Prywatne akademiki – przyszłość na rynku lokali dla studentów?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Prywatne akademiki to opcja, która jeszcze kilkanaście lat temu była nieznana. Akademiki były wyłącznie państwowe, prowadzone przez uczelnie. Jednak sytuacja skomplikowała się wskutek boomu edukacyjnego, większych oczekiwań studentów, a także likwidacji wielu istniejących akademików. By sprostać zapotrzebowaniu, stworzono alternatywę – prywatne akademiki.

Akademiki prowadzone przez uczelnie są od wielu lat miejscami, w których można mieszkać przez cały okres studiów. Jednak w opinii tych, którzy chcą mieszkać wygodnie i bezpiecznie, akademiki te są dalekie od doskonałości. Możliwość mieszkania z wieloma innymi studentami tylko pozornie jest zaletą. Nie każdy student jest spokojny, wielu chce doskonale się bawić przez większość czasu, a uczyć się tylko w trakcie sesji. Hałasy, nocne imprezy, niebezpieczne sytuacje, brak intymności – te wady akademików znane są od lat.

Zdobycie miejsca w państwowym akademiku nierzadko graniczy z cudem, co wynika z niewielkiej liczby miejsc w takich obiektach i dużej liczby studentów. Kilka, niekiedy kilkanaście osób na jedno miejsce w akademiku było i jest normą. Aby otrzymać miejsce w domu studenckim, trzeba więc załatwiać je z dużym wyprzedzeniem, a do tego spełniać określone warunki związane z kryterium dochodowym rodziców i miejscem zamieszkania, które musi być odległe od miejsca studiów. Nieraz dochodziło do kuriozalnych sytuacji – aby otrzymać akademik, trzeba było się przemeldować do rodziny mieszkającej na drugim końcu Polski i dowodzić, że codzienny dojazd na studia byłby niemożliwy.

Taka sytuacja zapoczątkowała zmiany. Wielu studentów zdecydowało się na droższą i wygodniejszą opcję, a mianowicie wynajem mieszkania. Ci, którzy nie chcieli lub nie mogli ze względów finansowych podjąć takiej decyzji, często byli w trudnej sytuacji. Dla studentów, którzy chcą mieszkać dobrze, tanio i komfortowo, stworzono prywatne akademiki. Takich inwestycji powstało już sporo i nadal powstają kolejne. Firmy deweloperskie, takie jak Budner, Griffin Real Estate, Triton Academicus czy Square Investment, planują na najbliższe lata wybudowanie wielu obiektów tego typu w dużych ośrodkach uniwersyteckich.

Czym są prywatne akademiki?

Prywatne akademiki mogą się kojarzyć z akademikami znanymi przed laty, lecz łączy je z nimi tylko nazwa i parę wspólnych cech. W prywatnych akademikach dostępne są pokoje lub małe mieszkania (standardem są osobne łazienki, nieraz trafiają się mikroapartamenty z aneksem kuchennym) dużo bardziej komfortowe niż pokoje w akademikach państwowych. Doskonałe wyposażenie pomieszczeń to standard. W prywatnych akademikach nie znajdziemy starych łóżek czy odrapanych ścian, podczas gdy w państwowych akademikach takie obrazki nie należą do rzadkości. Z punktu widzenia studenta, który chce żyć w sensownych warunkach i studiować, to bardzo istotne. Warunki, które można znaleźć w prywatnych akademikach, nierzadko są dużo lepsze niż warunki w rodzinnych domach i mieszkaniach studentów. Każdy, kto zdecyduje się na pobyt w takim miejscu, doceni z całą pewnością ten wybór, a w trakcie studiowania nie będzie szukał innego miejsca pobytu. Jasne zasady wynajmu i brak niespodzianek prawnych i finansowych to również ogromna zaleta prywatnych akademików.

Nowoczesne udogodnienia

Prywatne akademiki oferują studentom wiele udogodnień przystosowanych do obecnych czasów. Superszybki internet dostępny w pokojach i nie tylko, siłownia, ogrodzony teren, całodobowa ochrona czy parking podziemny to w prywatnych akademikach nic nadzwyczajnego. Warto dodać w konkurencyjnej cenie!

Koszty pobytu

Koszty pobytu w prywatnych akademikach kalkuluje się tak, aby były przystępne i konkurencyjne. To oczywiste, w końcu są to koszty ponoszone przez studentów (niepracujących bądź niewiele zarabiających) lub ich rodziny, które mogą być w różnej sytuacji materialnej. Koszty najczęściej są wyższe od kosztów pobytu w akademikach państwowych, jednak niższe niż w przypadku wynajmu mieszkania.

Mieszkanie czy prywatny akademik?

Nasuwa się pytanie: czy decydować się na wynajem mieszkania, czy na prywatny akademik? Odpowiedź jest niejednoznaczna, lecz akademik wydaje się rozwiązaniem korzystniejszym. Wynajęte mieszkanie w obcym mieście to wysokie opłaty za wynajem; zdarzają się też przepełnione mieszkania studenckie, które współdzieli wiele osób naraz, by wspomniane koszty obniżyć – niestety kosztem komfortu. Na czas studiowania z powodzeniem wystarczy pokój w prywatnym akademiku, w budynku, w którym jest miło, przytulnie, bezpiecznie i ciekawie. Można zasmakować studenckiego życia, a jednocześnie mieć pewność mieszkania w dobrych warunkach.

Prywatne akademiki to opcja, która z wielu względów jest bardzo korzystna dla studentów. Konkurencyjne koszty pobytu i dobre warunki to najważniejsze z nich. Warto wspomnieć, że prywatne akademiki dostępne są niemal w każdym mieście, w którym znajdują się uczelnie wyższe. To duże udogodnienie. Decydując się na studia, nie trzeba tracić czasu ani pieniędzy na poszukiwanie mieszkania do wynajęcia ani liczyć na miejsce w państwowym akademiku. Jeśli więc szukamy miejsca pobytu na kilka lat studiowania, prywatny akademik jest dobrym wyborem.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij