Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Ustawa o kooperatywach, czyli jak taniej wybudować własne mieszkanie

Michalina Janyszek
Komentarze

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że ustawa o kooperatywach mieszkaniowych została podpisana. Tym samym wchodzą w życie nowe zasady zbywania nieruchomości należących do samorządów. W ten sposób gminny zasób gruntów może wesprzeć realizację inwestycji mieszkaniowej w formule kooperatywy, czyli zrzeszonej grupy mieszkańców. Zasady te wejdą w życie z dniem 1 marca 2023.

Co daje nowa ustawa?

Głównym celem nowych regulacji jest stworzenie możliwości realizacji inwestycji mieszkaniowych przez grupy osób, które są zrzeszone i współdziałają w celu zaspokojenia własnych potrzeb lokalowych. Co to oznacza? Kooperatywa mieszkaniowa musi obejmować minimum 3 osoby fizyczne. Działając w omawianej formule, stają się automatycznie stronami umowy kooperatywy mieszkaniowej lub spółki cywilnej. Umowa ta gwarantuje im udział w inwestycji, czyli budowie, której celem jest stworzenie miejsca do życia sobie, swoim dzieciom lub osobom uposażonym. Bardzo ważna zasada ustawy o kooperatywach mówi, że ich członkami nie mogą zostać przedsiębiorstwa. Jest to zatem droga do samostanowienia o swoim mieszkaniu dla osób prywatnych. Formuła ta ma nie tylko ułatwić im zdobycie własnego lokum, ale i obniżyć koszty nabycia mieszkania.

Wspomniana wyżej wspólna inwestycja kooperatywy ma polegać na kupieniu działki budowlanej i postawieniu przynajmniej jednego budynku wielorodzinnego. Inną opcją jest projekt i budowa zespołu domów jednorodzinnych na zakupionym wcześniej gruncie. I wreszcie można też nabyć zabudowaną nieruchomość gruntową i w zastanych budynkach (lub budynku) przeprowadzić niezbędny remont. Wszystko po to, by po zakończeniu prac zamieszkać w swoim lokalu.

Kooperatywy a gminy

Ustawa szczegółowo reguluje zasady zbywania nieruchomości gminnych celem inwestycji w ramach kooperatywy mieszkaniowej. Zgodnie z nowymi zasadami samorządy będą mogły oferować na sprzedaż swoje nieruchomości zrzeszonym w ten sposób mieszkańcom lub nowym spółdzielniom mieszkaniowym. Władze gminy zyskują też możliwość określania wymagań formalnych, jakie stoją przed tego typu przedsięwzięciem. Mają też prawo odkupu lub pierwokupu nieruchomości, jakie powstały na działkach z ich zasobu. One też określają zasady płatności i, podpisując odpowiednią umowę z kooperatywą, mogą odebrać wartość działki w lokalach mieszkaniowych, jakie na niej powstaną. Ta forma rozliczenia może jednak dotyczyć tylko części ceny za działkę. Co ważne samorządy mogą też starać się o grant, którego celem jest wsparcie i rozwój miejscowej infrastruktury i inicjatyw oddolnych ważnych dla mieszkańców. Dzięki temu powstaje wzajemny system wsparcia inwestycji mieszkaniowej, który może zaowocować również zwiększeniem się liczby gminnych lokali.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij