Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Dla deweloperów
  • Ekorozwiązania – moda czy obowiązek? Odpowiedź deweloperów na zmieniające się preferencje poszukujących

Ekorozwiązania – moda czy obowiązek? Odpowiedź deweloperów na zmieniające się preferencje poszukujących

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

fot.: materiały prasowe organizatora 13. Forum Rynku Nieruchomości

Głównym sponsorem konferencji był portal Nieruchomosci-online.pl

Wydajność energetyczna budynków, a już wkrótce zeroemisyjność, to jedno z największych wyzwań dla rynku nieruchomości. Jaka jest świadomość klientów dotycząca ekorozwiązań, jak swoją ofertę kształtują deweloperzy oraz czy spotyka się ona z zainteresowaniem poszukujących?

Podczas 13. Forum Rynku Nieruchomości prezentowaliśmy wyniki badania wśród użytkowników Nieruchomosci-online.pl oraz rozmawialiśmy o stosowanych rozwiązaniach z zaproszonymi do dyskusji przedstawicielami branży deweloperskiej.

Zobacz prezentację z wynikami badania

 

Co z tą ekologią, czyli jak zmieniają się świadomość i podejście do ekorozwiązań?

Najstarsze pokolenie jest najbardziej świadome i zdecydowane na wybór energooszczędnych rozwiązań w swojej przestrzeni życiowej, dla młodych osób najważniejsze pozostają efektywnie zaprojektowane tereny zielone – wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal Nieruchomosci-online.pl.

W kontekście rosnących kosztów życia oraz cen nieruchomości wciąż jednak ekologia bardzo często przegrywa z rachunkiem ekonomicznym (dodatkowy koszt za metr). Zdaniem deweloperów, należy zrobić wszystko, aby dostarczać klientom wyboru i edukować ich w kontekście wymogów i korzyści, a także konieczności monitorowania kosztów zużycia energii i jej oszczędności z wykorzystaniem odnawialnych źródeł.

Sprawdziliśmy, jak zmieniają się preferencje osób poszukujących mieszkania lub domu dotyczące rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych.

Rozwiązania energooszczędne na pierwszym miejscu

W marcu 2023 roku ponownie przeprowadziliśmy ankietę, do której zaprosiliśmy użytkowników portalu Nieruchomosci-online.pl aktywnie poszukujących mieszkania lub domu do zakupu. Zapytaliśmy, na ile ważne są dla nich poniższe rozwiązania ekologiczne i funkcjonalne przy wyborze mieszkania lub domu, i poprosiliśmy o ocenę każdej pozycji w skali od 1 do 5 (gdzie 1 to zdecydowanie nieważne, 2 – nieważne, 3 – nie mam zdania, 4 – ważne, a 5 – zdecydowanie ważne).

opracowanie: Nieruchomosci-online.pl

Wnioski z badania wykazują, że większość rozwiązań zanotowało spadek odsetka pozytywnych odpowiedzi (wyjątkiem jest tylko materiał antyalergiczny – 62 proc., wzrost o 2 p.p.) w porównaniu do 2021 roku. Natomiast w 2023 roku na pierwsze miejsce wysunęła się energooszczędność, w tym panele słoneczne/fotowoltaiczne, odzysk deszczówki, pompy ciepła, energooszczędne oświetlenie itp., choć ze spadkiem odsetka odpowiedzi określonych jako „ważne” i „zdecydowanie ważne” (spadek o 4,5 p.p. do 65 proc.) przy jednoczesnym spadku odsetka wskazań dla wspólnych terenów zielonych, np. zielony dziedziniec, ogród/ogród dachowy/ogród warzywny, patio itp. (spadek o 8 p.p. do 64 proc.). Największy spadek poparcia wystąpił dla stacji ładowania aut (spadek o 9 p.p. do 33 proc.).

Najwyższy odsetek odpowiedzi „ważne” i „zdecydowanie ważne” osiągnęły rozwiązania energooszczędne – tak oceniło je aż 65 proc. wszystkich uczestników.

Na zmianę w preferencjach nabywców nieruchomości duży wpływ miał kryzys energetyczny wywołany konfliktem za wschodnią granicą, co spowodowało znaczący wzrost kosztów zużycia energii, a tym samym większa uwaga została przekierowana na rozwiązania energooszczędne w budynkach.

Im starszy, tym bardziej świadomy

Największą świadomością wykazują się seniorzy (powyżej 65 lat), jednak ich grupa jest najmniej liczna (18 proc.). Dla nich najważniejsze są energooszczędność (79 proc. odsetka odpowiedzi „ważne” i „zdecydowanie ważne”) oraz materiały nieuciążliwe dla środowiska (77 proc.).

Znacznie mniejszą wagę do zrównoważonego budownictwa przywiązują osoby młode (poniżej 45 lat). Najczęściej zwracają oni uwagę na wspólne tereny zielone oraz energooszczędność budynków (57 proc.).

Największa grupa poszukujących nowych nieruchomości to osoby w wieku 46-65 lat (ich udział w badaniu wyniósł 56 proc.). Za najważniejsze rozwiązania ekologiczne i funkcjonalne wskazywała ona: materiały nieuciążliwe dla środowiska (66 proc.), a także energooszczędność, tereny zielone i materiały antyalergiczne (64 proc.).

Ekorozwiązania ważne wg wieku

opracowanie: Nieruchomosci-online.pl

Niestety coraz wyższe ceny nieruchomości zmniejszają możliwości nabywcze kupujących, wymuszając na poszukujących podwyższanie swoich pułapów cenowych na zakup nieruchomości, a tym samym stawiają przed koniecznością dokonania wyboru pomiędzy większą powierzchnią mieszkaniową lub bardziej wydajną energetycznie.

Osoby, które są w stanie zapłacić więcej za rozwiązania obniżające koszty eksploatacji, jak również podwyższające komfort życia to osoby starsze – bardziej doświadczone i nauczone oszczędzania, tym samym z większym kapitałem, często posiłkujące się sprzedażą posiadanej nieruchomości na rzecz bardziej komfortowego mieszkania.

Czy temat energooszczędności w budownictwie może czekać?

Podczas 13. Forum Rynku Nieruchomości w Sopocie w panelu pt. „Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym, czyli temat, który nie może czekać” rozmawialiśmy o tym z deweloperami, którzy w swojej strategii opierają się na rozwiązaniach ekologicznych w projektowaniu i budowaniu. Potwierdzeniem podejmowanych działań jest certyfikacja, która wyróżnia budynki charakteryzujące się niskim zużyciem energii, wysoką jakością użytych materiałów i jakością wykonania oraz poszanowaniem dla środowiska naturalnego.

Jak wskazuje najnowszy raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, 42% budynków certyfikowanych to powierzchnie biurowe, 33% – powierzchnie logistyczne, a 10% – budynki mieszkalne, co stanowi jednak tylko 2% całkowitej powierzchni budynków w Polsce. Takimi certyfikatami posługują się spółki deweloperskie, jak YAREAL Polska oraz SKANSA Residential, które rozwiązania ekologiczne traktują jako podstawę swojej działalności na rynku.

Agnieszka Oskędra, Yareal Polska: Wierzę, że zrównoważone budownictwo jest to jedyna słuszna droga, którą w Yareal od wielu lat idziemy. Mimo tego, że w tym samym czasie konkurujemy z inwestycjami wybudowanymi niższym kosztem, gdzie klient płaci mniej za metr kwadratowy, to jednak warto skupiać się na rozwiązaniach ekologicznych i energooszczędnych. Dla przykładu, w wybudowanej już inwestycji „Pozytywny Mokotów” w Warszawie 19 proc. zużywanej przez części wspólne energii w skali miesiąca jest pozyskane z paneli fotowoltaicznych, co daje oszczędność od 1 do 2 zł na mkw. dla właściciela mieszkania. Przy mieszkaniu 40-metrowym to ponad 40 zł taniej w opłatach miesięcznie. Myślę, że wszyscy powinniśmy odrobić lekcję edukacji klientów rynku nieruchomości. Kampanie informujące o segregacji śmieci powinny być rozbudowane o wskazywanie korzyści z wyboru budynków posiadających omawiane rozwiązania, i nie tylko mowa tu o energooszczędnym oświetleniu LED, czujkach ruchu czy dostosowaniu oświetlenia do zegara słonecznego, a także o zrównoważonym budownictwie, czyli oszczędnym, komfortowym i szanującym środowisko.

Artur Łeszczyński, Skanska Residential: Ważne, aby każdy wziął sprawy w swoje ręce, bez czekania na programy rządowe czy zmianę polskiej gospodarki z opartej na węglu na opartą na odnawialnych źródłach energii. Jako deweloperzy pozwólmy klientom zdecydować, czy rzeczywiście chcą wybrać produkt, który za kilka lat będzie nieaktualny w rzeczywistości, która nastanie i niedostosowany do legislacji unijnej mówiącej o zeroemisyjności budynków w 2030 roku. Dlatego już dziś inwestujmy w wewnętrzne know-how, już dziś rozpoczynajmy współpracę z biurami projektowymi, które pomogą w znajdowaniu rozwiązań, nie tylko ekologicznych, ale także optymalnych kosztowo, aby klient był w stanie za to zapłacić.

Błażej Szymczyński, firma konsultingowa JW+A: Zauważamy zwiększone zainteresowania budowaniem zeroemisyjnym, jednak skalę można ocenić jako mikro. Przede wszystkim rozwój sektora PRS, w którym prężnie działają zagraniczne fundusze inwestycyjne spowodował większe zainteresowanie budownictwem zrównoważonym ze względu na wymagania już stawiane w otoczeniu europejskim tych podmiotów, a także ich założenia długoterminowe w strategiach wejścia na rynek. Do tej pory zdecydowana większość polskich deweloperów traktowała zrównoważone rozwiązania jako modę. Jednak w kontekście legislacji europejskiej już wkrótce nie będzie można traktować tego jako mody, a jako kierunek, w którym będziemy wszyscy zmierzać. Już dziś część rozwiązań powinna być uznana jako standard, a nie jako innowacja.

fot. materiały prasowe organizatora 13. Forum Rynku Nieruchomości

Czytaj też nasze podsumowanie tegorocznej konferencji w Sopocie: 6 ważnych pytań po Forum Rynku Nieruchomości 2023.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal ogłoszeniowy z największą liczbą ofert nieruchomości z całej Polski – w największych miastach i w mniejszych gminach. To tu szybko i wygodnie znajdziesz mieszkanie, dom lub działkę, które będą dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, przy całkowitym braku reklam. Tu zyskasz pełny obraz rynku, a w podjęciu trafnej decyzji pomogą Ci najdokładniej zaprezentowane nieruchomości i kompleksowa baza wiedzy. Portal plasuje się na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce Google. Dzięki temu odwiedza go ok. 3 mln poszukujących miesięcznie.

Magazyn „INMAG”

Marketing. Sprzedaż. Trendy.

Bezpłatny e-magazyn dedykowany marketerom rynku pierwotnego

Merytoryczne artykuły od ekspertów i praktyków branży deweloperskiej dotyczące promocji inwestycji, wzmacniania sprzedaży, skutecznych negocjacji i najnowszych trendów na rynku.

Pobierz za darmo

Dowiedz się więcej o magazynie „INMAG”

Zobacz także