Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Sprzedaż
  • Koniec użytkowania wieczystego dla przedsiębiorców

Koniec użytkowania wieczystego dla przedsiębiorców

Anna Serafin
Komentarze

5 grudnia został opublikowany projekt nowelizacji Ustawy o gospodarce nieruchomościami i niektórych innych ustaw. Zakłada on zakończenie możliwości użytkowania wieczystego dla przedsiębiorców. Nowe przepisy mają na celu pomóc tej grupie stać się właścicielami gruntów.

Głównym założeniem ustawy jest sposób ustalania ceny nieruchomości. Ustawa zakłada, że będzie można wykupić grunt za co najmniej dwudziestokrotność dotychczasowej rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste.

Koniec z użytkowaniem wieczystym, ale tylko dla biznesu

Proponowane zmiany mogą zaniepokoić tych, którzy korzystają z nieruchomości w ramach użytkowania wieczystego. Uspokajamy jednak, że nowelizacja ustawy dotyczy tylko przedsiębiorców. W przypadku osób fizycznych nic się nie zmienia.

Dwudziestokrotność rocznej opłaty albo aktualna wycena

Przedsiębiorcy będą mogli przekształcić użytkowanie wieczyste we własność na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zgodnie z ustawą cena nieruchomości ma być równa co najmniej dwudziestokrotności rocznej opłaty za użytkowanie. Jednak aby cena była odzwierciedlona w aktualnych warunkach rynkowych, ustawodawca przewidział także możliwość sporządzenia wyceny.

W zależności więc od celu użytkowania wieczystego, trzeba będzie zapłacić 6, 20, 40 lub 60 proc. wartości gruntu albo maksymalnie tyle, ile jest on obecnie warty na rynku. Natomiast różnica pomiędzy rynkową wartością ziemi a ustaloną ceną może zostać rozliczona w ramach limitu pomocy de minimis.

Jeśli przedsiębiorca będzie chciał nabyć na własność grunt, który do tej pory należał do Skarbu Państwa, to będzie musiał zapłacić dwudziestokrotność swojej aktualnej rocznej opłaty. Należność będzie można wnieść jednorazowo albo w 25 ratach. Raty będą oprocentowane, a o ich wysokości będzie decydować stopa bazowa oraz marża. Obie wartości są publikowane przez Komisję Europejską.

Samorządy będą mogły postępować analogicznie albo negocjować cenę z nabywcą.

Nowe zasady mają doprowadzić do wygaszenia użytkowania wieczystego

Autorem zmian jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które wyjaśnia, że modyfikacje są wprowadzone po to, aby powoli pozbywać się prawa użytkowania wieczystego wśród przedsiębiorców. Zmiana na prawo własności ma sprawić, że użytkujący grunty mają czuć się bardziej stabilnie i przestać obawiać się podwyżek opłat rocznych.

Jednolity i spójny system wykupu ma cały ten proces ułatwić.

Jest jeden wyjątek od reguły

Projekt ustawy przewiduje jeden wyjątek, w ramach którego nie będzie stosowana wyżej opisana zasada odpłatności. To grupa, której wiele lat temu przyznano roszczenie o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Są to osoby fizyczne, które w dniu 13 października 2005 roku były użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, zabudowanych garażami, przeznaczonych pod zabudowę na cele mieszkaniowe lub garażowe, a także nieruchomości rolnych.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij