Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Jak tanio wyremontować kuchnię?

Magdalena Krukowska
Komentarze

Jak zmniejszyć koszty remontu kuchni? Jeśli celem jest tylko odświeżenie wyglądu pomieszczenia i zmodyfikowanie jego stylu, można to osiągnąć za pomocą kilku prostych zabiegów i za niewielką kwotę. Nawet jeśli potrzebne są większe zmiany, nie zawsze oznacza to wymianę wyposażenia na nowe. Wiele prac renowacyjnych można też przeprowadzić samodzielnie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czasem wystarczą drobiazgi

Możliwe, że w naszej kuchni w gruncie rzeczy niewiele trzeba zrobić, by prezentowała się bardziej estetycznie i nowocześnie. Pomalowanie ścian na inny kolor potrafi znacząco odmienić wygląd wnętrza. Inne zmiany, które można wprowadzić niewielkim kosztem, to np.:

  • powieszenie obrazków i fotografii na ścianach;
  • zmiana dodatków – chodnika, zasłony bądź rolety, poduszek na krzesła, podkładek pod talerze, pojemników na przyprawy itp.;
  • ustawienie na półkach kwiatów doniczkowych i ziół;
  • stworzenie biblioteczki kuchennej (np. kolekcji książek kucharskich);
  • wyeksponowanie ozdobnych kubków czy talerzy;
  • wymiana uchwytów i gałek meblowych;
  • dobór odpowiedniego oświetlenia.

Nowe płytki – a może jednak nie?

Zakup płytek ceramicznych i ich wymiana może znacznie podwyższyć koszt remontu kuchni. Nieraz jednak da się tego uniknąć. Przede wszystkim warto się zastanowić, czy całkowita wymiana jest w ogóle potrzebna.

Może się okazać, że wystarczy wymienić zniszczone fugi na nowe. Inną możliwością jest pomalowanie płytek wodoodporną farbą do ceramiki. Farba taka ma odpowiednią przyczepność i trzyma się nawet na płytkach szkliwionych, lecz malowanie nią wymaga uprzedniego odtłuszczenia powierzchni i dokładnego przestrzegania instrukcji na opakowaniu. Malować można zarówno płytki ścienne, jak i podłogowe, choć w przypadku tych drugich farba musi być znacznie bardziej odporna na ścieranie. Możliwe jest też dodanie akcentów w postaci specjalnych naklejek na płytki.

Jeśli chodzi o podłogę, tańszą alternatywą dla gresu są panele LVT i wykładziny winylowe PCV. Te drugie mogą wielu osobom nie najlepiej się kojarzyć z latami 80., gdy podłogi pokryte PCV dominowały w polskich kuchniach. Ówczesne wykładziny były mało odporne na uszkodzenia i dostępne w niewielkim wyborze. Współczesne mają jednak o wiele ciekawsze wzory, a przede wszystkim są znacznie trwalsze.

Drugie życie mebli

Jeśli meble są w niezłym stanie, tylko się znudziły lub wyszły z mody, albo widać na nich niewielkie uszkodzenia (rysy, przebarwienia), nie ma konieczności ich całkowitej wymiany. Zarówno meble drewniane, jak i z płyty MDF nadają się do odnowienia, co można zrobić samodzielnie.

Meble z drewna, zarówno fronty, jak i blaty, można odnowić poprzez usunięcie warstwy starego lakieru bądź farby, przeszlifowanie i pomalowanie od nowa (lakierobejcą, emalią do drewna lub farbą kredową). Meble z płyty należy zmatowić papierem ściernym, odtłuścić, a następnie malować farbą.

Górne szafki, przynajmniej część z nich, można otworzyć przez usunięcie frontów albo wymienić na półki. Umożliwi to wyeksponowanie ceramiki czy ziół w doniczkach. Alternatywą dla półek są relingi, na których można powiesić dowolne akcesoria kuchenne. Taka zmiana sprawi, że kuchnia będzie wydawała się bardziej przestrzenna niż zabudowana zamkniętymi szafkami do samego sufitu.

Dużą różnicę w wyglądzie mebli wprowadza też wspomniana wcześniej zmiana uchwytów szafek i szuflad. W handlu dostępne jest wiele wzorów uchwytów i gałek, a ich ceny zaczynają się już od kilku złotych za sztukę. W ten sposób (przy odpowiednim dobraniu dodatków) można nieraz całkowicie zmienić styl kuchni.

Jeśli górne szafki są przeszklone, można na nich zastosować specjalne farby do szkła bądź naklejki, które dają efekt witrażu lub mrożonego szkła.

Jeśli meble są bardzo zniszczone i odnowienie nie wystarczy, można kupić meble z drugiej ręki w dobrym stanie. Jeśli pomieszczenie ma typowy kształt i nie potrzebujemy zagospodarowywać każdego centymetra, a przy tym nie zależy nam na oryginalnym wzornictwie czy indywidualnym projekcie, możemy wybrać gotowy zestaw mebli. Zestawy takie są zwykle tańsze niż zamawiane na wymiar czy projektowane za pomocą plannera.

AGD jak nowe

Jeśli sprzęty AGD są sprawne, a jedynie ich wygląd pozostawia co nieco do życzenia, można je odnowić, podobnie jak w przypadku mebli. Jedną z możliwości jest pomalowanie. Wielu producentów ma obecnie w ofercie farby odpowiednie do lodówek, pralek i zmywarek. Warto jednak wiedzieć, że nie nadają się one do kuchenek i innych źródeł ciepła. Ponieważ farby te są dostępne w różnych kolorach, można dzięki nim uzyskać ciekawy, niestandardowy efekt – np. wystylizować lodówkę na sprzęt retro. Inną opcją są rozmaite naklejki, które umieszcza się na drzwiczkach.

Jeśli nie da się uniknąć kupna urządzeń, można znaleźć tańsze powystawowe w outletach. Można także szukać używanych – czasem na sprzedaż wystawiane są dość nowe sprzęty, które np. nie pasowały dotychczasowemu właścicielowi do zabudowy kuchni.


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także