Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Wynajem
  • Jak u siebie. O rządowym Funduszu Mieszkań na Wynajem

Jak u siebie. O rządowym Funduszu Mieszkań na Wynajem

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Jak u siebie. O rządowym Funduszu Mieszkań na Wynajem

Rządowy program Funduszu Mieszkań na Wynajem

Sygnały płynące z rynku nie są jednoznaczne. Z jednej strony po dość przeciętnych – by nie rzec słabych – latach 2012-2013 ostatni rok był dla polskich deweloperów wyjątkowo korzystny. Z drugiej trudno nie dostrzegać skutków, jakie na rynku mogą mieć zawirowania wokół franka i rosnąca z roku na rok procentowa kwota wkładu własnego potrzebnego do otrzymania kredytu. Jeśli dodamy do tego nie najłatwiejszą przecież sytuację osób młodych na rynku pracy, okaże się, że całkiem niemała część społeczeństwa pozbawiona jest możliwości zakupu własnego M, i niejako skazana na wynajem. Ten trend pogłębia temat mobilności i migracji ludzi do większych miast, gdzie rynek pracy jest bardziej rozwinięty. Przyjeżdżając do nowego miasta, musimy się go najpierw nauczyć, okrzepnąć w nowym miejscu pracy, odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasz pobyt w nim stanowi tylko krótki epizod (np. kontrakt menadżerski albo umowa na czas określony), czy też chcemy osiąść tu na stałe. W zależności od sytuacji konkretnej osoby ten czas może wynieść kilka miesięcy, ale czasem nawet i kilka lat.

Wystarczy przejechać się ulicami Warszawy w tygodniu i w weekend, by zrozumieć, jak wielu ludzi bywa w stolicy tymczasowo lub wyłącznie od poniedziałku do piątku. Te wszystkie elementy składają się w równanie, którego wynik jest jeden: potrzeba mieszkań na wynajem stanowiących alternatywę dla kredytu hipotecznego.

Czym jest Fundusz?

Jednym z rozwiązań problemu ma być Fundusz Mieszkań na Wynajem. Działa on na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych. Zarządzany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Obecnie Fundusz ma jedynie oferty z jednej z inwestycji w Poznaniu, ale już prowadzone są analizy kilkudziesięciu inwestycji zlokalizowanych w Warszawie, Trójmieście, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i aglomeracji śląskiej. To miasta, w których potencjał dla rozwoju działań Funduszu jest największy. Pod lupą Funduszu znajdują się w tej chwili inwestycje, w których łącznie dostępnych będzie około 3 tys. mieszkań. Mają one stopniowo być udostępniane najemcom od marca 2015 aż do 2017 roku. Poszczególne projekty analizowane przez Fundusz znajdują się bowiem na różnym stopniu zaawansowania.

Dla kogo?

Co ważne nie będzie ograniczeń czy preferencji co do wyboru osób, które będą mogły skorzystać z oferty Funduszu. Wynająć mieszkanie będzie mogła każda osoba fizyczna spełniająca warunki finansowe, a więc będąca w stanie pokryć koszty ustalone przez Fundusz. Weryfikacja wypłacalności odbywać się będzie na podstawie dokumentów, tj. umowa o pracę lub zaświadczenie o zarobkach, wyciąg z konta za ostatnie 3 miesiące. W przypadku studentów może być to zaświadczenie o przyznanym stypendium, zaś w przypadku emerytów i rencistów wystarczy ostatni odcinek emerytury. W założeniach Fundusz ma kierować swoją ofertę do osób, których nie stać lub które z innych powodów nie mogą albo nie chcą zaciągnąć kredytu hipotecznego.

Na jak długo?

Umowę będzie można podpisać na maksymalnie 10 lat z opcją przedłużenia. Warunkiem będzie akceptacja finansowych wymagań Funduszu i złożenie wniosku 3 miesiące przed upływem umowy. Istotne jest to, że wcześniejsze rozwiązanie umowy możliwe będzie jedynie wówczas, gdy przedstawi się inną osobę gotową do wynajmu na warunkach określonych w umowie. Taki zapis powoduje, że potencjalni wynajmujący będą chcieli zawierać krótsze umowy. Jako przeciwwagę można podać to, że cena czynszu uzależniona będzie od długości terminu umowy. Oczywiście według przelicznika – im dłuższa umowa, tym niższy czynsz.

Za ile?

Teoretycznie ceny wynajmu proponowane przez Fundusz powinny być konkurencyjne do rynkowych, w praktyce jednak nie oznacza to, że będą najniższe. W założeniach Fundusz stawia jedynie na mieszkania w dobrych lokalizacjach i z rozwiniętą infrastrukturą, czyli jego oferta nie będzie posiadać najtańszych mieszkań w mniej popularnych dzielnicach na obrzeżach miast.

Wątpliwości pozostają

Koszt wynajmu z czynszem na poziomie 1600 zł (a od takiej kwoty dostępna jest oferta w Poznaniu), mimo że atrakcyjny dla danej lokalizacji, nadal pozostanie zbyt wysokim progiem dla znacznej grupy osób. Czy zatem Funduszowi uda się rozruszać polski rynek wynajmu i zmienić mentalność Polaków w kwestii konieczności posiadania własnej nieruchomości? Szanse są, ale i pewne wątpliwości nadal pozostają.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Zobacz także