Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • 4 powody, dla których warto kupić dom nad morzem

4 powody, dla których warto kupić dom nad morzem

Anna Serafin
Komentarze

Masz w planach kupno domu nad morzem? Potraktuj go nie tylko jako bazę na urlop wypoczynkowy, ale także jako zyskowną inwestycję. W końcu nieruchomości okazały się jednocześnie najbezpieczniejszą, ale i dającą najwyższe stopy zwrotu lokatą kapitału. Warto rozważyć taki zakup, jeżeli zależy ci na pomnażaniu środków, ale i na możliwości wygodnego wypoczynku u siebie.

Rozpowszechnienie pracy zdalnej dało nam nowe możliwości. Wcześniej tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na wykonywanie służbowych obowiązków z szumem fal w tle. Teraz wielu pracodawców daje możliwość pracy w dowolnym miejscu. Jeśli i ty możesz sobie na to pozwolić, to warto zastanowić się nad kupnem domu nad morzem. Możesz w nim spędzać letnie miesiące bez ponoszenia kosztów noclegu albo wynajmować go turystom.

1. Popandemiczna bezpieczna przystań

Ostatnie półtora roku nauczyło nas, że nic nie jest pewne. Nakładane obostrzenia sprawiły, że przez długi czas nie mogliśmy między innymi wyjechać w ulubione miejsce na dłużej, aby po prostu odpocząć i zmienić otoczenie, bo hotele nie mogły działać.

Marzeniem wielu stało się więc kupno domu nad morzem przy plaży, którego decyzją żadnego rządu nie można zamknąć. Jeśli rozważasz taką inwestycję, to pomyśl o tym, że niezależnie co się wydarzy, będziesz mógł w jednej chwili spakować się, wsiąść do samochodu i za maksymalnie kilka godzin poczuć pod stopami piasek, a na twarzy morską bryzę.

Nikt nie odbierze ci wolności i niezależności, którą daje własny dom. To jest ważne nie tylko w czasie pandemii, ale także wtedy, kiedy ona już się skończy. Swoje cztery kąty możesz urządzić tak, jak chcesz, a dodatkowo zyskujesz prywatność, o którą trudno w hotelu czy pensjonacie.

2. Pewna lokata kapitału

Kiedy Rada Polityki Pieniężnej podjęła kolejną decyzję o obniżeniu stóp procentowych, oprocentowanie depozytów w bankach zostało zredukowane niemal do zera. Obligacje skarbowe zaś stały się mniej opłacalne, a inflacja pochłaniała oszczędności, więc inwestorzy zastanawiali się, gdzie znaleźć bezpieczną przystań dla swojego kapitału. Dodatkowo ceny akcji na giełdzie szalały, więc trudno było przewidzieć, które z nich opłaca się kupić.

Kryzys spowodowany pandemią pokazał, że nieruchomości to pewna lokata kapitału. Spodziewano się, że ich ceny spadną, ale tak się nie stało. Od kilku miesięcy obserwujemy boom na tym rynku, a swoich nabywców znajdują domy i mieszkania w coraz bardziej wygórowanych cenach.

Nie zapowiada się zmiana tendencji, więc warto się pospieszyć, bo nieruchomości z dnia na dzień są coraz droższe. Obecnie ceny są już wyższe niż przed pandemią.

Z dużym prawdopodobieństwem jednak na takiej inwestycji zarobisz, choć oczywiście trzeba wybrać atrakcyjną nieruchomość, która w razie chęci sprzedaży pozwoli ci zakończyć transakcję z zyskiem.

3. Zyskowny biznes

Popyt na nadmorskie lokale jest ogromny i wielu inwestorów (w tym zagranicznych) decyduje się ulokować w nich środki i tym samym zrezygnować z nisko oprocentowanych lokat bankowych.

Kupno domu nad morzem przy plaży to inwestycja dla majętnych. Jak donosi portal Money.pl, ceny w luksusowej Juracie sięgają już 38 – 39 tys. zł za mkw. Na drugim miejscu jest Dziwnów, gdzie za metr kwadratowy nieruchomości trzeba zapłacić około 20 tys. zł.

Jeśli jednak zdecydujesz się na dom w mniej atrakcyjnej lokalizacji (w centrum miejscowości, a nie nad samym morzem), to stawki cenowe są sporo niższe. Warto przejrzeć ogłoszenia nieruchomości zlokalizowanych w Ustce, Świnoujściu, Helu czy Krynicy Morskiej:

Dane pokazują jednak, że ceny rosną w szybkim tempie. Mieszkania w Warszawie w niektórych segmentach staniały, natomiast mieszkania w Gdyni podrożały aż o 16 proc. względem poprzedniego kwartału – donosi Narodowy Bank Polski. Do tego spada dostępność domów, co widać w raporcie portalu Nieruchomosci-online.pl - "Raport za II kwartał 2021 r. na rynku nieruchomości: podaż w dół, ceny w górę".

Pamiętaj jednak, że aby zarobić na nadmorskiej nieruchomości, wcale nie musisz jej sprzedawać. Równie dobrze możesz ją wynająć jako miejsce dla turystów. Ze względu na pandemiczne ograniczenia wiele osób zdecydowało się w tym roku porzucić zagraniczne wojaże na rzecz wyjazdu nad Bałtyk, więc chętnych na nocleg nie brakuje. Ostateczny zysk będzie zależał głównie od atrakcyjności danej nieruchomości (lokalizacji, wielkości, sposobu urządzenia) oraz tego, jaką cenę wynajmu ustalisz.

4. Dom na wakacje

Możesz zainwestować w nieruchomość zlokalizowaną w dowolnym miejscu w Polsce i analizując aktualną sytuację, najpewniej na tym zarobisz. Dom nad morzem daje Ci jednak możliwość korzystania z uroków tej inwestycji samemu. Posiadając własne cztery kąty, możesz zaszyć się w nich na dłuższy czas i nie będzie to kosztowało cię tyle, co skorzystanie z hotelu.

Dom możesz zaaranżować tak, jak chcesz, aby poczuć się w nim przytulnie, a twoje dni przez całe wakacje mogą płynąć naprawdę przyjemnym rytmem. W końcu sporo radości daje poranna kawa na tarasie z szumem fal w tle. Rano możesz pracować, natomiast każdego popołudnia zażywać kąpieli w orzeźwiającym Bałtyku i raczyć się rybką prosto z kutra.

Jeśli planujesz określone zyski z nieruchomości, to trzeba znaleźć balans pomiędzy czasem spędzanym w niej samemu, a wynajmowaniem. Może warto w sezonie wysokim przeznaczyć miejsce dla turystów, aby zarobić najwięcej, a samemu spędzać w niej czas w czerwcu i we wrześniu? Warto wcześniej dokładnie to przeanalizować.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także