Raport cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym – I kwartał 2019 r.

Alicja Palińska

Prezentujemy ceny ofertowe sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w I kwartale 2019 r., biorąc pod uwagę wielkość mieszkania oraz jego stan. Przedstawiamy również procentowy udział tych mieszkań na rynku. Wszystko to na podstawie danych z portalu Nieruchomosci-online.pl.

Analiza cen ofertowych mieszkań (zł/mkw.) a liczba pokoi – I kwartał 2019 r.

W I kwartale 2019 r. najwyższe ceny za metr kwadratowy w mieszkaniach 1-pokojowych niezmiennie występowały w Sopocie (ok. 14 tys. zł/mkw.), Warszawie (ok. 11 tys. zł/mkw.) oraz Gdańsku i Krakowie (ponad 9 tys. zł/mkw.). Najniższe ceny za metr kwadratowy kawalerek notował rynek mieszkaniowy w Gorzowie Wielkopolskim (ok. 3,9 tys. zł/mkw.) i Częstochowie (ok. 4,5 tys. zł/mkw.).

*Cena w tabeli to średnia cena w złotych za metr kwadratowy w zestawieniu z różnicą ceny z IV kwartału 2018. Źródło: Nieruchomosci-online.pl

Analiza cen ofertowych mieszkań (zł/mkw.) a stan mieszkania – I kwartał 2019 r.

Cena za metr kwadratowy w mieszkaniach do remontu w porównaniu do tych w lepszym stanie różni się w zależności od miasta. To samo dotyczy struktury rynku nieruchomości w zależności od stanu mieszkania na sprzedaż.

Struktura rynku

W I kwartale 2019 r. stan mieszkań w największych miastach Polski w zdecydowanej większości określany był jako dobry, bardzo dobry lub wysoki. Dotyczy to 74,7 proc. mieszkań na sprzedaż na rynku wtórnym. W porównaniu do poprzedniego kwartału struktura udziału mieszkań w podanym standardzie zwiększyła się o 0,5 p.p. w skali całego kraju. 20,3 proc. mieszkań wymagało remontu lub odświeżenia. Natomiast 5 proc. mieszkań na rynku wtórnym, wciąż w stanie deweloperskim, wymagało inwestycji wykończenia wnętrz.

*Cena w tabeli to średnia cena w złotych za metr kwadratowy. Źródło: Nieruchomosci-online.pl

Stan według lokalizacji

Największy udział mieszkań do remontu w ofercie sprzedażowej znajdował się w Łodzi (22,4 proc.) oraz Częstochowie i Lublinie (ok. 20 proc.). Najniższy udział tych mieszkań w stosunku do całościowego rynku ofertowego w tych miastach notowany był natomiast w Gorzowie Wielkopolskim (3,7 proc.), Koszalinie i Toruniu (ok. 5 proc.) oraz Krakowie i Bydgoszczy (ok. 7 proc.).

Sporo mieszkań wymagających odświeżenia można było znaleźć w Częstochowie (21 proc.) oraz Opolu, Olsztynie, Bielsku-Białej i Kielcach (ok. 18 proc.).

Największą liczbą mieszkań w dobrym stanie charakteryzował się rynek nieruchomości w Bielsku- Białej (47 proc.) oraz Bydgoszczy i Toruniu (ok. 32 proc.).

Stanem bardzo dobrym określana była znaczna część mieszkań w Krakowie (45 proc.) oraz Bydgoszczy i Koszalinie (38 proc.).

Mieszkania o wysokim standardzie stanowiły największy udział w Gorzowie Wielkopolskim (48 proc.) oraz Gdańsku i Szczecinie (44 proc.). Natomiast w Bydgoszczy, Opolu i Bielsku-Białej brak było nieruchomości o tym standardzie wykończenia.

Mieszkania z rynku wtórnego wymagające inwestycji wykończenia wnętrza najliczniej występowały w Katowicach (30 proc.). W pozostałych miastach mieszkania w stanie deweloperskim występowały w nielicznym stopniu.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Alicja Palińska

Alicja Palińska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "ESTATE".

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości
Bądź na bieżąco!

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij