Mieszkania będą coraz droższe (analiza PKO BP)

Maciej Jurgielewicz

Według analityków banku PKO BP nie powinniśmy się spodziewać spadków cen mieszkań. Będą one nadal rosły, a przyczyny takiej tendencji to coraz droższe ziemia, materiały budowlane oraz praca.

Wzrost cen działek budowlanych napędzany jest niską ich podażą oraz coraz większym popytem, wynikającym między innymi z niskich stóp procentowych i związanego z tym reinwestowania oszczędności wycofywanych z lokat bankowych. Nieruchomości gruntowe tradycyjnie uważane są za bezpieczny sposób ochrony kapitału. Popyt napędzany jest również utrzymującym się trendem wyprowadzania się w strefy podmiejskie, który został nasilony w czasie pandemii i wzmocniony popularyzacją zdalnego trybu pracy oraz nauczania.

Z analiz PKO BP, przeprowadzonych na danych z wniosków kredytowych, wynika, że w powiatach grodzkich mediana cen dla działek wzrosła aż o ok. 25%. Wzrost ten był nieco wolniejszy w powiatach ziemskich oraz w stolicach województw. W górę poszły także ceny gruntu przeliczone na powierzchnię użytkową mieszkania. Na koniec 2020 roku w Warszawie udział wartości gruntu w koszcie budowy mieszkania wyniósł aż 22%. To rekordowy poziom, ale parametr ten znacząco wzrósł we wszystkich 6 największych aglomeracjach (Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Łódź).

Więcej danych o średnich cenach działek w Polsce -> Gdzie kupić działkę? Średnie ceny działek w Polsce

Na kolejny czynnik windujący ceny mieszkań, czyli materiały budowlane, duży wpływ miały aspekty o charakterze logistycznym. Pandemia zaburzyła i wydłużyła łańcuchy dostaw. Czasowy spadek popytu wywołany lockdownem przełożył się na ograniczenie produkcji surowców oraz materiałów budowlanych. To wszystko spowodowało, iż obecnie, gdy największe gospodarki (w tym Chiny) zaczynają wracać do normalnego trybu pracy, popyt zaczyna przewyższać zmniejszoną podaż.

Jednym z najbardziej wyraźnych przykładów tych zjawisk są ceny prętów stalowych – od sierpnia 2020 do marca 2021 wzrosły o niemal 50%. Do równie dramatycznego skoku cen doszło w przypadku styropianu. Na drożyznę wpływa także sytuacja na rynku ropy naftowej – koszt jej zakupu na rynku hurtowym wzrósł od listopada 2020 do marca 2021 o ok. 60%. Przekłada się to nie tylko na koszty transportu, ale też koszt wyprodukowania ropopochodnych materiałów budowlanych.

Odbudowanie podaży materiałów budowlanych to czasochłonny proces. Dla wyrobów opartych na surowcach krajowych można mówić o kilku miesiącach, dla pozostałych – o kilkunastu.

W przypadku wpływu rosnących kosztów pracy na ceny mieszkań analitycy PKO BP wskazują trzy główne czynniki napędzające ten wzrost. Po pierwsze rośnie zapotrzebowanie na pracowników budowlanych, po drugie – rośnie płaca minimalna, po trzecie – odblokowanie gospodarki po okresie pandemii prawdopodobnie spowoduje realizację odroczonego popytu w usługach, co mocno wpłynie na cały rynek pracy, wywołując przewagę popytu nad podażą pracowników. Oczekiwany wzrost stawek dla robót ogólnobudowlanych jest szacowany na 8% w 2021 oraz w 2022.

Wnioski płynące z raportu PKO BP pokrywają się z wynikami kwartalnej ankiety przeprowadzanej przez nasz portal wśród pośredników nieruchomości. Większość z nich spodziewa się wzrostu cen w II kwartale 2021 roku w segmentach kawalerek, domów wolnostojących, szeregowych oraz bliźniaczych, jak też wzrostu cen działek.

Analitycy PKO BP oceniają, że obecna sytuacja, gdyby wystąpiła w otoczeniu słabego popytu, mogłaby zwiastować problemy. Jednak popyt utrzymuje się wciąż na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu wzrost kosztów deweloperzy mogą na bieżąco rekompensować wzrostem cen mieszkań. Marże pozostają bez uszczerbku, a płynność finansowa jest niezagrożona.

Więcej o czynnikach mogących wpływać na rynek nieruchomości w 2021 -> Rok 2021 – co się wydarzy na rynku mieszkaniowym?

Źródło: „Drożeje ziemia, drożeją materiały budowlane, drożeje praca”, Centrum Analiz PKO Banku Polskiego

Dodaj komentarz

Komentarze:

Maciej Jurgielewicz

Maciej Jurgielewicz - Umysł interdyscyplinarny, sprawnie łączący analityczne i syntetyczne myślenie, którym wyraz daje w słowie pisanym jako specjalista ds. marketingu treści i strateg marketingu. Realizuje projekty wymagające zarówno biznesowej praktyczności, jak i wyobraźni. Od 2010 r. związany z firmą NNV zarządzającą portalem Nieruchomosci-online.pl. Członek zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij