
Zazwyczaj w większych metropoliach Śródmieście jest sercem miejskiego życia. W przypadku Wrocławia jest jednak nieco inaczej.
Tu głównym punktem odniesienia i tym samym sercem miejskiego życia jest Stare Miasto i przepiękny wrocławski Rynek. Śródmieście to z kolei mózg Wrocławia. Miejsce nauki, administracji i biznesu.
Różnorodność w Śródmieściu
Gdyby ktoś chciał porównywać tę część Wrocławia do analogicznej dzielnicy w Warszawie, to mocno by się zdziwił. Nie jest to miejsce drapaczy chmur (najwyższy budynek Wrocławia, Sky Tower, znajduje się w dzielnicy Krzyki). To w Śródmieściu znajduje się słynne wrocławskie zoo. To na terenie Śródmieścia zlokalizowana jest hala stulecia. Tutaj wreszcie znajdziemy Uniwersytet Przyrodniczy i Politechnikę Wrocławską.
Miejsce do pracy i mieszkania
Z jednej strony możemy mówić, że ten niewielki (zaledwie około 16 km2) obszar miasta podlega pewnej dezurbanizacji mieszkaniowej, bo traktowany jest najczęściej jako miejsce pracy, nauki i załatwiania bieżących spraw, ale z drugiej strony gęstość zaludnienia przekracza tu ciągle liczbę 7 tys. osób na km2. Nie jest to zatem warszawski biurowy „Mordor” w okolicach Galerii Mokotów, który w godzinach pracy tętni życiem, by wieczorem opustoszeć.
W Śródmieściu Wrocławia nie brak odważnych pomysłów deweloperskich. Właściwie nie ma tu miejsca na projekty banalne i choć jest jeszcze spory potencjał rozwoju, to już teraz można powiedzieć o tej części miasta, że posiada klimat godny swojej nazwy.
Zobacz wszystkie inwestycje we Wrocławiu i okolicach
Pobierz bezpłatny raport „Rynek Pierwotny we Wrocławiu (2016)”, w którym znajdziesz analizę rynku pierwotnego w stolicy Dolnego Śląska oraz rankingi inwestycji w najpopularniejszych kategoriach, dopasowanych do potrzeb poszukujących wymarzonej nieruchomości.