[Poznań] Gdzie warto zamieszkać – Grunwald

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Ze względu na zróżnicowanie i sporą powierzchnię (prawie 37 km2) nie da się ujednolicić atrakcyjności mieszkaniowej całej dzielnicy Grunwald, ale bez wątpienia można znaleźć tu projekty atrakcyjne dla potencjalnych mieszkańców. Nam przynajmniej, udało się takie znaleźć. Oto kilka wybranych.

poznan grunwald inwestycje

Analiza osiedli: Grunwald Północ, Stary Grunwald, Grunwald Południe, Św. Łazarz, Górczyn, Świerczewo, Fabianowo – Kotowo, Oś. Kwiatowe, Junikowo, Ławica

Grunwald to dzielnica w której mieszka co piąty Poznaniak. Na temat jej charakteru wiele można dowiedzieć się analizując … policyjne statystyki. Ciekawostką jest bowiem to, że żaden rodzaj przestępstw nie występuje tu wyjątkowo często czy wyjątkowo rzadko. Dlaczego? Bo Grunwald to zarówno budynki uchodzące dziś za zabytkowe (głównie osiedle św.Łazarz), duże osiedla powstałe jeszcze w dobie PRL (takie jak osiedle Kopernika) jak również osiedla willowe. Nie będzie więc cienia przesady gdy napiszemy, że Grunwald to taki Poznań w pigułce. W większości obszaru tej dzielnicy dominuje jednolita zabudowa mieszkaniowa, ale są tu także znane w całym Poznaniu miejsca sportowe (INEA Stadion na którym odbywały się mecze Euro 2012, Hala Widowiskowo – Sportowa Arena), przemysłowe (siedziba GlaxoSmithKline, Cefarm, Polamed) czy rekreacyjne (Park Wilsona czy Kasprowicza). Grunwald przeszedł sporą metamorfozę w związku z inwestycjami związanymi z organizacją EURO 2012. Chodzi tu nie tylko o infrastrukturę samej Bułgarskiej, ale przede wszystkim infrastrukturę komunikacji miejskiej, na którą dziś mieszkańcy Grunwaldu narzekać nie powinni.

Zobacz wszystkie inwestycje w Poznaniu i okolicach

 

Analiza wybranych inwestycji deweloperskich na Grunwaldzie

Pierwszy przystanek w naszej podróży zrobiliśmy na tyłach szkoły muzycznej, pomiędzy ulicami Kasprzaka i Głogowską, gdzie powstaje inwestycja Inventia. Zdecydowanie nie jest to projekt sztampowy. Z jednej strony mamy niski bo zaledwie trzy piętrowy budynek zbudowany w klimacie dawnego Poznania, z drugiej za nim w głębi działki powstaje czteropiętrowy budynek w nowoczesnej bryle. Spora część mieszkań (zwłaszcza w budynku numer 1) nie posiada balkonów. Świetna lokalizacja, będąca bezspornym atutem inwestycji, staje się też jej ograniczeniem co do wysokości i architektury. Jest to projekt, który w naszej opinii zdecydowanie bardziej niż rodzinom przypadnie do gustu singlom, osobom niezależnym szukającym świetnej miejscówki lub inwestorom. Głównym motorem napędzającym ceny w tym projekcie jest lokalizacja.

Podobnie jest w inwestycji Hevelia, powstałej u zbiegu ulic Heweliusza i Palacza. W tym przypadku jednak lokalizacja nie oznacza bezpośredniej bliskości centrum lecz sąsiedztwo. Kameralna, niezagęszczona zabudowa, nowoczesny styl, przestronne balkony i tarasy. Do tego lokale handlowo- usługowe dostępne w parterze rozbudowujące sieć usługową. Projekt celujący w grupę osób bardziej zamożnych, choć jak na te ceny spodziewaliśmy się nieco więcej.

Aby przyjrzeć się bliżej kolejnemu projektowi musieliśmy udać się na ulicę Jeleniogórską, w okolice Lasku Marcelińskiego. Powstaje tam kolejny etap osiedla Przy Lesie. Faktycznie okolice Lasku Marcelińskiego to jedno z bardziej rekomendowanych miejsc Poznania przez jego mieszkańców. Jest to jedno z niewielu osiedli zaplanowanych kompleksowo do których dotarliśmy w tej dzielnicy. Mając na myśli kompleksowość rozumiemy dość spory rozrzut mieszkań jeśli chodzi o grupy docelowe. Mieszkania 2-4 pokojowe rozplanowane są zgodnie z najlepszą szkołą planowania (w naszej skromnej opinii) polegającą na minimalizacji powierzchni niezagospodarowanej. Dzięki temu nawet na około 50 metrach można wstawić niewielki 3 pokojowe mieszkanie. Oczywiście w ofercie są również powierzchnie powyżej 60,70, 80 a nawet 100 mkw. Wszystkie jednak charakteryzują się dużą ustawnością i … brakiem szaleństw jeśli chodzi o balkony. Lokalizacyjnie zwróciliśmy uwagę na dwie kwestie. Pierwsza to, sensowne rozplanowanie samego osiedla, druga to bliskość pętli tramwajowej zapewniającej szybki dojazd w każdy zakątek miasta.

Tuż obok tej inwestycji powstaje projekt Kamiennogórska 5. Wszystko co napisaliśmy przy okazji inwestycji Przy Lesie, moglibyśmy skopiować i wkleić do tego projektu. Ponieważ projekt jest we wstępnej fazie budowy o wrażeniach estetycznych mówić możemy jedynie w oparciu o wizualizacje i opisy na stronie internetowej. Deweloper zapewnia, że KAMIENNOGÓRSKA 5 poza praktycznym komfortem, dostarcza także niebanalnych wrażeń estetycznych. Stąd wyjątkowy design inwestycji, który nie pozwoli pomylić tego miejsca z żadnym innym. No cóż, o gustach się nie dyskutuje, my patrząc na projekt czysto utylitarnie z pewnością możemy dać plusa za balkony, tarasy oraz szeroki wybór mieszkań o różnym rozkładzie. Od strony artystycznej polecamy osobiście ocenić.

Pod tym względem nam bardziej do gustu przypadł projekt na Górczyńskiej 46. W naszym odczuciu to wręcz klasyczny przykład bardzo ciekawego projektu w ramach MdM. Z jednej strony to wieżowiec, położony w otoczeniu innych (nieco mniej efektownych) wieżowców położony na osiedlu, które nie grzeszy zbytnią dbałością o efekty wizualne. Z drugiej rozbudowana infrastruktura (łącznie z przedszkolem w samym budynku), sensowne rozkłady (za wyjątkiem pomysłu by ponad 60-metrowe mieszkanie nie miało balkonu) i bliskość centrum. Innowacyjny jest także program w ramach którego można wynająć dane mieszkanie i podjąć decyzję o jego zakupie w okresie do 3 lat. Innowacyjność tego programu wynajmu, nie jest w tym przypadku równoznaczna ze słowem atrakcyjność, bo choć sama cena wynajmu jest śmiesznie niska, to jednak mieszkanie trzeba wykończyć, a jeśli nie zdecydujemy się na zakup to nikt nam zainwestowanych środków nie zwróci. Jest to więc rozwiązanie dla tych, którzy na sam zakup mieszkania są zdecydowani, ale z różnych względów chcą przesunąć termin uruchomienia kredytu. Wówczas ma to sens. Ze sprzedażowego punktu widzenia dajemy duży plus za innowacyjne podejście do potrzeb klienta.

Gdy jednak klasa ekonomiczna nie jest tym czego szukamy, wówczas warto przenieść się na Stary Grunwald, gdzie w samym jego sercu , przy ulicy Marcelińskiej znajduje się Dwór Marcelin. Wystarczy wejść na stronę inwestycji by dowiedzieć się, że ta lokalizacja jest często wybierana przez prawników i lekarzy, a więc przedstawicieli zawodów uznawanych za prestiżowe i dobrze płatne. To w zasadzie wystarcza by bez trudu zdefiniować grupę docelową i charakter tego projektu. Jest elegancko prestiżowo i stylowo, choć w naszym odczuciu odległości między poszczególnymi budynkami mogłyby być nieco większe.

Generalnie Grunwald nie powala na kolana ilością ciekawych projektów. Te które jednak powstają na swoich nabywców nie muszą czekać zbyt długo.

 

Zestawienie pochodzi z Raportu „Rynek pierwotny w Poznaniu” [2015]:


poznan-750x100

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij