Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce – aktualna sytuacja

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Polski rynek luksusowych nieruchomości jest w fazie ciągłego rozwoju. Jednak w porównaniu z Europą Zachodnią jest to jeszcze wczesny etap. Ilość apartamentów tej klasy jest w Polsce wciąż stosunkowo niewielka. Niemniej jednak sytuacja ta się zmienia.

W ostatnich latach wybudowano kilka prestiżowych luksusowych apartamentów, a kolejne projekty są w fazie budowy lub planowania. 500 mln złotych – tyle w kolejnych latach ma wynosić wartość transakcji na rynku luksusowych apartamentów. To bardzo realistyczna prognoza.

Popyt na lokale tej klasy stale rośnie. Mimo iż pod względem finansowym Polacy plasują się niżej niż mieszkańcy Europy Zachodniej, to wciąż przybywa osób majętnych. Z tego powodu zwiększa się też liczba potencjalnych kupców omawianych nieruchomości. W obecnych czasach przestają one być wyłącznie w posiadaniu celebrytów. Ciągle rośnie liczba osób, dla których tego typu apartamenty są standardem życia. Zdaniem ekspertów ten segment rynku powoli wchodzi w okres dojrzałości. W rekordowym 2015 roku wartość nieruchomości wynosiła 4,2 mld zł.

Nabywcy lokali klasy premium – kim są? Jakie miasta ich przyciągają?

Kupcami tego typu nieruchomości są przede wszystkim mieszkańcy Polski. Zaliczyć do nich można również przedstawicieli Polonii, którzy dużych majątków dorobili się na obczyźnie. Apartamenty tej klasy nabywają także zagraniczni biznesmeni. To właśnie oni często prowadzą interesy w naszym kraju, więc i naturalną ich potrzebą jest zakup lokalu w dużym ośrodku biznesowym.

Jednakże sytuacja, w której majętni biznesmeni z zagranicy zaczną wykupować masowo polskie lokale, jest raczej mało prawdopodobna. Wcześniej musi zostać spełniony jeden warunek.  Dane miasto musi być atrakcyjne do zamieszkania. Niestety, rodzime miasta nie spełniają jeszcze aż tak wysokich kryteriów, dzięki którym mogłyby przyciągnąć do siebie zamożnych biznesmenów. Głównym problemem jest niestabilny rynek nieruchomości oraz brak wsparcia dla inwestycji ze strony instytucji. Co więcej, miasto, które miałoby być atrakcyjne dla bogatych inwestorów, powinno zapewniać potencjalnym mieszkańcom wysoki poziom życia – odpowiednią opiekę zdrowotną, możliwość porozumiewania się w języku angielskim i transport.

Niestety, polskie miasta w tych kwestiach pozostawiają wiele do życzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że inwestycje w segmencie premium wciąż powstają. Z każdym rokiem będzie ich zapewne coraz więcej. Dotychczas największa liczba tych realizacji powstała w Warszawie. To jednak również się zmienia. Coraz więcej luksusowych inwestycji ma miejsce chociażby we Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście i Poznaniu. Popyt na takie apartamenty jest coraz większy, gdyż inwestycje są po prostu bezpieczne. Wynika to z faktu, iż ich ceny rosną z każdym kolejnym rokiem, bez względu na sytuację panującą na rynku nieruchomości.

Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce – czym się charakteryzuje? Gdzie są jego największe ośrodki?

W ostatnich latach trend na zakup drogich lokali jest coraz popularniejszy. Analitycy tłumaczą to wzrostem gospodarczym Polski. Z roku na rok zwiększa się liczba milionerów, co ma bezpośrednie przełożenie na zwiększoną sprzedaż lokali klasy premium. Jednak rynek nieruchomości luksusowych dopiero w zeszłym roku został poddany szczegółowej analizie, której dokonali Poland Sotheby’s International Realty oraz Forbes – znany magazyn branżowy. Specjaliści wyszczególnili kilka kluczowych kategorii omawiając luksusowe polskie budownictwo. Zaliczają się do nich: kamienice, luksusowe apartamenty, domy kupowane pod inwestycje oraz te zlokalizowane w mieście. Kolejnymi kategoriami były także nieruchomości historyczne. Raport uwzględniał pięć największych polskich miast, czyli Warszawę, Kraków, Trójmiasto i Poznań.

Największym ośrodkiem tego typu jest, rzecz jasna, Warszawa. Ma ona wiele do zaoferowania bogatym inwestorom. Apartamentami cieszącymi się największą renomą są te mieszące się na Powiślu i Złotej 44. Oprócz nich cenne są także domy na ekskluzywnym Wilanowie, kamieniczne apartamenty przy Mokotowskiej i Hożej. Typowym miejscem służącym do odpoczynku jest Konstancin-Jeziorna, a dużym zainteresowaniem cieszą się także lokale na Śródmieściu, Woli i Pradze.

Kolejnym z miast, które przyciąga inwestorów, jest Kraków. To właśnie w nim znajdują się najbardziej ekskluzywne penthouse’y . Niemniej popularne są domy umiejscowione w okolicach Zabierzowa, Zielonki czy Woli Justowskiej. Nie są jednak one już tak atrakcyjne, jak te w centrum miasta. Analitycy wskazali także duży potencjał Zakopanego oraz Bukowiny Tatrzańskiej.

Największą oazą bogactwa jest jednak Trójmiasto. To właśnie tam swoje apartamenty mają najbogatsi Polacy. Centrum jest Sopot, który może pochwalić się najdroższymi apartamentami. Jeżeli chodzi o domy w mieście, to tu z kolei prym wiedzie Gdańsk Oliwa. Nieruchomości historyczne, które przykuwają uwagę inwestorów, to na przykład Lwi Zamek w Gdańsku. Tu warto też dodać, że atrakcyjny jest w ogóle cały rejon. Główną przyczyną popularności jest bliskość morza, co sprawia, że powstają kolejne inwestycje w rejonie Półwyspu Helskiego i Szwajcarii Kaszubskiej.

Ostatnim, lecz równie interesującym regionem, w którym powstają kolejne inwestycje, jest stolica Wielkopolski, czyli Poznań. Apartamenty interesujące bogatych inwestorów znajdują się przy ul. Strzeleckiej i Sikorskiego. Miasto oferuje luksusowe mieszkania także przy ul. Młyńskiej. Przestrzeniami równie interesującymi są tereny zlokalizowane w okolicach Projektu Botanicznego oraz Park Cytadela.

Luksus po polsku – jak zdefiniować polski lokal klasy premium?

Nieruchomość luksusową można łatwo zdefiniować. Na całym świecie w ten sposób określa się posiadłość, dom czy lokal, który jest wart więcej niż milion dolarów. Polskie realia są jednak trochę inne. Według polskich kryteriów nieruchomością tej klasy nazywa się lokal wart więcej niż milion złotych – cena ta odnosi się jednak głównie do Warszawy. Lokalem luksusowym w pozostałych miastach można nazwać ten, który jest wart trochę mniej niż wspomniany milion złotych. Istotnymi czynnikami, jakimi należy kierować się w określaniu statusu lokalu są standard wykończenia i lokalizacja.

Nie każdy jednak wie, że lokale luksusowe widoczne w ogłoszeniach publicznych to tak naprawdę tylko niewielki procent tego, co w rzeczywistości oferuje rynek nieruchomości. Do publicznej sprzedaży nie trafia większość ofert tej klasy. Prawdziwe rarytasy są bowiem przekazywane podczas dyskretnych transakcji, odbywających się za zamkniętymi drzwiami. Niekiedy inwestorzy czekają dłuższy czas, aby dany lokal trafił do sprzedaży. Niemniej jednak są to transakcje, który często nie są finalizowane.

Polski rynek nieruchomości  luksusowych– ile jest wart? O czym pamiętać przed inwestycją?

Wartość metra kwadratowego w apartamencie premium wynosi co najmniej 20 tys. złotych. Rynek nieruchomości tego typu wzrasta co roku. Według badań firmy EY, w zeszłym roku branża ta była warta 1,3 mld złotych. Co więcej, w 2017 roku sprzedano dużo ponad sto ekskluzywnych apartamentów. Najniższe ceny w segmencie luksusowym są w Warszawie. Z tego powodu właśnie tam nastąpi szybki wzrost cen. Według analityków zyski uzyskane z nieruchomości premium będą najwyższe właśnie w stolicy. A chętnych przybywa. W 2019 r. według KPMG w takich apartamentach będzie mieszkać ponad milion osób.

Inwestycja w lokale premium to z pewnością przyszłościowy pomysł, czego dowodzi już obecna sytuacja panująca na rynku nieruchomości, lecz cena takiego lokalu może wynieść nawet 3 miliony złotych. Zdaniem ekspertów nawet, gdy najlepsze „kąski” zostaną wykupione, to i tak pozostanie rynek wtórny, który będzie polem działań dla wielu amatorów luksusu.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij