Jak bezpiecznie i dobrze wynająć mieszkanie na studia?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Jeszcze zanim zacznie się rok akademicki, studenci staną przed olbrzymim wyzwaniem – znaleźć odpowiednie miejsce do życia. Znalezienie odpowiedniego mieszkania jest coraz trudniejsze, zwłaszcza w wielkich miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław. Nie jest też tajemnicą, że właściciele niezbyt chętnie wynajmują swoje mieszkania żakom. Ale znalezienie wygodnego mieszkania w sensowym czasie i z uczciwym właścicielem jest możliwe. Oto kilka wskazówek, których warto się trzymać, aby znaleźć dobre i bezpieczne lokum dla żaka.

1. Poszukaj najpierw wśród znajomych i rodziny

To zdecydowanie najłatwiejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Zamiast wertować setki ogłoszeń i brać udział w „castingach” lepiej sprawdzić, czy ktoś znajomy nie oferuje mieszkania, lub chociażby miejsca w mieszkaniu. Zaoszczędzimy tym sposobem mnóstwo czasu, ale i ryzyko trafienia na oszustów zdecydowanie się zmniejsza. Zanim więc ruszymy z poszukiwaniami, najlepiej podpytać znajomych z roku, zdać pytanie na serwisach społecznościowych, albo ewentualnie powiesić kartkę z ogłoszeniem na wydziale – ten nieco staromodny sposób wbrew pozorom może się okazać bardzo skuteczny.

2. Sprawdź, czy uczelnia lub wydział nie prowadzi „giełdy mieszkań”

Jeśli nie udało się dostać mieszkania czy pokoju przez znajomych, to warto sprawdzić, czy nie możemy dostać odpowiedniego lokum przez uczelnię. Wiele wydziałów – zwłaszcza tych z największych uczelni – organizuje swoje giełdy, na przykład przez samorządy studenckie.

3. Poszukaj odpowiedniego pośrednika

Poszukiwanie mieszkania studenckiego w wielkim mieście rzadko jest przyjemnym zajęciem. Trzeba poświęcić na to bardzo dużo czasu, a do tego brać udziały w tak zwanych castingach. Do tego trudno trafić na mieszkanie, które spełnia nasze warunki jeśli chodzi o wyposażenie czy komfort. Na szczęście jest sposób, by to wszystko ominąć – pośrednicy. Wystarczy się do niego zwrócić, a on poszuka nam odpowiedniego lokum, a dzięki temu powinniśmy oszczędzić czas i nerwy. Oczywiście musimy się liczyć z tym, że weźmie on dla siebie prowizje. Warto też uważać na nieuczciwych pośredników, gdyż ich jest na tym rynku coraz więcej. Dlatego warto się wiązać tylko z renomowanymi firmami, które mają już spore doświadczenie. Jeśli natomiast chcemy skorzystać z usług niezależnego agenta, warto spytać się go o referencje.

4. Dokładnie przeczytaj umowę

Jeśli już zdecydujemy się na mieszkanie, to koniecznie podpiszmy umowę. Bez tego wynajem będzie niezwykle ryzykowny. Zazwyczaj to właściciel przedstawia studentowi umowę do podpisania, więc należy zachować tu maksymalną ostrożność. Przede wszystkim taka umowa musi być symetryczna, a nie tylko zabezpieczać interesy osoby wynajmującej. Warto spisać w niej precyzyjnie prawa i obowiązki stron, ale też okres wypowiedzenia. Jeśli pojawią się wątpliwości, to dobrze jest zapytać o zdanie prawnika.

5. Wynegocjuj odpowiednią kaucję

Choć zdarzają się mieszkania, w których właściciel nie żąda kaucji, to zdarza się to coraz rzadziej. Nierzadko natomiast wynajmujący chcą kaucję wysokości dwóch lub nawet trzech opłat miesięcznych. Tu warto negocjować, gdyż standardem jest ciągle kaucja równa opłacie za jeden miesiąc wynajmu. Oczywiście należy spisać protokół przyjęcia kaucji.

6. Spisz protokół zdawczo-odbiorczy

Jest to istotne zwłaszcza, gdy zapłacimy właścicielowi kaucję. Taki protokół powinien zawierać informacje, co stanowi wyposażenie mieszkania oraz w jakim jest stanie. Dzięki temu unikniemy wątpliwości, czy oddajemy mieszkanie dokładnie w takim stanie, w jakim je zastaliśmy. Jeśli decydujemy się na sporządzenie takie dokumentu, to warto, by był jak najbardziej szczegółowy. A najlepiej, gdy będzie zawierał dodatkowo zdjęcia mebli oraz sprzętu domowego.

7. Określ czas trwania umowy

Choć na początku roku studenci rzadko myślą o przyszłorocznych wakacjach, to warto jednak się chwilę na tym pochylić. Powód jest bardzo prosty – jeśli mieszkanie będzie nam odpowiadać, to będziemy chcieli pozostać tam na kolejny rok. A co jeśli, nie będzie nas w mieście przez wakacje? Warto to doprecyzować w umowie, gdyż często udaje się wynegocjować z właścicielem połowę stawki wynajmu na okres wakacyjny. Sam okres trwania umowy trwa zwykle rok, czasem natomiast jest to rok akademicki – czyli dziewięć miesięcy.

8. Ustal z właścicielem wszystkie reguły

Poza spisaniem umowy, postarajmy się z właścicielem umówić „po dżentelmeńsku” odnośnie zasad. Jeśli wynajmuje on mieszkanie studentom, to prawdopodobnie ma świadomość, że od czasu do czasu będziemy chcieli tam kogoś zaprosić lub też zorganizować jakieś większe spotkanie czy imprezę. Jednak warto o tym wszystkim przedyskutować, bo może się okazać, że zupełnie on to wyklucza, albo są obok nas sąsiedzi bardzo wyczuleni na hałas. Ale warto też ustalić, czy właściciel będzie przychodził do swojego mieszkania. Może zabrzmieć to nieco dziwnie, ale jest sporo właścicieli, którzy lubią przychodzić bez zapowiedzi i „kontrolować” swoje lokum.

9. Co z podnajmowaniem?

Jeśli wynajęliśmy większe mieszkanie, to prawdopodobnie będziemy chcieli inne pokoje podnająć innym współlokatorom. Oczywiście warto na początku przedyskutować sprawę z właścicielem, czy w ogóle wyraża na to zgodę. Jeśli tak, to na pewno będzie nam raźniej w gronie innych studentów, ale przede wszystkim też taniej. Ale i ze współlokatorami warto spisać odpowiednie umowy i wziąć kaucję – nawet jeśli to nasi znajomi. W końcu warto mieć takie zabezpieczenie, skoro sami wzięliśmy na siebie zobowiązania względem właściciela.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij