Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Dach z eternitu - jak eternit wpływa na zdrowie i jak go usunąć?

Anna Serafin
Komentarze

Mówiąc o materiałach, z których wykonuje się dachy, określeń „azbest” i „eternit” często używa się zamiennie. To błąd, ale ważniejsze jest to, że popularne płyty faliste są niezwykle szkodliwe dla zdrowia. Dlatego do 2032 roku trzeba je usunąć. Wyjaśniamy, jak azbest wpływa na zdrowie oraz jak bezpiecznie się go pozbyć.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czy dachy z eternitu są niebezpieczne, skoro kiedyś był on naprawdę popularnym materiałem używanym w pokryciach dachowych? Tak, bo podczas demontażu lub uszkodzenia płyt jest wydzielany pył, który jest silnie drażniący i kiedy dostanie się do płuc, może wywoływać szereg chorób.

Dlatego zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej wszystkie państwa członkowskie są zobowiązane usunąć eternit do końca 2032 roku.

Czym jest azbest, a czym eternit?

Na początek wyjaśnijmy, czym jest azbest, a czym eternit, bo te pojęcia często stosowane są zamiennie. Azbest jest składnikiem eternitu i zazwyczaj jego stężenie oscyluje nawet wokół 13 proc. Pozostała część to cement.

Połączenie cementu i azbestu to właśnie eternit, z którego wykonywało się płyty faliste, które służyły jako pokrycie dachowe.

Dlaczego ten materiał był tak popularny w budownictwie?

Zanim zbadano szkodliwy wpływ azbestu na zdrowie, płyty eternitowe były naprawdę popularne w budownictwie. Dlaczego? Azbestem nazywamy każdy minerał krzemianowy, który ma postać włókien. Tego typu włókna są wyjątkowo odporne na działanie czynników chemicznych, ścieranie i wysoką temperaturę. Charakteryzują się także wysoką elastycznością i wytrzymałością na rozciąganie. Azbest słabo przewodzi prąd i ciepło, więc świetnie się sprawdzał jako materiał izolacyjny.

Z wyżej wymienionych powodów był często stosowany w budownictwie i wykonywano z niego nie tylko dachy, ale także rury, farby czy tkaniny.

Jak azbest wpływa na zdrowie?

Aktualnie azbest jest zaliczany do najgroźniejszych zanieczyszczeń na świecie, z powodu którego rocznie umiera około 100 tys. osób. Na szczęście sama obecność przy domu z dachem z eternitu raczej nikomu nie szkodzi. Niebezpiecznie robi się, kiedy faliste płyty są cięte, przełamywane, kruszone albo ulegną korozji.

Wtedy wydziela się drażniący pył (pełen azbestowych włókien), który jeśli trafi do płuc, to jest później niemożliwy do usunięcia, a jego szkodliwe skutki mogą się ujawnić nawet po kilkudziesięciu latach. Włókna przenikają do płuc, wbijają się w nie i drażnią je nawet przez naprawdę długi czas.

Najczęściej azbest powoduje tak zwaną pylicę azbestową, która objawia się kaszlem i dusznościami. Dodatkowo zwiększa ryzyko zachorowania na międzybłoniaka opłucnej lub otrzewnej oraz raka oskrzeli i płuc.

Jak bezpiecznie usunąć eternit z dachu?

Koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby samemu nie usuwać z dachu eternitu. To właśnie podczas nieumiejętnego demontażu jest najwyższe ryzyko dostania się włókien azbestu do płuc. Nie można również wyrzucać tego odpadu do lasu ani zakopywać w ziemi. Do utylizacji trzeba zatrudnić specjalistyczną firmę, która posiada koncesję. Wykaz takich podmiotów można znaleźć w wydziale ochrony środowiska starostwa powiatowego.

Właściciel domu musi zgłosić plany usunięcia azbestu właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Po przeprowadzeniu całej operacji firma wystawia zaświadczenia, w którym potwierdza, że wykonała prace zgodnie z wymogami sanitarnymi i technicznymi oraz usunęła szkodliwy pył azbestowy.

Chcesz pozbyć się dachu z eternitu? To warto wiedzieć!

Rachunek za utylizację eternitu oraz wyżej wymienione zaświadczenie to podstawa, aby ubiegać się o dofinansowanie na wymianę dachu z gminy czy powiatu. W ramach Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu można otrzymać zwrot od 60 do 100 proc. poniesionych kosztów (w zależności od województwa). Najpierw utylizację trzeba sfinansować samemu, a po udokumentowaniu, że azbest usunięto legalnie, można otrzymać refundację.

Wnioski można składać w jednostce samorządu terytorialnego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania.

Warto to zrobić jak najszybciej, bo do 2032 roku jako kraj jesteśmy zobowiązani do tego, aby usunąć azbest ze ścian i dachów domów. Później nie będzie można już otrzymać dofinansowania. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że mieszkanie pod dachem z eternitu realnie zagraża zdrowiu mieszkańców domu, szczególnie gdy płyty faliste są uszkodzone i z każdym opadem deszczu czy śniegu ulegają korozji, a tym samym emitują drażniący dla płuc i rakotwórczy pył.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij