Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Mieszkanie Plus

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Mieszkanie Plus jest to rządowy program mający na celu zapewnienie osobom, których nie stać na kupienie własnego mieszkania, wynajęcie go na korzystnych warunkach. Program został przyjęty wraz z uchwałą, dotyczącą Narodowego Programu Mieszkaniowego we wrześniu 2016 roku i ma być ogólnodostępny. Nie jest on jednak programem budownictwa socjalnego.

Co to jest Mieszkanie Plus?

Program jest realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości w ścisłej współpracy z samorządami lokalnymi. Zastąpił obowiązujący do końca 2018 roku program wsparcia dla kredytobiorców "Mieszkanie dla młodych”.

Program działa w oparciu o trzy filary. Pierwszym z nich są mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności. Drugi to wsparcie dla budownictwa społecznego. Trzeci ma zachęcać do oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Mieszkanie Plus skierowany jest do średniozamożnych Polaków, szczególnie do osób, których nie stać na kredyt hipoteczny. W pierwszej kolejności z przywilejów programu mogą skorzystać rodziny, szczególnie wielodzietne, które nie mogą ubiegać się o mieszkanie komunalne. Z uwagi na zainteresowanie programem niestety osoby młode, zaczynające dopiero dorosłe życie, mogą czekać na liście oczekujących nawet kilka lat.

Mieszkania budowane są w całym kraju. W pierwszej kolejności w gminach, gdzie rynek pracy rozwija się dynamicznie. Mieszkania budowane są w znacznej odległości od centrum miast, na gruntach skarbu państwa. Obecnie budowanych jest ok. 5 tys. mieszkań, do końca 2017 roku ma ich być 20 tys.

Koszt budowy metra kwadratowego mieszkania ma nie przekraczać 2-3 tysięcy złotych, dzięki czemu czynsz za wynajem lokalu ma być niski i dostępny dla wielu rodzin. Mieszkania mają być wybudowane tanio, w nowoczesnej technologii i przy użyciu najnowszej generacji prefabrykatów. W budynkach nie zaplanowano wind, ani podziemnych garaży, aby ograniczyć koszty budowy.

Średnia cena wynajmu mieszkania zależy od lokalizacji nieruchomości. Planowana cena wynajmu to od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Program zakłada, że jeśli najemca będzie regularnie opłacał czynsz przez okres 30 lat, stanie się właścicielem mieszkania. W tej sytuacji będzie zobowiązany do płacenia 20% wyższego czynszu.

Program ma za zadanie wspierać także gminy, które będą mogły otrzymać dotację, aby wspólnie z inwestorami budować mieszkania przeznaczone dla wskazanej grupy osób. Nie ma informacji, kiedy Program ma się zakończyć. Rząd planuje wybudować 3 miliony mieszkań w ciągu 10 lat.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal ogłoszeniowy z największą liczbą ofert nieruchomości z całej Polski – w największych miastach i w mniejszych gminach. To tu szybko i wygodnie znajdziesz mieszkanie, dom lub działkę, które będą dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, przy całkowitym braku reklam. Tu zyskasz pełny obraz rynku, a w podjęciu trafnej decyzji pomogą Ci najdokładniej zaprezentowane nieruchomości i kompleksowa baza wiedzy. Portal plasuje się na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce Google. Dzięki temu odwiedza go ok. 3 mln poszukujących miesięcznie.