Oszustwa przy wynajmie mieszkania

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Wynajem mieszkań jest w Polsce coraz popularniejszy. A wszędzie tam, gdzie pojawia się popyt pojawiają się również oszuści spragnieni łatwego zarobku. Pośpiech i nieostrożność przy wynajmie mieszkania nie jest dobrym doradcą, może poskutkować pochopnym podjęciem decyzji, przez którą można czasem stracić pieniądze. Jak nie paść łupem oszustów? Warto poznać najczęściej stosowane przez nich triki.

1. Fałszywy właściciel nieruchomości

Najczęstszy przekręt wygląda w ten sposób, że oszust początkowo sam jest wynajmującym, sumiennie opłaca mieszkanie przez kilka miesięcy i nic nie wzbudza żadnych podejrzeń. Jednak po upływie kilku miesięcy on sam ogłasza się w Internecie z ofertą wynajmu mieszkania, które sam zajmuje. Zdarza się również, że oszuści korzystają również z krótkoterminowego wynajmu (np. apartamentu). Aby przyciągnąć więcej klientów, znacznie obniża cenę. Z zainteresowanymi wynajmem umawia na spotkania, pobiera zaliczki i kaucje, a czasem również pierwszy czynsz. Te same czynności powtarza z kolejnymi zainteresowanymi. Cały proceder trwa kilka dni, zazwyczaj pod koniec miesiąca, po których nagle znika z mieszkania, zostawiając ofiary. Osoby, które padły jego łupem wyczekując pod drzwiami na właściciela często spotykają inne ofiary tego oszustwa, lub rzeczywistego właściciela.

PORADA: Zażądaj od osoby, która wynajmuje mieszkanie dokumentów potwierdzających, że faktycznie jest właścicielem tego mieszkania oraz okazania dokumentu tożsamości, aby zweryfikować dane na umowie. Poza tym zbyt niska cena, pośpiech i nerwowość osoby chcącej wynająć mieszkanie powinny wzbudzić czujność.

2. Metoda na „sprzedaż adresów”

Oszuści zamieszczają w portalach internetowych atrakcyjne ogłoszenie wynajmu mieszkania, jednak bez konkretnych szczegółów dotyczących jego lokalizacji. W momencie, gdy dzwoni klient zainteresowany wynajmem, oferują mu pakiet adresów mieszkań do samodzielnego obejrzenia i żądają za usługę udostępnienia kilkunastu bądź kilkudziesięciu złotych kwotę kilkuset złotych. Gdy osoba zainteresowana wynajmem wykupi taką listę adresów, to w rzeczywistości okazuje się, że lista jest w zdecydowanej większości nieaktualna (nieistniejące adresy bądź mieszkania nie przeznaczone pod wynajem). Niestety kontakt z oszustem się urywa.

PORADA: Znając ten sposób działania oszustów bądź uważny i nie płać za listy z adresami bądź samą możliwość obejrzenia mieszkania.

3. Atrakcyjne mieszkanie w zaniżonej cenie

Kolejna próba naciągnięcia – kobieta zamieszcza w znanych portalach ogłoszeniowych ofertę wynajmu mieszkania, na pierwszy rzut oka idealnego – dobra lokalizacja, wysoki standard mieszkania, ciekawy wystrój wnętrza i przede wszystkim cena o ok. 20% niższa niż przeciętna cena podobnego metrażu w danej okolicy. W treści ogłoszenia jest prośba o kontakt na wskazany adres mailowy. Gdy zainteresowany kontaktuje się z myślą o umówieniu spotkania i obejrzenia mieszkania, ogłoszeniodawca odpisuje na e-maila po angielsku z prośbą o przesłanie (pod pretekstem lepszego poznania wynajmującego) kilku danych, w tym imienia, nazwiska, adresu i prosi o kontakt w języku angielskim ze względu na swoją nieznajomość języka polskiego. Prosi również o nr konta bankowego i PESELU. W przypadku jakichkolwiek obiekcji osoby zainteresowanej próbuje jeszcze uargumentować swoje żądanie. Co ciekawe, oszustwo tego typu przeprowadzane było w skali całego kraju – ogłoszenie tej samej treści, kilka zestawów zdjęć, nawet ten sam szablon odpowiedzi na kontakt ze strony osoby zainteresowanej wynajmem. Ostrzeżenie przed tymi ogłoszeniami pojawiło się nawet w mediach.

PORADA: bądź czujny i na wstępnym etapie rozmów nie ujawniaj swoich danych, szczególnie tzw. „danych wrażliwych”, jeśli nie ma takiej konieczności (np. podpisanie umowy). Mogą one posłużyć przestępcom do wielu wyłudzeń.

4. Chcesz zobaczyć – zapłać

Kolejne nadużycie – płatność przed obejrzeniem. Oszuści zamieszczają ogłoszenie na portalu ogłoszeniowym. Jeśli klient jest zainteresowany daną ofertą i chce się umówić na obejrzenie mieszkania, ogłoszeniodawca żąda drobnej opłaty manipulacyjnej rzędu 100-500 zł za samą możliwość obejrzenia mieszkania. Wymaga przedpłaty – dokonania przelewu na wskazane konto jeszcze przed spotkaniem. Po otrzymaniu płatności przekazuje informacje o terminie spotkania i lokalizacji mieszkania. Niestety po przybyciu na miejsce osoby zainteresowanej okazuje się, że nie ma takiego adresu (lub mieszkanie nie jest na wynajem), a ogłoszeniodawca nie stawił się w wyznaczonym miejscu i nie odpowiada pod wcześniejszym numerem telefonu.

PORADA: próba zażądania jakiejkolwiek opłaty wstępnej jedynie za możliwość obejrzenia mieszkania powinna uruchomić w naszej głowie żółte światło ostrzegawcze – to nie jest uczciwa procedura i nikt nie powinien żądać zapłaty za samo obejrzenie mieszkania.

W dobie tak wielu oszustw należy zachować szczególną czujność i zdrowy rozum przy wynajmie mieszkania. Warto pamiętać o tym, żeby zweryfikować, czy osoba podająca się za właściciela mieszkania rzeczywiście nim jest, nie ujawniać niepotrzebnie swoich danych i być wyczulonym na jakiekolwiek płatności jeszcze przed obejrzeniem mieszkania. Dzięki tym zasadom oraz własnej czujności możemy się uchronić przed oszustami.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij