Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Łatwiejszy dostęp do gruntów rolnych dla osób niebędących rolnikami

Łatwiejszy dostęp do gruntów rolnych dla osób niebędących rolnikami

Michalina Janyszek
Komentarze

W sierpniu 2023 Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Zmieniła się także treść niektórych innych aktów prawnych, w tym ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR). Nowe przepisy, które weszły w życie 5 października, modyfikują też zasady zasiedzenia gruntu rolnego. Wszystko to ma służyć usprawnieniu i doprecyzowaniu realizacji norm związanych z obrotem nieruchomościami rolnymi na rynku prywatnym.

W październiku 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawach regulujących obrót nieruchomościami rolnymi w Polsce. Zasady zasiedzenia gruntów rolnych zostały złagodzone, eliminując wymóg bycia rolnikiem indywidualnym. Wprowadzono też zmiany w definicji gruntów rolnych, uwzględniając teraz tylko te, które mają ponad 0,3 ha użytków rolnych. Innymi istotnymi modyfikacjami są nowe zasady dziedziczenia działek rolnych, które teraz obejmują większe grono osób. Zmianie uległy też zasady zakupu, gdzie cena parceli rolnej nie może być niższa niż 95% stawki ofertowej, co ma zapobiec zaniżaniu wartości gruntów.

Najważniejsze zmiany dotyczące gruntów rolnych

Do najważniejszych nowelizacji należą usprawnienia w warunkach zasiedzenia. Przed 5 października zasiedzenie nieruchomości rolnej było możliwe tylko przez osoby posiadające status rolnika indywidualnego. Teraz wymóg ten już nie obowiązuje. Ma to praktyczne zastosowanie, ponieważ wspiera samą ideę zasiedzenia jako zachęty dla osób długotrwale zajmujących daną nieruchomość do uporządkowania jej statusu własności. Procedura ta ma być dostępna zarówno dla rolników, jak i osób fizycznych.

Znikają też niektóre ograniczenia w obrocie nieruchomościami, w których użytki rolne mają powierzchnię mniejszą niż 0,3 ha. Przed zmianami ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego miała zastosowanie do wszystkich gruntów rolnych powyżej 0,3 ha. Za taką parcelę uznawano nawet działkę, której niewielki stopień stanowiły użytki rolne. Grunty rolnicze mniejsze niż 0,3 ha były automatycznie wyjęte spod przepisów UKUR. Po zmianie za działkę przeznaczoną pod działalność rolniczą będą uznawane tylko te tereny, na których ziemia nadająca się pod uprawę zajmuje więcej niż 0,3 ha. Informacji o powierzchni użytków rolnych powinniśmy szukać w ewidencji gruntów.

Nowe zasady w praktyce oznaczają, że przykładowo parcela rolna o powierzchni 1 ha, na której użytki zajmują tylko 0,2 ha, nie podlega zasadom UKUR. Jeśli zamierzamy ją nabyć, nie musimy stosować się do norm, jakie obowiązują przy obrocie działkami rolnymi. Dzięki temu są one dostępne również dla osób nieprowadzących działalności rolniczej.

Po nowelizacji łatwiejsze jest też dziedziczenie działek rolnych. Do listy osób, które mają prawo do spadku w postaci gruntu rolnego dołączono macochę, ojczyma oraz rodziców małżonka rolnika.

Obrót ziemią rolną – jednym łatwiej, innym trudniej

Po 5 października 2023 weszły w życie również inne ważne zmiany. Pojawił się nowy wymóg, który należy spełnić by, uzyskać zgodę na zakup parceli rolnej. Jej cena nie może być niższa niż 95% stawki ofertowej podanej w ogłoszeniu o nieruchomości rolnej. Zmiana ma uszczelnić system i zapobiec sprzedawaniu gruntów po zaniżonych wartościach.

Obecnie ziemię rolną łatwiej kupią spółdzielnie produkcyjne. Nie muszą one starać się przy tym o zgodę dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Nowe prawo przewiduje też utrudnienia w obrocie tego typu gruntami dla fundacji rodzinnych. Fundacja nie może na przykład sprzedać gruntu rolnego o powierzchni powyżej 1 ha przez 5 lat od jej zakupu. Musi też informować KOWR, jak rozporządza taką parcelą.

Jak podkreślają specjaliści, zmiany są krokiem w stronę uporządkowania i doprecyzowania przepisów związanych z obrotem ziemią rolną. Mimo że nie wprowadzono nic radykalnego, zasady dotyczące na przykład charakteru małych parceli rolnych stały się jaśniejsze.


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także