Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Cohousing

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Cohousing jest terminem zaczerpniętym z języka angielskiego.  Oznacza on kooperatywę mieszkaniową. Idea ta jest już popularna w niektórych krajach europejskich i powoli wkracza na rynek polski.

Co to jest cohousing?

Polega on na zakupie przez kilka osób jednej nieruchomości lub gruntu na zasadzie współwłasności. Na gruncie powstaje kompleks mieszkalny, a czasem całe osiedle budynków mieszkalnych. Każdy ze współwłaścicieli ma w nim własne mieszkanie. O ile budowa jest wspólną inicjatywą, to już wykończenie z reguły odbywa się na własną rękę. Najpierw powstaje wspólnota sąsiedzka, a dopiero później miejsce do zamieszkania – odwrotnie niż w przypadku tradycyjnego bloku lub osiedla. W cohousingowej inicjatywie zbierają się grupy znajomych, ale również osoby zupełnie sobie obce, które chcą polepszyć swoje warunki mieszkaniowe, nie wydając przy tym fortuny.

W przeciwieństwie do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, do których cohousing może wydawać się podobny, w tym modelu występuje całkowity brak administracji. Wszystkie niezbędne prace, zarówno w trakcie budowy jak i w okresie użytkowania budynku, są na bieżąco zlecane lub wykonywane przez mieszkańców. Skutkuje to niższymi kosztami zakupu mieszkania, a różnice w cenie są znaczące. Model ten jest popularny w Holandii, Niemczech, Skandynawii, czy Wielkiej Brytanii. W Polsce to cały czas nowość, chociaż zainteresowanie tematem wzrasta.

Z uwagi na dużą biurokratyzację każdej dziedziny życia w naszym kraju, takie podejście do budowania budzi u niektórych niechęć, a brak administracji poczytują oni jako ogólny chaos, nieporządek, niemal anarchię. Tymczasem okazuje się, że taki sposób może działać całkiem sprawnie.

Polskie prawo zezwala na zakup nieruchomości przez osoby niespokrewnione na zasadzie współwłasności. Formalnie nie ma więc ku temu przeszkód. Wszystkie decyzje dotyczące tej inwestycji muszą być podejmowane wspólnie. Za granicą banki posiadają nawet specjalne oferty kredytowe na tego typu przedsięwzięcia. Jest to więc nieszablonowy sposób na życie, który w praktyce może okazać się sprawnie funkcjonującym narzędziem, umożliwiającym nabycie nieruchomości w cenie o wiele niższej od rynkowej.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij