Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Rynek mieszkaniowy 2023 - mniej nowych lokali niż rok temu

Rynek mieszkaniowy 2023 - mniej nowych lokali niż rok temu

Michalina Janyszek
Komentarze

Według najnowszego opracowania GUS obejmującego budownictwo mieszkaniowe w okresie od stycznia do października 2023 roku oddano w ręce inwestorów mniej lokali niż przed rokiem. Spadła też liczba pozwoleń na budowę i inwestycji, których realizację rozpoczęto w tym okresie.

W 2023 roku na rynku mieszkaniowym w Polsce zaobserwowano spadek liczby oddanych do użytkowania mieszkań o 4%, mniejszą ilość wydanych pozwoleń na budowę oraz mniejszą liczbę inwestycji, zarówno w sektorze deweloperskim, jak i indywidualnym, choć w niektórych formach budownictwa, takich jak spółdzielcze, socjalne czy komunalne, nastąpił niewielki wzrost.

Wstępne dane dotyczące mieszkań oddanych do użytkowania w 2023

Według wstępnych szacunków w czasie pierwszych 10 miesięcy 2023 oddano do użytkowania 180,9 tysiąca mieszkań. Oznacza to spadek w skali rok do roku o nieco ponad 4% (potwierdza to opinie pośredników o niedostatecznej podaży mieszkań z nowego raportu INPON). Deweloperzy przekazali 110,4 tysiąca nowych nieruchomości, czyli o 2,5% mniej niż w analogicznym okresie 2022. Inwestorzy indywidualni zakończyli budowę 99,9 tysiąca mieszkań. Jest to o 8,5% mniej w skali rok do roku. W ramach wymienionych form budownictwa powstało aż 98,1% wszystkich nowych nieruchomości mieszkalnych. Innego typu inwestycje, czyli między innymi spółdzielcze, socjalne czy komunalne wprowadziły na rynek 3,5 tysiąca lokali. W 2022 było ich mniej, bo tylko 2,7 tysiąca.

Łączna powierzchnia użytkowa lokali wprowadzonych na rynek w omawianym okresie wyniosła 16,5 mln mkw. Oznacza to korektę w dół o 6,3%. Przeciętna wielkość pojedynczego mieszkania wprowadzonego na rynek zamknęła się w 91,0 mkw.

Pozwolenia na budowę i zgłoszenia nowych inwestycji w liczbach

Od stycznia do października 2023 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 198,4 tysiąca nieruchomości mieszkalnych. Oznacza to spadek liczby planowanych inwestycji na poziomie 23,1% w skali rok do roku. Za lwią część tegorocznej aktywności budowlanej w sektorze mieszkań odpowiadają deweloperzy. Otrzymali oni pozwolenia lub dokonali zgłoszeń 131,8 tysięcy budów. Wartość ta w porównaniu z zeszłym rokiem jest mniejsza o ¼. Inwestorzy indywidualni otrzymali pozwolenia lub dokonali zgłoszeń 60,8 tysięcy mieszkań, czyli o 22,6% mniej niż w 2022. W pozostałych formach budownictwa odnotowano 5,8 tysięcy lokali, które mogą powstać w najbliższym czasie. I znów jedynie w tym segmencie mamy do czynienia ze wzrostem. Rok wcześniej było ich 3,7 tysiąca.

Rozpoczęte i trwające inwestycje

Według danych GUS w omawianym okresie rozpoczęto budowę 158,6 tysięcy lokali, co oznacza wzrost o 11,1% w skali rok do roku. Firmy deweloperskie zainicjowały projekty budowlane 92,5 tysiąca mieszkań (o 8,4% mniej niż w 2022), a inwestorzy indywidualni 62,3 tysiąca (o 16,8% mniej). W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto budowę niemal 4 tysięcy lokali wobec 2,6 tysiąca w roku poprzednim.

Ocenia się, że w końcu października w budowie pozostawało 810,9 tysiąca mieszkań, czyli o prawie 6 tysięcy mniej niż w tym samym czasie w 2022. Najwyższe wartości dotyczące wszystkich omawianych segmentów osiągnięto w województwie wielkopolskim, gdzie do użytkowania oddano 34,6 tysiąca nieruchomości, a rozpoczęto budowę kolejnych 31,1 tysiąca. Na drugim miejscu znalazła się Małopolska.

Źródło danych i grafik: GUS "Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-październik 2023 roku"


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także