma kondygnacjami, to odpowiednie ocieplenie dachu. Jeśli zostanie profesjonalnie wykonane, domownicy unikną dodatkowych kosztów i dyskomfortu związanego z niższymi temperaturami zimą i nieznośnym upałem w lecie.

Mieszkanie dwupoziomowe – czy Cię na nie stać?

Koszty ogrzewania to tak naprawdę jedyna finansowa wada mieszkań dwupoziomowych. Jeśli bowiem chodzi o koszt jego zakupu, oferty są pod tym względem atrakcyjne, zwłaszcza na rynku pierwotnym. Z czego to wynika? Większość deweloperów ustala niższą cenę za metr kwadratowy powierzchni znajdującej się na drugim piętrze. Dodatkowo, im większe mieszkanie, tym cena za metr kwadratowy staje się niższa. Ogółem, cena mieszkania dwupoziomowego o powierzchni ok. 80 metrów kwadratowych w większych ośrodkach, takich jak Warszawa czy Kraków, to ok. 500 tys. złotych, czyli średnio niewiele ponad 6 tys. złotych za metr kwadratowy. W mniejszych miastach można liczyć na dużo niższe ceny, które zaczynają się już od ok. 3 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Nie jest to wysoka cena, jeśli wziąć pod uwagę średnią cenę za metr kwadratowy wszystkich budynków mieszkalnych w Polsce, która według raportu GUS wyniosła w drugim kwartale 2016 roku 4063 złotych.

Odpowiedź na pytanie, czy kupno mieszkania dwupoziomowego to dobry pomysł, wymaga przeanalizowania opisanych wyżej korzyści, ale też i kosztów, które się wiążą z zakupem i urządzeniem takiego mieszkania. Nie da się jednak ukryć, że jest to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych budynków jednorodzinnych, która łączy komfort życia w dużym domu z zaletami mieszkania w bloku. Dodatkową zachętą może być też stosunkowo niewysoka cena oraz możliwość dowolnej aranżacji wnętrza. Jak każde rozwiązanie, mieszkania dwupoziomowe mają również swoje wady, jednak korzyści potrafią je zrekompensować.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij