Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Niedobór mieszkań utrzyma się? Deweloperzy wyhamowali aktywność

Niedobór mieszkań utrzyma się? Deweloperzy wyhamowali aktywność

Michalina Janyszek
Komentarze

W ciągu ostatnich trzech kwartałów 2023 roku w ręce właścicieli oddano mniej mieszkań niż przed rokiem. Spadła też aktywność inwestycyjna, co widać w danych związanych z nowymi pozwoleniami na budowę i rozpoczętymi pracami. Informacje dotyczące podaży i aktywności budowlanej zebrał w najnowszym raporcie Główny Urząd Statystyczny.

W ciągu trzech kwartałów 2023 roku odnotowano spadek liczby oddanych do użytku mieszkań oraz zmniejszenie aktywności inwestycyjnej w sektorze mieszkaniowym, co uwidoczniło się w niższej liczbie nowych pozwoleń na budowę. Wszystkie segmenty budownictwa, z wyjątkiem spółdzielczego i komunalnego, zanotowały spadek w liczbie nowych inwestycji. Mimo to we wrześniu 2023 zanotowano pewne ożywienie sektora deweloperskiego - być może jest to wyczekiwana reakcja na rosnący popyt.

Lokale oddane do użytkowania

Według wstępnych szacunków w okresie styczeń - wrzesień 2023 roku oddano do użytkowania 161,3 tysięcy lokali mieszkalnych. W skali rok do roku jest ich o 3,4% mniej. Deweloperzy wprowadzili na rynek lub oddali w ręce nowych właścicieli 97,2 tysięcy mieszkań – o 2,4% mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Natomiast aktywność inwestorów indywidualnych doprowadziła w tym czasie do powstania 61 tysięcy lokali. Było ich o 6,5% mniej w skali rok do roku. Wymienione formy budownictwa to łącznie 98,1% ogółu nowo oddanych nieruchomości mieszkalnych. Pozostałe, czyli budownictwo spółdzielcze, komunalne czy społeczne, odpowiadały za powstanie 3 tysięcy mieszkań. Jest to niewielki wzrost w skali rok do roku, od stycznia do września 2022 w tym segmencie oddano ich 2,2 tysiąca.

Powierzchnia użytkowa wszystkich mieszkań oddanych do użytku przez dziewięć miesięcy 2022 wyniosła 14,8 mln mkw. Jest to o ponad 5% niższy wynik niż w tym samym czasie przed rokiem. Przeciętna powierzchnia użytkowa nowego lokalu wyniosła 91,6 mkw.

Dane dotyczące nowych inwestycji mieszkaniowych w 2023 roku

W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2023 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 174,3 tys. nieruchomości mieszkalnych. Liczba ta oznacza spadek aktywności inwestycyjnej w tym sektorze o 26,6% w skali rok do roku. Pozwolenia na budowę większości mieszkań otrzymali deweloperzy. Było ich 114,8 tysięcy, czyli o 29% mniej niż rok wcześniej.

Inwestorzy indywidualni uzyskali pozwolenie lub zgłosili budowę 54,3 tysiąca nowych lokali. Liczba ta w porównaniu do danych z 2022 spadła o niemal 25%. W sumie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy dla 97% wszystkich inwestycji. W ramach pozostałych form budownictwa powstanie 5,2 tysiąca mieszkań. W ubiegłym roku ich liczba zamknęła się w 3,5 tysiąca.

Rozpoczęte budowy w liczbach

W omawianym okresie 2023 roku rozpoczęto budowę niemal 139 tysięcy lokali mieszkalnych. Oznacza to spadek w porównaniu do zeszłego roku o 15,7%.

W raporcie czytamy:

“Deweloperzy rozpoczęli budowę 80,2 tys. mieszkań (o 14,5% mniej), a inwestorzy indywidualni 55,5 tys. (o 19,0% mniej). Łącznie udział tych form budownictwa wyniósł. 97,7% ogólnej liczby mieszkań. W pozostałych formach budownictwa rozpoczęto budowę 3,1 tys. mieszkań (2,4 tys. w roku poprzednim).”

Co ciekawe we wszystkich omawianych sektorach jedyne wzrosty w liczbie inwestycji w skali rok do roku dotyczą innych form budownictwa, takich jak mieszkania spółdzielcze czy komunalne. Jednak porównując miesiąc do miesiąca, we wrześniu 2023 obserwowano wzrosty zarówno w liczbie nowych pozwoleń na budowę jak i zgłoszeń nowych inwestycji z projektem budowlanym. We wrześniu było ich o niemal 16% więcej niż w sierpniu. Wzrosła też liczba lokali, których budowę rozpoczęto. We wrześniu porównując do sierpnia korekta w górę wyniosła nieco ponad 6%. Może to wskazywać na ożywienie sektora deweloperskiego w odpowiedzi na wysoki popyt. Taka zmiana byłaby dostosowaniem się branży do optymistycznych nastrojów na rynku, które potwierdzają opinie i prognozy pośredników z ostatniego badania INPON:

RAPORT Z BADANIA NASTROJÓW POŚREDNIKÓW

Analitycy GUS oceniają, że na koniec września 2023 roku w budowie pozostawało 810,7 tysiąca mieszkań, czyli o 6,7% mniej niż w tym samym momencie 2022 roku.

Na mapie Polski Mazowsze jest regionem, w których najwięcej mieszkań się oddaje i planuje budować. W omawianym okresie oddano tam do użytku ponad 31 tysięcy lokali. Rozpoczęto przy tym budowę prawie 28 tysięcy mieszkań, a wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia kolejnych 31,1 tysiąca. Dużą aktywność inwestycyjną wykazują też mieszkańcy województwa wielkopolskiego i Małopolski.

Źródło danych i grafik: GUS "Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-wrzesień 2023 roku"


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także