Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Wakacje kredytowe nie dla wszystkich, za to łatwiej o pomoc Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Wakacje kredytowe nie dla wszystkich, za to łatwiej o pomoc Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Michalina Janyszek
Komentarze

Rada Ministrów zatwierdziła ważną nowelizację, zmieniającą zasady wsparcia dla właścicieli kredytów mieszkaniowych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Przyjęto też projekt Ministra Finansów, czyli ustawę o finansowaniu społecznościowym pomocy dla kredytobiorców i przedsięwzięć gospodarczych. Czego konkretnie dotyczą zmiany i co to oznacza w praktyce?

Rząd wprowadził zmiany w programach wsparcia dla właścicieli kredytów mieszkaniowych w trudnej sytuacji finansowej, w tym w ustawie o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Nowelizacje przewidują modyfikacje warunków i kryteriów dostępu do pomocy, zwiększając dostępność wsparcia i potencjalnie wydłużając okres korzystania z niego.

Nie tylko Wakacje kredytowe, czyli pomoc kredytobiorcom w 2024 roku

Wiadomo już, że w 2024 nadal będzie działał program Wakacji kredytowych. Jego zasady są jednak inne niż w poprzednich latach. Wszystko po to, aby uszczelnić system i skierować pomoc precyzyjniej do potrzebujących. Poprzednie lata pokazały, że dla części właścicieli kredytów mieszkaniowych Wakacje kredytowe były okazją do nadpłacenia zobowiązania. Związek Banków Polskich (ZBP) ocenia wydatki związane z tym programem w latach 2022-2023 na 15 miliardów złotych.

Prezes ZBP, komentując te dane, zauważa, że rozwiązanie to jest zbyt drogie i promuje wśród kredytobiorców niewłaściwe postawy. Jego zdaniem to Fundusz Wsparcia Kredytobiorców powinien odgrywać najważniejszą rolę w niesieniu pomocy właścicielom pożyczek, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Programy rządowe mogą być w tym wypadku uzupełniającą formą wsparcia.

W latach 2022-2023 Wakacje kredytowe były dostępne dla wszystkich kredytów mieszkaniowych w złotówkach. Obecnie aby skorzystać z możliwości zawieszenia spłaty zobowiązania, trzeba spełnić konkretne warunki. Dotyczą one wysokości pożyczki i stosunku raty do dochodu.
Według oceny firmy HREIT w 2024 roku ta forma wsparcia obejmuje około 500 tysięcy kredytów mieszkaniowych. W 2022 i 2023 było ich 1,2 miliona.

Jednocześnie rząd przyjął inny ważny projekt - jest to nowelizacja ustawy o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Dzięki zmianom będzie on jeszcze bardziej dostępny dla właścicieli kredytów hipotecznych, którym grozi utrata płynności finansowej. Według rządowych ekspertów te dwa uzupełniające się narzędzia pozwolą objąć pomocą tych, którzy najbardziej tego potrzebują.

Co warto wiedzieć o FWK

Formalnie Fundusz działa od 2016, jednak przez pierwsze lata jego funkcjonowania mało kto starał się o tę formę wsparcia. Z jednej strony warunki w branży kredytowej były bardzo dobre, z drugiej wymagania stawiane potencjalnym beneficjentom trudne do spełnienia.

Sytuacja mocno się zmieniła w 2022, gdy stopy procentowe zaczęły szybko rosnąć, a wraz z nimi koszty kredytów. Nic więc dziwnego, że w tym okresie liczba porozumień z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który zarządza FWK, była rekordowa. W całym 2022 podpisano 8674 umowy o wsparcie z FWK. Dla porównania od 2026 do 2021 było ich tylko 1286.

Pomoc Funduszu polega na czasowym przejęciu obowiązku spłaty rat pożyczek mieszkaniowych zarówno złotówkowych jak i zaciągniętych w innej walucie. W przeciwieństwie do Wakacji kredytowych wsparcie jest jednak zwrotne. Po przerwie właściciel kredytu musi spłacać bieżące raty oraz nieoprocentowane zobowiązanie, które powstało wobec FWK. Jeśli robi to sumiennie, część długu może zostać umorzona.

Co ważne do Funduszu mogą zgłaszać się też właściciele pożyczek w sytuacji, gdy sprzedaż nieruchomości nie wystarcza na spłatę długu. Wnioski o tego typu pomoc zdarzają się jednak rzadko.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - co się zmienia?

Ze wsparcia Funduszu mogą korzystać właściciele kredytów, którzy stracili pracę. Pomocą są objęte również osoby, którym rata pochłania minimum 50% dochodów. Nowelizacja obniży ten próg do 40% miesięcznych zarobków . To jednak nie wszystkie zmiany. Obecnie przy ubieganiu się o pomoc obowiązuje zarówno kryterium procentowe, jak i kwotowe. Po zmianach pomoc Funduszu będzie przysługiwała osobom samotnym, którym po opłaceniu raty na życie zostaje 1940 zł lub mniej. Wcześniej kwota ta wynosiła 1552 złote. W przypadku większych rodzin próg ubiegania się o wsparcie wynosił 1200 zł, po nowelizacji będzie to 1500 złotych na osobę.

Jak widać pomoc Funduszu będzie dostępna dla większej liczby osób. Złagodzenie zasad dla potencjalnych beneficjentów jest potrzebne, ponieważ sytuacja w branży kredytowej ciągle się zmienia. Od kwietnia 2023 liczba umów z BGK spada właśnie dlatego, że część osób potrzebujących wsparcia nie spełniała aktualnych warunków dochodowych. Nowelizacja ma rozwiązać ten problem.

Warto przy tym podkreślić, że przedstawione wyżej zasady i progi dochodowe obowiązują przez cały okres, w którym objęci jesteśmy pomocą FWK. Nowa ustawa utrzymała w mocy ustalenia, według których gdy znajdziemy pracę lub nasze zarobki wzrosną, wsparcie zostanie zawieszone.

Jeśli nowe zasady wejdą w życie, wydłużony zostanie też maksymalny okres korzystania ze wsparcia. Obecnie jest to 36 miesięcy, a po nowelizacji FWK może przejąć spłatę naszego kredytu na 40 rat. Więcej czasu będzie też na spłacenie zobowiązania wobec Funduszu. Teraz mamy na to 144 miesiące, po zmianach będzie to 200 miesięcy.

Jeśli nowelizacja przejdzie przez Sejm i Senat, to nowe reguły działania FWK wejdą w życie już 1 maja tego roku. Co ważne, gdy ktoś korzystał ze wsparcia Funduszu na starych zasadach, po wejściu w życie ustawy będzie mógł wnioskować o zmianę reguł według nowego prawa.


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także