Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Stan budownictwa mieszkaniowego - raport GUS za okres styczeń-maj 2022

Stan budownictwa mieszkaniowego - raport GUS za okres styczeń-maj 2022

Michalina Janyszek
Komentarze

Mimo że obecnie rynek mieszkaniowy boryka się z problemami dotyczącymi zarówno popytu, jak i podaży, dane zebrane przez GUS pokazują efekty dotychczasowej dobrej koniunktury. Potwierdza to analiza przeprowadzona przez Główny Urząd Statystyczny w zakresie budownictwa mieszkaniowego w okresie od stycznia do maja 2022. Według wstępnych ustaleń w tym czasie oddano do użytkowania nieco ponad 90 tysięcy lokali, czyli o prawie 4% więcej niż w roku ubiegłym. Większość nowych mieszkań to inwestycje deweloperskie.

W materiale opublikowanym na stronie GUS („Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-maj 2022 roku”) czytamy:

Deweloperzy przekazali do eksploatacji 51,7 tys. mieszkań – o 2,3% więcej niż w 2021 r., natomiast inwestorzy indywidualni – 38,0 tys. mieszkań, tj. 7,0% więcej. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,4% ogółu nowo oddanych mieszkań. W pozostałych formach budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej, oddano do użytkowania łącznie 1 432 mieszkania (wobec 1 780 przed rokiem).

Co ciekawe, wzrósł średni metraż nowych lokali mieszkaniowych. Przeciętne M oddane do użytku w 2022 ma 96,2 m².

Więcej nowych lokali to z pewnością dobra wiadomość, szczególnie wobec rosnących potrzeb mieszkaniowych w naszym kraju. Warto jednak pamiętać, że nowe, duże mieszkania mogą obecnie dłużej czekać na kupców. Zmieniające się warunki kredytowe i zacieśnianie polityki monetarnej sprawiają, że coraz mniej osób stać na mieszkanie deweloperskie. Ten trend można dostrzec, analizując też inne źródła. W badaniu nastrojów pośredników INPON za I kwartał 2022 czytamy:

Najnowsze badanie Nieruchomosci-online.pl i UEW pokazało, że większe mieszkania na sprzedaż były w I kwartale br. tą kategorią, w której wartość subindeksu spadła najmocniej: z 61,7 pkt. do 52,8 pkt (o 8,9 pkt). Nieco łagodniejsze hamowanie zaliczyły kawalerki, w których barometr nastrojów spadł z 63,2 pkt. do 59,2 pkt (o 4 pkt).

Co ciekawe, wyraźny spadek popytu na rynku pierwotnym nie niesie za sobą niższych cen. Jak zaznacza Ewelina Szymańska z InHome Nieruchomości w Olsztynie (partner Metrohouse), zjawisko to ma związek z rosnącymi kosztami budowy, brakiem rąk do pracy i problemami z dostępem do materiałów budowlanych. Jaka będzie dynamika wzrostu cen na rynku pierwotnym? Szymańska przekonuje:

Ceny mogą dalej rosnąć. Zwłaszcza na rynku pierwotnym, gdzie proces budowlany spotyka obecnie ogromne trudności (...) Deweloperzy nie mogą sobie pozwolić na sprzedaż poniżej kosztów wybudowania. Na rynku wtórnym tendencje wzrostowe prawdopodobnie utrzymają się, ale w mojej ocenie będą to już mniejsze wzrosty z uwagi na nasycenie rynku inwestycyjnego. Osoby, które chciały zainwestować pieniądze z uwagi na galopującą inflację, już to najprawdopodobniej zrobiły.

W świetle tych informacji nie dziwi fakt, że od stycznia do maja 2022 wydano mniej pozwoleń na budowę i przyjęto mniej zgłoszeń nowych inwestycji niż w tym samym czasie rok wcześniej. GUS donosi o 136 tysiącach tego typu pozwoleń wydanych deweloperom i inwestorom prywatnym w tym roku. Oznacza spadek o niemal 4 punkty procentowe.

Cytowane już badanie ankietowe portalu Nieruchomosci-online.pl i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, które zostało przeprowadzone pod koniec marca tego roku, wskazuje na znaczne ochłodzenie nastrojów w głównych segmentach rynku nieruchomości. Wyjątkiem jest najem. Istnieje więc duża szansa, że lokale, których budowę rozpoczęto w omawianym przez nas okresie, trafią właśnie na ten rynek. Ile ich jest? GUS podaje:

Od początku roku do końca maja 2022 r. rozpoczęto budowę 95,7 tys. mieszkań, tj. o 19,5% mniej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 55,9 tys. mieszkań (o 23,2% mniej), a inwestorzy indywidualni 38,4 tys. (o 12,6% mniej). Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł 98,5% ogólnej liczby mieszkań. W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto budowę 1 411 mieszkań (wobec 2 109 w roku poprzednim).

Według sprawozdania GUS największą aktywność inwestycyjną notuje się teraz w województwie mazowieckim. Oddano tam do użytkowania prawie 16 tysięcy lokali, a wydano pozwolenia lub zgłoszono projekty kolejnych 23,4 tysięcy. Dynamiczny rozwój mieszkaniówki można zauważyć też w Wielkopolsce i Małopolsce. Łącznie w tych regionach od początku roku zostało wykończonych niemal 20 tysięcy lokali mieszkaniowych.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także