Dach płaski czy stromy?

Anna Malek

Wielu inwestorów jeszcze na etapie wyboru projektu zastanawia się, jaki dach będzie lepszy – płaski czy stromy? Oba typy mają swoje wady i zalety, a co do wyboru jednego często jesteśmy ograniczeni gminnym planem zagospodarowania przestrzennego. Do wyboru dachu warto podejść rozsądnie i przeanalizować wszystkie za i przeciw, bo łatwo go potem nie zmienimy. Co więc lepiej wybrać? Podpowiadamy!

Dach to jeden z najważniejszych elementów podczas wyboru projektu domu i późniejszej budowy. Tradycyjnie w naszym klimacie częściej buduje się domy o spadzistych dachach, choć dachy płaskie przeżywały swoją świetność w latach 70-tych. Budynki z tego okresu można bardzo łatwo poznać, bo mają charakterystyczną sześcienną konstrukcję. Aktualnie wciąż buduje się więcej domów o stromym zadaszeniu, a te o płaskim to zazwyczaj bardzo nowoczesne projekty.

Dach stromy – czym się charakteryzuje?

Konstrukcja dachu stromego jest oparta na drewnianej więźbie dachowej. Następnie na specjalnej konstrukcji należy położyć warstwę termo i wodnoizolacyjną. Jest to szczególnie ważne, jeśli poddasze nie jest strychem, tylko wykorzystujemy je w celach mieszkalnych. Do tego stosuje się folie – membrany dachowe, które bardzo dobrze izolują ciepło i nie przepuszczają wody. Od wnętrza domu konstrukcję dachu obudowuje się płytami karton-gipsowymi, a od zewnątrz dachówką lub blachodachówką.

Dach płaski – czym się charakteryzuje?

Warto wiedzieć, że dach płaski tak naprawdę nie jest płaski. Musi być zachowany spadek połaci od 3 do 11 stopni. Dzięki temu śnieg ani deszcz nie zalegają na pokryciu. Im mniejsze nachylenie, tym więcej izolacji przeciwwodnych należy zastosować. Dzięki temu zabezpieczamy dach przed przeciekaniem. Mitem jest więc to, że gdy raz spadnie na niego deszcz lub śnieg, który się rozpuści, to nie pozbędziemy się go do momentu aż sam nie wyparuje.

Cechą charakterystyczną tej płaskiej konstrukcji jest to, że dach pełni jednocześnie funkcję stropu. Stropodachy mogą być wentylowane lub niewentylowane.

Stropodachy wentylowane są bardziej praktyczne, ale i muszą być nachylone pod większym kątem. Elementem nośnym jest strop, na którym opiera się drewniana konstrukcja nośna pokrycia. Warstwę spadkową wykonuje się natomiast z materiałów drewnopodobnych – sklejki lub płyty OSB. Następnie kładzie się wiele warstw niezwykle szczelnej papy bitumicznej, a potem ocieplającego styropianu. W murach domu natomiast zostawia się otwory, dzięki którym jest odprowadzana wilgoć.

Stropodachy niewentylowane mogą być prawie zupełnie płaskie, a dach jest również stropem, wykonanym z żelbetonu. Warstwa konstrukcyjna, termoizolacyjna i przeciwdziałająca zaleganiu wilgoci przylegają do siebie niezwykle ściśle. Woda opadowa ścieka poprzez system odwadniający. Warto wiedzieć, że na takim dachu można nawet zorganizować ogród.

Dach płaski czy stromy? Wady i zalety

Dachy strome są w naszym kraju o wiele bardziej popularne niż płaskie. Dlaczego? Przede wszystkim inwestorami kierują względy wizualne. Stromy dach widać od razu, patrząc na dom. Mamy o wiele większą możliwość wyboru jego układu (jednospadowy, wielospadowy), a także pokrycia (materiał i kolor).

Drugą zaletą jest to, że poprzez spadek dużo łatwiej jest spłynąć wodzie deszczowej czy z topniejącego śniegu i nie zalega ona na dachu. Nie trzeba również stosować specjalnych kanałów, które miałyby ją odprowadzić. Dach stromy jest o wiele częściej spotykany, więc łatwo również dostosować się do trendów w osiedlowej zabudowie.

A jakie wady ma stromy dach? Jeśli planujemy mieszkać również na poddaszu, to poprzez skosy w dużej mierze ograniczamy przestrzeń. Nie możemy bowiem na każdej ścianie postawić wysokich mebli, a końcową aranżację trzeba dostosować do skosów. Minusem posiadania skośnego, szczególnie skomplikowanego dachu są również wyższe koszty ogrzewania – z powodu większej powierzchni do utrzymania pożądanej temperatury.

Z kolei plusem posiadania dachu płaskiego jest większa powierzchnia mieszkalna, którą możemy bez kłopotu zaaranżować. Konstrukcja takiego pokrycia jest również bardzo prosta, co pozwala łatwiej ogrzać wnętrze domu. Płaski dach daje również możliwość wykorzystania powierzchni na nim. Można tam założyć ogród, postawić hamak czy jacuzzi. Warto to zrobić szczególnie wtedy, gdy dysponujemy małą działką i nie mamy miejsca na taras na poziomie gruntu. Łatwiej również niż w przypadku dachu stromego jest dokonać napraw.

Do wad dachu płaskiego należy to, że trzeba wykonać sporo prac, aby odpowiednio odprowadzał on wodę. Ryzyko utrzymywania się na nim deszczówki jest dużo niższe niż w przypadku pokrycia stromego. Trzeba więc na to uważać.

Plan zagospodarowania przestrzennego – to ważne!

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na płaski czy stromy dach, to jeszcze przed ostatecznym wyborem projektu, musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jest on dostępny w urzędzie gminy albo w internecie. Warto także wystąpić o wydanie warunków zabudowy i zobaczyć, czy na kupionej, a nawet tylko upatrzonej działce możemy postawić wymarzony dom.

Ze względu na to, że dachy płaskie są w mniejszości, może się okazać, że plan zagospodarowania przestrzennego na danym terenie nie uwzględnia takich budynków i przez to musimy zrezygnować z naszych planów.

Aktualnie materiały oraz techniki kładzenia dachu są na tak zaawansowanym poziomie, że można mieć trwały dach na lata – niezależnie czy płaski czy stromy. Wybór dachu nie musi więc być uwarunkowany praktycznymi czynnikami, ale zależny tylko od naszych preferencji, zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego oraz opinią architekta. Bo to właśnie z takim specjalistą powinniśmy się skonsultować w przypadku wątpliwości.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Anna Malek

Anna Malek - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij