Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Rząd przyjął projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych i zmianach w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”

Rząd przyjął projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych i zmianach w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”

Anna Serafin
Komentarze

Rząd konsekwentnie realizuje swoje plany związane z pomaganiem Polakom w zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych. Będzie można tworzyć kooperatywy mieszkaniowe, czyli wspólnie kupować grunty i budować miejsca do zamieszkania. Flagowy program Polskiego Ładu, czyli „Mieszkanie bez wkładu własnego” zaś zostanie zmodyfikowany, aby więcej osób mogło z niego skorzystać.

Ustawa ma wejść w życie na początku przyszłego roku i zawiera ona dwie istotne kwestie związane z polityką mieszkaniową. Ma się pojawić nowe rozwiązanie, czyli kooperatywy mieszkaniowe, które pozwolą grupie osób nabyć działkę na preferencyjnych warunkach od gminy, a następnie wspólnie na niej budować. Zmieni się również krytykowany za niedostosowanie do realiów rynkowych program „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Będą wyższe maksymalne limity cen nieruchomości, aby kupujący mieli większy wybór oraz szczególnie promowane będą kredyty hipoteczne o stałym lub okresowo stałym oprocentowaniu, które pozwalają zabezpieczyć się przed wzrostem raty w wyniku zmiany warunków rynkowych.

Będą kooperatywy mieszkaniowe

Jak wynika z projektu ustawy, kooperatywy mieszkaniowe to inicjatywy, które polegają na tym, że grupa osób fizycznych (nie przedsiębiorców) zawiera ze sobą umowę. Na jej podstawie kupuje grunt z gminnego zasobu nieruchomości i musi na nim wybudować co najmniej trzy lokale mieszkalne. Może być to kilka budynków jednorodzinnych albo jeden lub więcej wielorodzinnych, z zastrzeżeniem, że w ramach inwestycji muszą powstać minimum trzy mieszkania. Można także kupić wybudowaną już nieruchomość wraz z gruntem, odremontować ją i dostosować do własnych potrzeb.

Inwestycja musi realizować własne cele mieszkaniowe członków kooperatywy i nie może być nastawiona na zysk.

Założeniem kooperatywy jest zwiększenie szansy na uzyskanie kredytu hipotecznego (im więcej kredytobiorców ze stałymi dochodami, tym mniejsze ryzyko dla banku). Można będzie również skorzystać z gminnej bonifikaty dla nabywców gruntów, dzięki czemu trzeba będzie zapłacić za niego mniej.

„Rodzinne kredyty mieszkaniowe” zamiast „Mieszkania bez wkładu własnego”

Ustawa zakłada również spore zmiany w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Po pierwsze zmieni on nazwę i od momentu wejścia w życie tego aktu prawnego będzie określany „Rodzinnymi kredytami mieszkaniowymi”. Modyfikacje ogólnie mają służyć temu, aby więcej osób mogło skorzystać z programu.

Zostaną również podniesione limity maksymalnych cen nieruchomości, dzięki czemu będzie więcej dostępnych mieszkań i domów, które będzie można kupić z rządową gwarancją.

Oprócz tego będzie można wnieść większy wkład własny. Granica została podniesiona z 10 do 20% wartości nieruchomości, a dodatkowo zniesiony zostanie przepis o minimalnej wysokości gwarancji.

Celem twórców ustawy jest również promocja kredytów ze stałym lub okresowo stałym oprocentowaniem. Tego typu rozwiązanie polega na tym, że klient umawia się z bankiem, że przez dany czas (5-7 lat) stawka odsetek się nie zmieni. Taki produkt pozwoli zabezpieczyć kredytobiorcę przed wzrostem rat, gdy stopy procentowe dalej będą rosły. Osoby, które go wybiorą, będą mogły liczyć na nawet 25 proc. spłaty rodzinnej. Zaś ci, którzy zdecydują się na oprocentowanie zmienne, wraz z powiększeniem rodziny podczas spłaty zobowiązania będą mogły otrzymać tylko 20 proc.


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij