Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Dla deweloperów
  • Kongres Deweloperski 2022. Miasta jutra, czyli przyszłość pełna wyzwań (RELACJA)

Kongres Deweloperski 2022. Miasta jutra, czyli przyszłość pełna wyzwań (RELACJA)

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

fot.: Materiały organizatora / Nieruchomosci-online.pl

Partnerem kongresu był portal Nieruchomosci-online.pl
Patronem medialnym był magazyn
ESTATE

18 października stolicą branży deweloperskiej był Poznań. O przyszłości rynku mieszkaniowego dyskutowali m.in. przedstawiciele największych firm deweloperskich, analitycy, ekonomiści i samorządowcy. — Każdy kryzys oznacza też szanse na wzrost. Choć branżę czeka wiele wyzwań, może ona wyjść z nich obronną ręką. Musi jednak dostosować się do nadchodzących zmian — podsumowują organizatorzy z Polskiego Związku Firm Deweloperskich. 

„Miasta jutra” pod takim hasłem odbył się Kongres Deweloperski w Poznaniu. Organizatorem wydarzenia był Polski Związek Firm Deweloperskich, a jednym z partnerów — portal Nieruchomosci-online.pl. Tegoroczny kongres przyciągnął ponad 800 uczestników. 

18 października w Poznań Congress Center poruszono najważniejsze tematy, którymi żyje dziś branża deweloperska. Sytuacja gospodarcza i ekonomiczna, finansowanie inwestycji deweloperskich, rozwiązania podatkowe, rynek najmu, polityka mieszkaniowa w programach wyborczych, miasta 15-minutowe to tylko część poruszonych zagadnień.    

Jako Polski Związek Firm Deweloperskich chcemy inspirować i pobudzać do działania. Patrzymy w przyszłość, którą naznacza wysoka inflacja, pandemia, ale też wojna w Ukrainie i zmiany klimatyczne. Wierzymy, że współpraca i wymiana doświadczeń mogą być kluczem do sukcesu – mówiła podczas inauguracji wydarzenia Dorota Jarodzka-Śródka, przewodnicząca rady PZFD.

Kongres Deweloperski w Poznaniu

Kongres Deweloperski 2022 - PZFD

Jakie są prognozy dla branży deweloperskiej? 

Ciekawe wnioski przyniosła dyskusja „To nie jest dobry moment”, w której wzięli udział deweloperzy, przedstawiciele sektora bankowego i Ministerstwa Finansów.  Goście spierali się, czy obecna sytuacja jest tak naprawdę powrotem do realnych możliwości i zapotrzebowania rynku. Prognozowali też, jak długo może to potrwać.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: Jeśli popatrzymy na obecne stopy procentowe i wzrost gospodarczy, to na 6-12 miesięcy rysuje się niezbyt optymistyczny scenariusz. Musimy liczyć się z tym, że problemy z wysokością stóp procentowych będą trwały do 2024 r. Ten rok uważa się za czas, w którym gospodarka może wrócić do względnej równowagi. Inflacja bazowa w ciągu 4-6 miesięcy pewnie osiągnie swój szczyt

Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich: Odcięcie kredytów pozbawiło możliwości zaciągnięcia kredytu około 70 proc. kupujących. Nasze obawy budzą też niestabilne ceny materiałów, robocizny i ceny energii. Ceny są tak „rozhuśtane”, że nie jesteśmy w stanie w niektórych sytuacjach kontraktować inwestycji. Jesteśmy więc w momencie wyczekiwania. Zastanawiamy się, co możemy przemodelować, co możemy zmienić w tym trudnym czasie. [...] Jeżeli chodzi o wyniki firm, to przez ten rok i przyszły rok jesteśmy po bezpiecznej stronie. Natomiast jeśli teraz nie zaczniemy działań doraźnych, to wyniki za lata 2024-25 będą słabe. 

Kongres Deweloperski - partner Nieruchomosci-online.plKongres Deweloperski 2022

Co z ulgami na rynku najmu? 

Deweloperzy postulują przywrócenie tzw. ulgi na wynajem. Pytany o tę sprawę wiceminister finansów powiedział, że nie wszystkie kwestie da się jednak załatwić systemem podatkowym.

Kazimierz Kirejczyk, JLL Polska: Najprawdopodobniej 2023 będzie rokiem kumulacji negatywnych czynników. [...] Odkładający się popyt zakupowy przekłada się na popyt na rynku najmu. Mamy obecnie do wyboru: możemy bezradnie patrzeć, jak spada nam sprzedaż mieszkań, ale możemy też reagować. Obecnie potrzebujemy szybkich rozwiązań. Ulga podatkowa na wynajem ma dwie duże zalety: jest prosta i jest czymś, co ludzie rozumieją. Można więc ją wprowadzić szybko. A to korzyści dla budżetu. Z każdego sprzedanego mieszkania budżet dostaje średnio 10-15 proc. Potem, przez kolejne lata, wraca następne 10-12 proc., bo ludzie wykańczają i remontują mieszkania.  

Artur Soboń, wiceminister finansów: Od 2016 r. mieliśmy wysoką sprzedaż i liczbę oddawanych nowych mieszkań, czyli około 200 tys. rocznie. Dziś przed nami na pewno trudny czas, stąd wakacje kredytowe i pomoc tym, którzy nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań kredytowych. Oczekiwania wobec systemu finansowego są duże i czasami przesadzone. Nie wszystkie kwestie da się załatwić systemem podatkowym. Wprowadzanie kolejnych rozwiązań, które by w podatku dochodowym od osób fizycznych komplikowały ten dzisiejszy system, nie jest moim zdaniem najszczęśliwszym rozwiązaniem. [...] Moi poprzednicy boleśnie przekonali się, że słowo proste" w przypadku zmiany podatków i wprowadzenia takiej czy innej ulgi, po prostu nie obowiązuje. To na pewno nie byłoby proste.

Kongres Deweloperski - Jarosław Kuźniar

Jak oceniana jest sytuacja ekonomiczna i kredytowa?

Dr Adam Czerniak, Polityka Insight: Potrzebujemy bufora, aby chronić sektor bankowy przed kryzysem i ludzi przed zaciąganiem kredytów, których nie będą w stanie spłacić w przyszłości ze względu na zmianę otoczenia makroekonomicznego. Według mnie dodatkowe 5 pkt proc. wprowadzono stanowczo za późno. Należało to zrobić najpóźniej w kwietniu 2020 r., gdy bank centralny obniżył stopy procentowe niemalże do zera. Szkoda, że tego nie zrobiono, bo to by ograniczyło część problemów, z którymi musimy się obecnie zmierzyć na rynku mieszkaniowym i w sektorze bankowym, jak np. wakacje kredytowe.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, postawił tezę, że od 2012 r. polski system bankowy jest na równi pochyłej: Relacja kredytów do PKB staje się mniejsza. Jeśli chodzi o małe i mikroprzedsiębiorstwa możemy powiedzieć, że mamy constans. Dobrze się stało, że odnotowaliśmy pewien spadek, jeśli chodzi o kredyty konsumenckie. Dla mnie sytuacja, gdy udzielamy około 50 mld kredytów rocznie (łączna kwota kredytów - red.) jest stanem normalnym. Powinniśmy wrócić do systemu oszczędzania na zakup i połączyć to z oszczędzaniem w systemie emerytalnym

Czym jest idea miasta 15-minutowego? 

Gościem specjalnym wydarzenia był twórca idei „15-minutowego miasta” prof. Carlos Moreno, dyrektor naukowy na Uniwersytecie Sorbońskim.

Miasto 15-minutowe powinno służyć spełnianiu kilku potrzeb: życia codziennego, pracy, zaopatrzenia, np. w codzienne zakupy, dbałości o sąsiedztwo i dobro wspólne – mówił badacz.

Podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę, że miasto powinno być tak zorganizowane, by mieszkańcy mogli zaspokoić swoje podstawowe potrzeby niedaleko miejsca zamieszkania, w zasięgu spaceru. To sprawi, że będzie miastem zrównoważonym, którego funkcjonowanie nie wpływa negatywnie na  klimat. Jak podkreślał, to miasta są największymi emitentami gazów cieplarnianych. Prof. Moreno zaznaczył, że zmiany klimatu są obecnie największym wyzwaniem stojącym przed miastami.

Musimy oczywiście sadzić więcej drzew w miastach, ale wyzwań jest znacznie więcej. Musimy zmienić nasz sposób funkcjonowania i funkcjonowania miast. COVID-19 pokazał, że zmiany mogą zajść natychmiast – mówił prof. Carlos Moreno.

Kongres Deweloperski 2022 - Carlos Moreno

W miastach jest mnóstwo budynków, które w zasadzie nie są używane. Są zamknięte przez 60 proc. czasu. Nie funkcjonują w nich aktywności społeczne, rodzinne czy ekonomiczne. Jedno z założeń idei miasta 15-minutowego zakłada wykorzystywania tych przestrzeni. Plan działań dla miast powinien więc zmierzać w kierunku zmian naszych miast i naszego stylu życia – dodał profesor.

Jak zarządzać mobilnością w miastach? 

Wiele rozmów toczyło się także wokół tematyki przemieszczania się w miastach przyszłości i skutków tej miejskiej mobilności dla deweloperów. Przykładem były miejsca parkingowe. 

– Część miast wprowadziła piramidę mobilności. Pierwsze miejsce to człowiek, drugie to  transport, trzecie to ruch rowerowy, czwarte miejsce to ruch samochodowy. Ale obecnie średnia liczba samochodów osobowych na 1 000 mieszkańców w Polsce to wciąż 747 samochody – mówił Grzegorz Kawecki, wiceprezes zarządu Marvipol Development S.A.

Pokolenie Z nie definiuje się chęcią posiadania, jest to pokolenie, które stawia na użytkowanie. Nowy projekt mieszkaniowy, który właśnie jest realizowany na obrzeżach Krakowa, przewiduje pół miejsca parkingowego na jedno mieszkanie – mówił Dawid Sporysz, dyrektor zarządzający NOHO Investment.

– Możemy projektować mieszkania bez miejsc parkingowych. Zaprojektowaliśmy i zrealizowaliśmy już jeden taki projekt – mówił Zbigniew Maćków, właściciel firmy Maćków Pracownia Projektowa.

Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta? 

W trakcie Kongresu Deweloperskiego odbyła się także debata prezydentów miast, której hasłem przewodnim było zdanie „Ludzie tworzą miejsca, a miejsce tworzy ludzi”. Włodarze podkreślali m.in., że dużym wyzwaniem dla miast jest uporządkowany rozwój. Szansy w kryzysie upatruje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania: Musimy akceptować zmiany, choćby takie, że 80 proc. PKB będzie wytwarzane w miastach, że ludzie chcą żyć coraz bardziej wygodnie, że zmienia się też model rodziny. To do tych warunków należy dostosować rozwiązania.

Prezydenci wskazywali też, że liczba ludności korzystającej z miast się zwiększyła i podkreślali, że ogromnym wyzwaniem, także politycznym, jest nadal polityka miast wobec miejsc parkingowych, stawiana często w kontrze do rozwoju transportu miejskiego, ruchu pieszych i rowerzystów. W Poznaniu mamy około 400 tys. samochodów. Musimy je „zapakować” pod ziemię i uwolnić przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. Radzimy sobie poprzez wysokie opłaty w strefie parkowania. Inwestujemy w kolej metropolitalną, w transport miejski, ścieżki rowerowe – mówił Jacek Jaśkowiak. – Gdy w Nowym Jorku uwalniano przestrzenie dla pieszych i rowerzystów, budziło to pewien opór. Jeśli spojrzymy, że dwa tramwaje przetransportują 340 osób i przełożymy to na korzystanie z samochodów, to mamy sytuację, w której nawet budowa największej drogi nie pomoże rozładować korków – dodał prezydent Poznania.

***

Źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich / Nieruchomosci-online.pl

 

 

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Magazyn „INMAG”

Marketing. Sprzedaż. Trendy.

Bezpłatny e-magazyn dedykowany marketerom rynku pierwotnego

Merytoryczne artykuły od ekspertów i praktyków branży deweloperskiej dotyczące promocji inwestycji, wzmacniania sprzedaży, skutecznych negocjacji i najnowszych trendów na rynku.

Pobierz za darmo

Dowiedz się więcej o magazynie „INMAG”

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij