Obowiązki i koszty po stronie wynajmującego

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Coraz więcej osób inwestuje w mieszkania na wynajem, gdyż stało się to bardziej zyskowne niż np. przechowywanie oszczędności na lokacie. Jednak nie wystarczy kupić odpowiednie mieszkanie, wyposażyć je i znaleźć najemców. Trzeba się przygotować także na inne wydatki, a także na szereg czynności związanych z obsługą najmu i samego mieszkania.

Wynajmujący mieszkanie to często osoba, która zdecydowała się w taki właśnie sposób, poprzez zakup nieruchomości, zainwestować swoje oszczędności. Nie da się ukryć, że ceny mieszkań wciąż szybują do góry, a więc decyzja o zakupie mieszkania przed kilkoma laty była strzałem w dziesiątkę. Szczególnie na wartości zyskują mieszkania dopasowane pod młode rodziny, w lokalizacjach umożliwiających sprawną komunikację z innymi częściami miasta. Jeśli zdecydowaliśmy się wziąć kredyt na nieruchomość, z pewnością w większości spłacimy go z pieniędzy pochodzących z najmu mieszkania.

Druga grupa wynajmujących to osoby, które zakupiły mieszkanie i z różnych względów musiały przeprowadzić się do innego miasta lub opuścić tymczasowo kraj. Dlatego wolą, by podczas ich nieobecności mieszkanie było dodatkowym źródłem dochodów, a nie stało puste i tylko generowało koszty (czynsz itp.).

Trzecia grupa to osoby, które nie kupiły mieszkania, tylko je odziedziczyły, lecz z jakichś względów nie mogą lub nie chcą w nim mieszkać. Sprzedaż takiego lokalu też nie zawsze jest opłacalna. Na przykład, jeszcze do końca ubiegłego roku sprzedaż odziedziczonego mieszkania przed upływem 5 lat od nabycia przez spadkobiercę wiązała się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Obecnie czas ten liczy się od nabycia przez spadkodawcę. Jednak nadal zdarza się, że wynajem pozostaje korzystniejszą opcją niż sprzedaż.

Jakie koszty ponosi wynajmujący mieszkanie?

Ze względu na okoliczności wynajmu mieszkania koszty, jakie ponosi wynajmujący na samym początku, mogą być różne. Rozpatrzmy więc każdą z możliwości.

1. Zakup mieszkania w celu inwestycyjnym

Decydując się na zakup mieszkania jako inwestycji należy rozważyć dwie opcje:

  • zakup nowego mieszkania

Gdy kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim, oczywiste jest, że przed wynajęciem należy je wykończyć. Wykończenie to nie tylko położenie podłóg i pomalowanie ścian, ale również sporo prac elektrycznych czy hydraulicznych. Im lepszy standard zapewnimy, tym wyższej kwoty z tytułu najmu możemy oczekiwać. Oczywiście możemy zdecydować się na podstawowe wykończenie, natomiast mało jest chętnych osób na wynajem pustego lokalu, do którego muszą zakupić wszystkie meble.

  • zakup używanego mieszkania

Jeśli zdecydujemy się zakupić mieszkanie z rynku wtórnego, odchodzi nam koszt urządzania mieszkania od podstaw. Często jednak mamy do czynienia z sytuacją, że kupione przez nas mieszkanie wymaga remontu. Czasem wystarczy zwykłe odmalowanie ścian, a czasem należy wymienić również część mebli czy sprzętów, które są na wyposażeniu. Koszt remontu z pewnością będzie niższy niż koszt wykończenia nowego mieszkania.

2. Wynajęcie posiadanego mieszkania

W tym przypadku koszty początkowe są niższe. W większości przypadków, mieszkając przez kilka czy kilkanaście lat w mieszkaniu, które chcemy wynająć, na bieżąco dbamy, aby wszystkie urządzenia działały, a meble nie wymagały wymiany. Często jedynym wydatkiem jest koszt odświeżenia ścian w mieszkaniu. W takim przypadku początkowy nakład finansowy jest niewielki, a co za tym idzie zaczynamy zyskiwać o wiele szybciej.

Obowiązki właściciela mieszkania/wynajmującego

Niezależnie od tego, czy wynajmujemy mieszkanie nowe, zakupione w takim celu, czy decydujemy się wynająć nasze starsze mieszkanie, zobowiązani jesteśmy do określonych czynności.

1. Przeprowadzanie remontów.

Każda zmiana lokatorów wiąże się nie tylko ze sprawdzeniem stanu lokalu i poszukiwaniem kolejnych osób chętnych na wynajęcie naszego mieszkania. Po każdej zmianie wynajmujących warto przeprowadzić remont, tak aby nasze mieszkanie nie traciło na atrakcyjności pośród innych na rynku. Choć sami tam nie mieszkamy, warto od czasu do czasu wymienić meble, płytki czy sprzęty. Bezwzględnie należy także odmalować ściany.

2. Bieżące naprawy.

W trakcie trwania najmu może się zdarzyć, że zostanie uszkodzony któryś ze sprzętów, sąsiedzi spowodują zalanie, bądź awaria zdarzy się w naszym mieszkaniu. W takich przypadkach, o ile nie wynika to z niewłaściwego korzystania lokatorów, koszty napraw ponosi wynajmujący. Należy więc liczyć się, że od czasu do czasu przyjdzie nam wymienić pralkę, czy lodówkę, czasem konieczne będzie wezwanie hydraulika do pękniętej rury, a czasem należy zmienić okna czy drzwi. Jako wynajmujący musimy wykonać bieżące naprawy w miarę możliwości jak najszybciej, a jeśli z jakichś względów jest to niemożliwe, obniżyć koszt najmu na czas trwania usterki.

3. Płacenie rachunków.

O ile nie umówimy się z lokatorami inaczej, to koszt opłat za media, czynszu spółdzielczego oraz wszelkich opłat związanych z posiadaniem nieruchomości spoczywa na właścicielu mieszkania. Nie może dojść do sytuacji, że z powodu naszego zabiegania, zostanie odłączony prąd czy gaz w mieszkaniu, które wynajmujemy. Często wynajmując mieszkanie decydujemy się na pobieranie dodatkowej zaliczki na poczet opłat. W takim przypadku powinniśmy w miarę regularnie rozliczać je z lokatorami, aby uniknąć dużych jednorazowych dopłat do rachunków.

4. Podatki.

Każdorazowy wynajem mieszkania należy zgłosić do Urzędu Skarbowego do 20 dnia kolejnego miesiąca. Ważne jest, aby nie przekroczyć tego terminu i wybrać jedną z dostępnych opcji płacenia podatku od wynajmu lokalu. Do wyboru mamy podatek ryczałtowy bądź podatek na zasadach ogólnych. Co jest korzystniejsze dla wynajmującego, to dość indywidualna kwestia, warto więc przed wynajmem przeanalizować każdą z możliwych opcji podatkowych. W przypadku jeśli jednak zapomnimy o zgłoszeniu wynajmu, utracimy możliwość formy wyboru podatku i narzucony zostanie ten na zasadach ogólnych. Nie można zapominać o konieczności zaznaczenia faktu wynajmu mieszkania również podczas składania rocznego rozliczenia podatkowego.

Wynajem mieszkania to nie tylko same zyski. Nie możemy liczyć, że czynsz najmu będzie spłacać zaciągnięty przez nas kredyt, a my nie będziemy ponosić żadnych dodatkowych opłat z tym związanych. Może się zdarzyć, że do ponoszonych przez nas kosztów dojdą skargi sąsiadów na lokatorów, jakich wybraliśmy. Niezależnie od tego decyzję o wynajmie bądź zakupie mieszkania pod wynajem należy wcześniej dokładnie przemyśleć i przeanalizować każdy z możliwych scenariuszy.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij