[Wrocław] Gdzie warto zamieszkać – Krzyki

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Być może część Wrocławian się z nami nie zgodzi, ale zaryzykujemy stwierdzenie, że Krzyki to najbardziej popularna obecnie dzielnica mieszkaniowa Wrocławia.

wroclaw_krzyki_inwestycje

Już dziś jest tam najwięcej nowych inwestycji na sprzedaż, a przecież działek, które można wykorzystać pod budownictwo mieszkaniowe, również tutaj nie brakuje. Krzyki są 3 co do wielkości dzielnicą miasta, ale 2 pod względem liczby mieszkańców. To tutaj znajduje się SKY TOWER będący najwyższym budynkiem w mieście. Nota bene ciągle posiadający w sprzedaży luksusowe apartamenty. Można je zakupić zarówno na potrzeby własne, jak i w celach inwestycyjnych z gwarantowanym zyskiem na poziomie 8%.

Krzyki to również dzielnica, w której znajduje się Uniwersytet Ekonomiczny (dawna Akademia Ekonomiczna). Nie brak tu zatem mieszkań nastawionych na wynajem dla studentów. Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą miasta. Jest tu stacja kolejowa Wrocław Główny, liczne linie autobusowe i tramwaje. Infrastruktura jest w pełni rozwinięta, więc decydując się na mieszkanie na Krzykach, możemy być spokojni o dostępność szkół, przychodni, centrów handlowych i innych budynków użyteczności publicznej.

Znaleźliśmy tu także oferty mieszkań dostępnych w programie MDM (choć było z tym trudniej niż w przypadku Fabrycznej), a także tych z segmentu popularnego i popularnego podwyższonego (taką nazwą określiliśmy projekty, które w naszej opinii wyprzedzały segment popularny, a jednocześnie nie do końca w naszym odczuciu spełniały standardy apartamentów w pełnym znaczeniu tego słowa). Co prawda Krzyki nie są aż tak rozległe jak Fabryczna, ale i tak warto sprawdzić dokładną lokalizację danej inwestycji. Krzyki – w rozumieniu, którym się kierowaliśmy, dokonując tej analizy – rozpościerają się bowiem od południowych przedsionków Wrocławia, a kończą praktycznie w centrum, granicząc ze Starym Miastem oraz Śródmieściem. Ma to również swoje przełożenie na ceny, które różnią się w obrębie tej dzielnicy nawet o… 6 tys. zł. A zatem przyjrzyjmy się bliżej, co nam dziś oferują Krzyki.

Zobacz wszystkie inwestycje we Wrocławiu i okolicach

Analiza wybranych inwestycji deweloperskich w dzielnicy Krzyki we Wrocławiu

Trzeba uczciwie przyznać, że oferta jest szeroka. Zaczynamy od inwestycji Cztery Pory Roku zlokalizowanej przy ulicy Vivaldiego …oczywiście, autora tych jednych z najsłynniejszych koncertów skrzypcowych. Jest to kontynuacja już istniejącego osiedla. Gdy 12 lat temu deweloper zaczynał budowę pierwszych budynków, cała inwestycja realizowana była w szczerym polu. Dzisiaj na tych polach istnieje już infrastruktura, z której korzysta około 5 tys. wrocławian. Osiedle przedstawiane jest jako przyjazne mieszkańcom, i faktycznie nie są to tylko puste słowa. Własny klub fitness, czy całodobowa ochrona to elementy, z którymi spotkać się można coraz częściej. Skoro jednak już stawiamy na bezpieczeństwo i je podkreślamy, warto zwrócić uwagę na szczegóły. Choćby tak drobne jak plac zabaw zapewniający dzieciom bezpieczeństwo w przypadku upadku. Niby drobiazg, ale dla rodzin z dziećmi dość istotny.

wroclaw_krzyki_cytat

Przejdźmy do rzeczy najistotniejszej. W ofercie jest jeszcze kilkadziesiąt wolnych lokali. Metrażowo to typowy segment popularny. Znajdziemy bardzo przytulne kawalerki o powierzchni około 30 mkw., które zostały zaprojektowane tak, by można było wydzielić 2 pokoje! Ogólnie ustawność dostępnych mieszkań jest bardzo dobra. Nie ma co prawda szaleństw, gdyż 3-pokojowe mieszkania zaczynają się już od 51,6 mkw., ale za to projekty poszczególnych mieszkań nie „gubią” niepotrzebnie metrów. Duży plus za zaplanowanie kuchni. W wielu przypadkach w tym samym typie mieszkania można zrobić kuchnię zarówno otwartą, jak i zamkniętą. Oczywiście z oświetleniem dziennym. Jeśli coś budzi u nas niedosyt to balkony. Są mieszkania, w których wszystko jest tak jak należy. Sześciometrowy balkon przy 30-metrowej kawalerce to naprawdę świetna sprawa. Znaleźliśmy nawet lokum z minitarasem o powierzchni 10 mkw. Niestety są też 3-pokojowe mieszkania z „zaledwie” 4-metrowym balkonem. Nie jest to mało, fajnie wpisuje się w architekturę osiedla, ale mamy poczucie, że bardzo dobrze sprofilowana kubatura budynku pozwala w niektórych przypadkach te kilka cennych metrów dorzucić. Być może to trochę szukanie problemów na siłę, bo rzeczywiście ocena całościowa jest na duży plus.

Ważna wiadomość dla tych, którzy szukają bliskiego obcowania z przyrodą: cztery linie autobusowe, plany budowy w sąsiedztwie osiedla pętli tramwajowej oraz rozbudowy ulicy Buforowej – to początek rozbudowy infrastruktury. Obecnie tereny cieszą mieszkańców pięknymi widokami, jednak mamy do czynienia z obszarem dynamicznego rozwoju i zabudowy. To zdecydowanie bardziej propozycja dla osób dynamicznych, niż tych, którzy szukają spokojnego miejsca na emeryturę. Ten charakter osiedla potwierdza też dostępność wybranych mieszkań pasujących do programu MDM. Ale uwaga, mieszkań dostępnych w programie zostało już naprawdę niewiele…

Podsumowując. Osiedle to zostało uznane przez czytelników „Gazety Wrocławskiej” za „Najpiękniejsze Osiedle Dolnego Śląska”, a więc nie tylko my wyrobiliśmy sobie o nim bardzo dobrą opinię.

Jeśli do gustu przypadła nam lokalizacja, ale z innych powodów wyżej opisane osiedle nam nie pasuje, zawsze możemy poszukać czegoś w innych inwestycjach w tej okolicy. Jedną z tych, która nas zaciekawiła było Osiedle Maestro. Niestety zostały jedynie ostatnie mieszkanie 2-pokojowe. Inna inwestycja, która przykuła nasz wzrok to znajdująca się nieco bardziej na północ, ale również blisko ulicy Buforowej, Mała Toskania. Cała inwestycja to ponad 400 mieszkań podzielonych na IV etapy. W sprzedaży zostały lokale 1-3-pokojowe (od 26 do 56 mkw.) z III i IV etapu. Rozkład w pełni funkcjonalny. Duży plus dla dewelopera, że Toskania nie jest tu jedynie hasłem reklamowym, a jej elementy można dostrzec zarówno w architekturze samych budynków, jak i w licznej roślinności na terenach wspólnych. To osiedle, któremu bliżej powinny przyjrzeć się osoby zainteresowane programem MDM. W tym projekcie znajdują się mieszkania spełniające warunki programu.

Nieco dalej na północny zachód jest kolejne urokliwe osiedle o nazwie Aura. Budowa została podzielona na II etapy, w których łącznie powstanie 350 mieszkań. Gdy swego czasu w magazynie ESTATE pisaliśmy o tym, jak ważne jest, by dobrze zaprojektowane osiedle miało zieloną przestrzeń, w głowie mieliśmy obraz mniej więcej taki, jaki można dostrzec na wizualizacjach tego osiedla. Jeśli deweloper faktycznie tak zadba o zieloną przestrzeń, jak przedstawia to w swoich materiałach (a znając go, jesteśmy o to raczej spokojni), to samo spędzanie czasu w leżaku na balkonie będzie świetnym relaksem po pracy. Miła pogawędka na ławeczce w otoczeniu zieleni i przy fontannie? Już na wstępie wrażenia wizualne są na duży plus. O tym, że nikt tu nie myśli o maksymalizacji zysków, kosztem wygody mieszkańców mówi fakt, że w niskiej 2-3-piętrowej zabudowie nie zabrakło miejsca na windy. Co prawda sport to zdrowie, ale nie zawsze chce się biegać po schodach, dźwigając torby z zakupami. Place zabaw zaplanowane zostały w taki sposób, by maksymalnie ograniczyć dzieciom kontakt z samochodami, a rodzicom dać możliwość obserwacji tego, jak bawią się ich pociechy.

Przejdźmy teraz do samych mieszkań. Jak na razie jest jeszcze, w czym wybierać. Dla fanów mieszkania na parterze z własnym ogródkiem czekają lokale 1-4-pokojowe, zaczynające się od niecałych 28 mkw., a kończące na ponad 88 mkw. Dostępne są również lokale piętrowe z antresolą. Poza dość ograniczonymi możliwościami aranżacji w salonie, sam projekt tego mieszkania bardzo przypadł nam do gustu. Dwa balkony, duża łazienka i duże przeszklenie powodujące nasłonecznienie. Bez dwóch zdań przytulnie. Miłośnicy dużych tarasów raczej nie będą do końca spełnieni. Jest przyzwoicie, w niektórych przypadkach nawet więcej niż przyzwoicie, ale raczej przyjęć urodzinowych na tych balkonach robić nikt nie będzie. Przy tak niskiej zabudowie należy to jednak traktować jako plus. Podobnie zresztą jak możliwość wyboru kuchni otwartej i zamkniętej.

Niestety nie jest to projekt gotowy na dziś. Planowane zakończenie to pierwszy kwartał 2016 roku, przyszli mieszkańcy muszą więc jeszcze chwilę poczekać. Ceny uzależnione są od rodzaju lokalu, ale dolna granica 5550 zł mkw. w tej lokalizacji i w tak planowanym standardzie jest pozytywnym zaskoczeniem. Oczywiście są też lokale po 6650 zł mkw., jednak o sprzedaż tego projektu jesteśmy bardzo spokojni.

Podobnie wygląda sytuacja na Osiedlu OAZA. Drugi etap tej bardzo dobrze ulokowanej inwestycji (zbieg ulic Nyskiej i Pięknej) został już zakończony i praktycznie wyprzedany (w ofercie zostało dosłownie kilka mieszkań). Zakończenie etapu III planowane jest w maju 2015 roku. Wyglądu osiedla specjalnie opisywać nie trzeba, ponieważ można je obejrzeć na żywo i wówczas zdecydować, czy ten styl pasuje do Waszych oczekiwań. Wrażenia, jakie my mamy, jak najbardziej pozwalają nam umieścić je na naszej liście.

Mieszkańcom Wrocławia tej lokalizacji specjalnie przedstawiać nie trzeba. Tym, którzy dopiero poznają bliżej stolicę Dolnego Śląska, wystarczy wspomnieć, że to położenie w bliskim sąsiedztwie stacji Wrocław Główny oraz doskonale skomunikowane z resztą miasta, jeśli chodzi o transport publiczny. Pełna infrastruktura miejska zapewnia bliskość i wygodę „na dziś”, a nie dopiero „w perspektywie”. Wybierając ten projekt, z góry wiemy, jak będzie wyglądać otoczenie. Widzimy to na żywo, nie na makietach. Projekt jest kolejnym potwierdzeniem, że od strony rozkładów mieszkań Polacy cenią sobie tradycyjne i proste rozwiązania zapewniające optymalne wykorzystanie powierzchni. Kolejny etap tej inwestycji (bazujący na rozwiązaniach sprawdzonych w poprzednich) to po prostu kontynuacja dobrze zaprojektowanego i sprzedającego się projektu. W ofercie dominują 3 i 2-pokojowe lokale z aneksem kuchennym, choć są również projekty z zamkniętą kuchnią. Znaleźć można także kawalerki i pojedyncze lokale 4-pokojowe o powierzchni powyżej 80 mkw. Trzeba jednak pamiętać, że osiedle jest wielokondygnacyjne i położone blisko arterii o dużym natężeniu ruchu. Przypominamy o tym na wszelki wypadek, gdyby ktoś na podstawie naszego opisu stworzył sobie w głowie obraz 2-piętrowych budynków pod lasem. Nie sposób nie wspomnieć o bardzo ładnie zaprojektowanej – i co najważniejsze – przestronnej przestrzeni wspólnej. To bez wątpienia jeden z najładniej zaplanowanych i urządzonych terenów zielonych w mieście.

Bardzo blisko tej lokalizacji znajdują się również dwa inne ciekawe i sąsiadujące ze sobą osiedla (realizowane nota bene przez tego samego dewelopera) Osiedle Innova oraz Osiedle Moderno. Prace nad tym pierwszym zostały już w praktyce zakończone, z kolei zakończenie prac nad Osiedlem Moderno planowane jest na listopad 2015 roku. Na obu osiedlach w puli sprzedaży pozostało jeszcze ponad 150 mieszkań, z czego na Osiedlu Moderno prawie 40 ma specjalną ofertę promocyjną. Obejmuje ona mieszkania 2-pokojowe, których powierzchnia wacha się od 40 do 45 mkw. Przyjrzeliśmy się bliżej rzutom tych promowanych mieszkań i nie znaleźliśmy w nich nic, co w naszym odczuciu mogłoby być przyczyną chęci szybkiego pozbycia się ich z portfolio. Innymi słowy, jeśli ktoś w każdej promocji dewelopera podejrzewa jakiś haczyk, to my tego haczyka nie wyłapaliśmy. Obydwa osiedla ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo można oceniać w ten sam sposób, jeśli chodzi o czynniki lokalizacyjno-infrastrukturalne. Ocena ta, podobnie jak w przypadku Osiedla Oaza, wypada pozytywnie. Nie można jednak miedzy tymi osiedlami stawiać znaku równości. Innova i Moderno to niższe budownictwo, a mimo że blisko to jednak zlokalizowane w nieco spokojniejszej okolicy. Jeśli chodzi o cenę, kształtuje się ona w zależności od lokalu od 6 do7 tys. zł za mkw., przy czym zdecydowana większość lokali jest bliżej tej dolnej granicy.

Ostatnie wolne lokale I etapu są jeszcze w inwestycji Osiedle Mieszczańskie, zlokalizowane w pobliżu na ulicy Hubskiej. Wszystkie oferowane są z różnym pakietem wykończenia. Około 30 lokali dostępnych jest jeszcze w tej inwestycji w ramach II etapu. To jedna z bardzo udanych inwestycji o świetnej lokalizacji, praktycznie w centrum Wrocławia. Doskonale nasłonecznione, w większości bardzo dobrze zaprojektowane, choć co do niektórych projektów można zastanawiać się, czy architekci trochę nie przekombinowali. Bez wątpienia dużym atutem jest cena 5200 zł mkw. zawierająca wykończenie (tylko mieszkania z I etapu), ale również możliwość wykończenia w jednym z trzech pakietów (oferta na mieszkania w II etapie).
Warta uwagi inwestycja szykuje się także w północnej części Krzyków, niedaleko granicy ze Starym Miastem. Zresztą sama nazwa osiedla Nowe Centrum Południowe wskazuje, że deweloper celuje w klientów, którzy przede wszystkim cenią sobie bycie blisko centrum. Projekt jest na etapie wczesnej realizacji i przyszli mieszkańcy powinni uzbroić się w cierpliwość, jeśli chodzi o zamieszkanie, przynajmniej do stycznia 2016 roku. Cenowa promocja na tym etapie inwestycji na wybrane mieszkania 5800 zł mkw. wskazuje, że nie będzie to najtańsza miejscówka, ale to akurat nie powinno budzić chyba żadnych wątpliwości.

wroclaw_krzyki_cytat_2

Od strony architektonicznej mamy do czynienia z nowoczesnym projektem nawiązującym bardziej do stylu dzielnic biznesowych niż typowo mieszkalnych. W końcu sąsiedztwo Sky Tower do czegoś zobowiązuje. Jeśli ktoś poważnie myśli o tej inwestycji, właśnie teraz jest czas, by wybrać dokładnie to, co sobie wymarzył. Ze względu na fakt, że sprzedaż rozpoczęła się stosunkowo niedawno, w ofercie jest prawie cała pula dostępnych mieszkań. Jest w czym wybierać. Począwszy od 32-metrowych kawalerek (niestety bez balkonu czy tarasu), a kończąc na 6-pokojowych ponad 100-metrowych apartamentach. W naszej opinii to chyba najbardziej „mieszczański” projekt na Krzykach. Piękne widoki, w większości małe balkony, wielkomiejski styl życia. To zdecydowanie oferta dla ludzi pełnych energii, realizujących karierę i pochłoniętych wielkomiejskim stylem Wrocławia. Oczywiście są też mieszkania idealnie pasujące dla rodzin z dziećmi, ale całościowo czuć w tym miejscu coś magicznego, co sprawia, że albo się odczuwa, że to jest właśnie to, albo z miejsca stwierdza się, że jest się poza grupą docelową. To nie jest typowy projekt mieszkań w klasie średniej. Tu dominuje nowoczesność i elegancja. Trzeba oddać architektom, że nie poszli na łatwiznę projektując 2-pokojowe apartamenty na 60-70 metrach. Spodziewaliśmy się tutaj większej „rozrzutności”, a tymczasem natrafiliśmy na bardzo oszczędne (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) podejście do wydzielania powierzchni. Co najważniejsze, podejście to pozwala w dużej mierze klientowi decydować o tym, czego mu potrzeba. Przykładowo na 62 mkw. zaprojektowane zostało 4-pokojowe mieszkanie z aneksem kuchennym, które bez problemu możemy przerobić na 3-pokojowe lokum. W zależności od tego, jaka jest konkretna potrzeba klienta. Bez względu na to, czy szukacie mieszkania w celach inwestycyjnych czy mieszkaniowych Nowe Centrum Południowe zdecydowanie warto rozważyć.

W innej części Krzyków, jeszcze nieco bardziej na południe przy ulicy Przyjaźni, dotarliśmy do inwestycji o dość prestiżowo brzmiącej nazwie Belvedere Park. Lokalizacyjnie na duży plus trzeba wspomnieć o połączeniu z centrum oraz z autostradowym węzłem obwodnicy. Od strony architektonicznej rozwiązanie nowoczesne i naprawdę ze smakiem. Po prostu przemyślany kompleks budynków tworzących spójne, zamknięte osiedle. Przy budynkach, które już zostały sprzedane, można czepiać się stosunkowo małej przestrzeni na zieleń, natomiast w obecnie sprzedawanej ofercie w ostatnim budynku (E) absolutnie nie ma co narzekać. W naszej opinii to najlepiej usytuowany budynek w całej inwestycji. W ofercie pozostało jeszcze kilkadziesiąt mieszkań na różnych kondygnacjach. Największy wybór pozostaje w 2-pokojowych, w przedziale 50-60 mkw.

Sporo 2- pokojowych mieszkań jest również na znajdującym się kawałek dalej na południe Osiedlu Selenza. Cena wyjściowa za mkw. wynosi 5950 zł, ale deweloper dopuszcza możliwość negocjacji. Lokalizacyjnie jest to już niemały kawałek od centrum, ale infrastrukturalnie te tereny są już w miarę zagospodarowane, do tego bardzo blisko znajdują się tereny rekreacyjne (choć docelowo część z nich zapewne zostanie zabudowana).
Jak widać Krzyki to zarówno inwestycje w odległości spacerowej do centrum miasta, jak i te, którym bliżej do obwodnicy. W większości są to projekty o niskiej zabudowie, zaś okoliczne tereny posiadają już potrzebną do wygodnego życia infrastrukturę. Analizując jednak dostępność działek i plany infrastrukturalne, śmiało można powiedzieć, że to Krzyki jeszcze przez długi czas będą królować jako najlepsza dzielnica z perspektywami rozwoju dla deweloperów.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Portal umożliwia dodanie oraz promocję ogłoszeń biurom nieruchomości, deweloperom oraz osobom prywatnym. Znajduje się w ścisłej czołówce polskich serwisów ogłoszeń z rynku nieruchomości, oferując poszukującym pół miliona aktualnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij