Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Atelier

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Słowo „atelier” pochodzi z języka francuskiego. Obecnie stosuje się je w kilku znaczeniach, z których każde ma element wspólny. Odnosi się do miejsca (lokalu), w którym prowadzona jest działalność o charakterze artystycznym, czasem w dość szerokim znaczeniu tego słowa.

Co to jest atelier?

Najbardziej ogólne znaczenie to pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, które pełnią funkcję pracowni artystycznej. Atelier jest dostosowane do preferencji użytkownika/artysty. Zwykle przedstawia wykonywaną przez niego profesję na pierwszy rzut oka, np. przez znajdujący się tam sprzęt czy przybory.

Na pracownie takie bardzo często adaptowano stare magazyny czy pofabryczne budynki. Stąd przyjęło się, że charakteryzują się one industrialną architekturą, dużymi oknami, otwartymi przestrzeniami, odkrytymi cegłami, a dominującymi materiałami wykończeniowymi są stal, szkło i drewno.

Pomieszczenia takie muszą być dobrze doświetlone, dlatego budynki przemysłowe z dużymi oknami doskonale nadają się do tej roli. W innym przypadku atelier należy zapewnić odpowiednie oświetlenie w formie lamp. Nieraz mają one niebanalny wygląd i odzwierciedlają charakter miejsca oraz jego właściciela.

W innym ujęciu atelier to fragment scenografii filmowej, miejsce, gdzie wykonywane są zdjęcia do filmów. Zwykle jest to odpowiednio wyposażona hala, w której wybudowano dekoracje, które można zmieniać i dostosować w zależności od nagrywanej sceny.

Obecnie terminu tego używa się również w stosunku do sklepów, kawiarni, restauracji, aby podkreślić rzemieślniczy, artystyczny charakter miejsca oraz właścicieli. Słowo atelier w nazwie ma podkreślać, że produkowane towary lub oferowane usługi są dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów, wyróżniają się kunsztem, wysoką jakością, ponadprzeciętnością i dbałością o szczegóły.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij