Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Jak wybrać najlepsze okna do naszego domu?

Romina Róg
Komentarze

Okna to element naszego domu czy mieszkania, który nie tylko spełnia swoje określone funkcje, ale nadaje lokalowi niepowtarzalnego charakteru. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto pomyśleć, na czym nam najbardziej zależy i zobaczyć, co oferują nam producenci, aby dokonać najlepszego wyboru.

Kiedy zamówić okna?

Często sam wymiar okien odczytany z projektu nie wystarczy. Przy zamówieniu okna sklep, w którym dokonujemy zakupu powienien wysłać montera, aby ten dokładnie zmierzył wymiary, które mogą się nieznacznie różnić od tych pierwotnie założonych. Okna możemy zamówić tuż przed rozpoczęciem prac wykończeniowych.

Na co zwrócić uwagę?

Jaki kolor framugi pasuje zarówno do wnętrza, jak i elewacji zewnętrznej domu. Okna z białą framugą, w odnowionym, starym domu mogą nie być dobrym pomysłem. Jeśli planujesz skorzystać z usług projektanta wnętrz, to jest dobry moment, aby również zasięgnąć jego rad.

Z jakiego materiału chcesz mieć okna? To zależy od tego, jakie funkcje są dla Ciebie najistotniejsze – dekoracyjne, oszczędność energii, antywłamaniowe?

Jak dokonać najlepszego wyboru?

Najlepszym sposobem to znaleźć złoty środek między ceną a jakością (chyba że strona finansowa nie gra dla Ciebie znaczącej roli). Warto skupić się na ofercie znanych, polskich producentów. Przy wyborze okien warto zwrócić uwagę na ich poszczególne parametry. Jeśli znasz kogoś, kto się zna na stolarce okiennej, możesz zwrócić się do niego o pomoc przy wyborze. Oto najważniejsze parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę:

  • Współczynnik izolacyjności Uw. Ten współczynnik informuje o tym, ile ciepła ucieka przez okno. Trzeba również rozróżnić współczynnik Uw od Ug oraz Uf. Ug oznacza izolacyjność szyby, Uf zaś ramy okna. Nas interesuje najbardziej ten pierwszy, który powinien być jak najniższy.
  • Klasa szczelności – ma rozpiętość od 1A do 9A. Im jest wyższa, tym okna są szczelniejsze.
  • Współczynnik infiltracji (szczelności) – Z tym współczynnikiem nie można przesadzić. Owszem, im okno jest szczelniejsze, tym przepuszcza mniej ciepła i lepiej chroni przed hałasem. Chcąc zaoszczędzić na ogrzewaniu, zapominamy jednak, że zbyt niski współczynnik infiltracji (czyli jego lepsza szczelność) może negatywnie wpłynąć na wentylację wnętrza. Jeśli masz standardowe mieszkanie, niewyposażone w wentylację mechaniczną trzeba zastosować okna rozszczelnione. Doświadczony sprzedawca pomoże przy wyborze odpowiedniego współczynnika.
  • Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw – ma to szczególne znaczenie dla budynków położonych niedaleko źródła ciągłego hałasu (przy lotniskach czy torach kolejowych, ruchliwych ulicach). Jest on określany w decybelach i daje nam znać, jak dobrze dane okno tłumi hałas.  Im wyższy współczynnik, tym lepiej okno chroni przed odgłosami zewnętrznymi.

Podczas zakupu

Zwróć uwagę, czy okna mają znak CE, co oznacza, że są dopuszczone do sprzedaży. W renomowanych salonach raczej nie powinna się zdarzyć sytuacja, że okna nie będą go posiadać. Możesz zapytać sprzedawcę, jakie dodatkowe elementy można zamówić. Koniecznie zapytaj, czy dysponuje on swoją ekipą monterską. Jeśli masz swoich sprawdzonych fachowców możesz oczywiście skorzystać z ich pomocy, jednak, aby otrzymać gwarancję na okna, często potrzebna jest ekipa autoryzowana przez danego producenta.

Romina Róg

Romina Róg - Specjalista ds. marketingu, copywriter.

Zobacz także

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Budowa domu (krok po kroku)

19.02.2021

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

08.08.2019

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij