Wymiana okien w mieszkaniu – krok po kroku

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Wymiana stolarki okiennej wymaga dość dużych inwestycji. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi zasadami związanymi z wymianą okien, by ta inwestycja w dłuższej perspektywie przyniosła oszczędności.

Kiedy wymienić okna?

Podstawową funkcją okien, oczywiście poza dopływem światła, jest zabezpieczanie wnętrza budynku przed czynnikami zewnętrznymi. Zatem jeśli okno traci swoje właściwości i powoduje np. wzrost kosztów ogrzewania pomieszczeń, należy rozważyć ich wymianę.

Najczęściej decydujemy się na nią wraz z modernizacją domów jednorodzinnych lub w czasie remontu mieszkania. Najpopularniejszym powodem zmiany okien są:

  • Wypaczona rama okna, przez co okno jest nieszczelne i tracimy ciepło z pomieszczenia. Wymiana okien na energooszczędne pozwoli na duże oszczędności pieniędzy. Do tego szczelne okna zapewnią większe zabezpieczenie przed smogiem i hałasem z zewnątrz.
  • Mechaniczne uszkodzenia lub pęknięcia szyby – skutkiem oddziaływania siły z zewnątrz lub złego użytkowania.

Również w poniższych przypadkach warto przemyśleć wymianę stolarki okiennej na spełniającą konkretne wymagania:

  • duże natężenie hałasu (np. w pobliżu ruchliwej ulicy) –zastosowanie okien dźwiękoszczelnych o dużej izolacyjności akustycznej
  • duże nasłonecznienie – montaż okien ze specjalnymi szybami absorpcyjnymi
  • ryzyko włamań – montaż oknien ze wzmocnionymi profilami i okuciami, z szybą odporną na wybicie.

Materiał

Najczęściej stosuje się dwa rodzaje okien: drewniane lub plastikowe, choć są również dostępne okna aluminiowe, aluminiowo-drewniane lub z włókna szklanego. Drewniane są droższe o 20-30% od plastikowych i wymagają okresowej konserwacji. Jednak dobrze trzymają ciepło, są sztywne i stabilne, dzięki czemu nadają się do dużych przeszkleń. Plastikowe są tańsze i odporne na działanie wilgoci i grzybów, nie wymagają konserwacji. Niestety, w razie uszkodzenia ramy nie można ich naprawić. Oprócz jednobarwnych można kupić okna wykończone kolorową lub drewnopodobną okleiną.

Etapy wymiany okien

Cały proces przebiega w kilku krokach:

1. Wybór okien

Najczęściej przy wyborze producenta sugerujemy się ceną. Jednak wybierając okna lepiej kierować się jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła U – najlepiej z U < 1 W/(m2K).

2. Montaż okien

Prawidłowy montaż okien ma ogromny wpływ na ich funkcjonowanie. Powinien być wykonywany przy odpowiedniej temperaturze – ściana, w której montowane jest okno, musi mieć temperaturę dodatnią. Poza tym mróz powoduje, że pianka montażowa traci swoje właściwości.

Prace należy rozpocząć od zdjęcia starego skrzydła okiennego i demontażu futryny. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie ościeży z resztek starych okien, zapraw, materiałów uszczelniających i wyrównanie murów. Należy skontrolować prawidłowość wymiarowania i wymaganych luzów montażowych – 1–3 cm dla okien PVC, 1–2 cm dla okien aluminiowych i 1 cm dla okien drewnianych. Następnym krokiem jest zastosowanie listew progowych oraz klocków podporowych w ilości i z rozstawem zgodnym z instrukcją montażu danego okna. W celu uszczelnienia i izolacji termicznej i akustycznej pomiędzy ramą okienną i murem stosuje się piankę poliuretanową, warto również dodać folie i taśmy paroszczelne. Uszczelnianie należy przeprowadzić po nałożeniu i zamknięciu skrzydeł, a po nim okna pozostawić zamknięte na co najmniej 48 godziny. Ramy okien na czas montażu powinny być zabezpieczone folią ochronną, można ją usunąć tuż przed wykańczaniem ościeży. To również dobry moment na usunięcie nadmiaru pianki poliuretanowej.

3. Wykończenie ościeży, montaż parapetów wewnętrznych i zewnętrznych

Do wykończeń wewnątrz można wykorzystać tynk gipsowy lub płytę gipsowo-kartonową, z kolei materiały stosowane na zewnątrz muszą być odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Szczeliny między ramą a warstwą wykończeniową wypełniamy masą silikonową lub akrylową.

Podczas montażu parapetów wewnętrznych ważne jest niezbyt głębokie osadzenie ich pod ościeżnicą i delikatne odchylenie w kierunku przeciwnym do ramy okna. Szczelinę za parapetem najlepiej wypełnić materiałem termoizolacyjnym. Warto pamiętać, że otwory odwodnienia nie mogą być zakryte lub zanieczyszczone.

4. Regulacja okuć okiennych

Po regulacji okna powinny otwierać i zamykać się bez potrzeby użycia siły.

Warto również pamiętać o odpowiedniej kolejności prac remontowych. Wymiana okien powinna być wstępem do dalszych prac termomodernizacyjnych. Bowiem jeśli planujemy np. jednoczesną izolację cieplną domu warto uniknąć zniszczenia nowego ocieplenia w okolicy okien, a poza tym łatwiej prawidłowo zamocować i uszczelnić okna, zanim na ścianach pojawi się wełna lub styropian.

Małe czy duże okna?

Najmniej kłopotliwa jest wymiana okien na nowe, bez zmieniania ich wymiarów. Jednak warto się zastanowić, czy przy okazji nie zmienić ich dotychczasowych wymiarów i podziałów. Jeśli do mieszkania wpada zbyt mało światła słonecznego, warto powiększyć otwory. Z kolei jeśli mamy zbyt duże straty ciepła bądź zbyt duże nasłonecznienie, warto rozważyć ich zmniejszenie.

Pozwolenia

Z formalnego punktu widzenia wymiana okien na inne o takim samym wymiarze to jedyny przypadek, w którym nie trzeba ubiegać się o pozwolenia ani zgłaszać projektu. Z kolei powiększenie okna i wybicie nowego otworu wymaga uzyskania odpowiednich dokumentów. Jeśli chcemy wymienić okno na drzwi balkonowe (czyli powiększyć je w pionie), niezbędne jest zgłoszenie robót wraz z projektem. Wystarczy ono również w przypadku wstawienia okna dachowego lub zamurowania istniejącego otworu bez zmiany konstrukcji dachu.

Planując wymianę okien we wspólnocie mieszkaniowej, musimy najpierw uzyskać zgodę wspólnoty i właściciela budynku. W przypadku budynku wpisanego do rejestru zabytków, musimy wystąpić o zgodę konserwatora.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij