
Gentryfikacja to słowo, które nie ma jeszcze polskiego odpowiednika. Określamy nim proces społeczno-ekonomiczny polegający na stopniowej zmianie charakteru danej dzielnicy, osiedla lub określonego obszaru miasta. Gentryfikacja zachodzi, gdy do zaniedbanych, często biedniejszych rejonów zaczynają napływać bardziej zamożni mieszkańcy.
Co to jest gentryfikacja?
Gentryfikacja to proces przekształcania zaniedbanych dzielnic przez napływ zamożniejszych mieszkańców i inwestycji. Podnosi standard życia i wartość nieruchomości, ale często prowadzi do wypierania dotychczasowej społeczności, wzrostu nierówności i komercjalizacji przestrzeni publicznej. |
Nowe inwestycje, remonty budynków, rozwój usług i sklepów oferujących lepszej jakości towary podnoszą standard życia. Modernizowane nieruchomości zyskują na wartości i poprawia się bezpieczeństwo mieszkańców. Zwiększa się liczba inwestycji mających na celu rozwój niezbędnej infrastruktury technicznej i drogowej, ułatwiony zostaje dostęp do kultury i rozrywki oraz rozwija się lokalny biznes.
Z punktu widzenia właścicieli mieszkań i lokali oraz inwestorów ogromną zaletą jest wzrost wartości nieruchomości.
Gentryfikacja ma niestety również negatywne oblicze. Często jest ona realizowana poprzez prywatyzację przestrzeni publicznej. Miasto wyprzedaje prywatnym inwestorom swoje zasoby nie tylko mieszkaniowe, ale również tereny, które służyły mieszkańcom, takie jak skwery czy parki. Później są na nich realizowane nowe projekty deweloperskie, które czasami bezpowrotnie niszczą wcześniejszy charakter dzielnicy.
Konflikty między starymi i nowymi mieszkańcami dotyczące stylu życia, rozrywek czy lokalnych inicjatyw mogą przeradzać się w agresję. Zwiększają się nierówności społeczne i bogatsi zaczynają zarabiać kosztem mniej zamożnych mieszkańców. Wzrost kosztów utrzymania oraz czynszów sprawia, że pojawiają się eksmisje, a część dawnych mieszkańców zostaje przymuszona do opuszczenia rozwijającej się dzielnicy.
Na rynku nieruchomości pojawiają się spekulanci, którzy wpływają na kształtowanie się cen. Ich głównym celem jest zarobek, a nie dobro dotychczasowych lokatorów.
Komercjalizacja przestrzeni często odbywa się wbrew woli mieszkańców i niezgodnie z ich oczekiwaniami. Prowadzi ona do wypierania tradycyjnych sklepów i zakładów rzemieślniczych, przez droższe i bardziej ekskluzywne sieciowe biznesy.
Gentryfikacja to złożony proces, który z jednej strony poprawia warunki życia i estetykę miasta lub jego wybranych dzielnic z drugiej strony nastawienie władz miasta na zysk w postaci zwiększonych przychodów ze sprzedaży nieruchomości oraz wpływów z podatków lokalnych, może prowadzić do wykluczenia społecznego.
Dowiedz się więcej:
-
Co to jest suburbanizacja?
-
Co to jest eksurbanizacja?
-
Jak przestrzeń wspólna na osiedlu podnosi jakość życia?
-
Czym się zajmuje neuroarchitektura?