Praca i mieszkanie w Krakowie. Jak wygląda biznes po krakowsku?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Przyjechać do Krakowa, by poczuć jego wyjątkowy klimat to jedno, ale żeby tu zamieszkać konieczne jest znalezienie pracy. Jak wygląda biznes po krakowsku, jacy specjaliści są tu poszukiwani? Jeśli dopiero planujecie przeprowadzić się pod Wawel, przeczytajcie, czy Kraków będzie dla Was gościnny, czy wręcz przeciwnie.

Stolica Małopolski to wręcz wymarzone miejsce dla naukowców. Największym pracodawcą w mieście zatrudniającym około 6,7 tys. osób jest Uniwersytet Jagielloński. Nieco mniejszą, ale również imponującą liczbą ponad 4,2 tys. pracowników może pochwalić się także Akademia Górniczo-Hutnicza. Kolejny tysiąc naukowców zatrudnia Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Oczywiście należy przyjąć, że przynajmniej część pracowników naukowych łączy pracę w różnych uczelniach, ale nawet jeśli tak jest, bez cienia przesady możemy powiedzieć, że Kraków nauką stoi.

Młodzi, wykształceni z całego regionu Małopolski powinni być naturalnym „ludzkim paliwem” napędzającym lokalny biznes. A skoro już o paliwach mowa to przegląd rynku krakowskiego niewątpliwie trzeba zacząć od ulicy Jasnogórskiej 1, gdzie swoją siedzibę w Polsce ma paliwowy gigant BP. Również Shell centra obsługi klienta zlokalizowane ma w pod krakowskim Zabierzowie. Jeśli więc macie kompetencje w branży paliwowej, to Kraków może być bardzo dobrym wyborem.

Podobnie wygląda temat w obszarze nowych technologii IT. Tutaj bez wątpienia ikoną Krakowa jest firma Comarch, której prezes Janusz Filipiak zajmuje 62 miejsce na liście najbogatszych Polaków magazynu „Forbes”. Na tę prestiżową listę trafił także inny krakowski biznesmen z branży IT – Piotr Nowak, założyciel działającej od 1997 roku spółki Nazwa.pl. Wśród innych znanych brandów mających siedziby w dawnej stolicy Polski znajdziemy także Motorolę. Specjaliści IT mogą też szukać zatrudnienia w firmach outsourcingowych zajmujących się obsługą procesów biznesowych. Kraków to bowiem jedno z największych zagłębi firm outsourcingowych w Polsce. To wiadomość dość istotna nie tylko dla informatyków, lecz także dla specjalistów od finansów i księgowości. Jeśli ktoś byłby jednak zainteresowany pracą w takim centrum, powinien zainwestować w naukę języka, a najlepiej języków obcych. Poziom komunikatywny to za mało, potrzeba osób, które potrafią porozumiewać się w danym języku płynnie.

Pod Wawelem swoją siedzibę ma Grupa Onet, jeden z najbardziej rozpoznawalnych brandów w polskim internecie. Podobnie zresztą jest z Grupą Interia, która również centralę ma właśnie w grodzie Kraka. Kraków to także jedno z trzech polskich miast (pozostałe to Warszawa i Wrocław), gdzie mieszkają pracownicy firmy Google.

Okolice Krakowa to także miejsce wielu firm z branży spożywczej. We wspomnianym już Zabierzowie siedzibę ma FoodCare Sp. z o.o., a Wadowice to z kolei siedziba spożywczego giganta – Grupy Maspex. Myli się ten, kto twierdzi, że w Krakowie zatrudniają jedynie wspomniane i szybko rozwijające się biura usług wspólnych. Owszem, tam wzrost zatrudnienia jest widoczny i imponujący, jeśli chodzi o liczby, ale osoby z odpowiednim wykształceniem mogą non stop aplikować do firm z najróżniejszych branż. Wystarczy wspomnieć takie marki jak: Valeo, Skanska, ABB, Tele-Fonika, Vistula czy Wawel, by zorientować się, że Kraków ma całkiem spore możliwości dla osób z wysokimi kompetencjami, zwłaszcza jeśli chodzi o różnej specjalizacji inżynierów czy finansistów. Miejsce dla siebie bez problemu znajdą też osoby pracujące w sektorze usług, lekarze różnego rodzaju specjalizacji, stomatolodzy, fryzjerzy, barmani, kelnerzy i szeroko rozumiani przedsiębiorcy.

Stopa bezrobocia w Krakowie na poziomie niewiele przekraczającym 5% to jasny sygnał do tego, że o ile nie jesteście bez doświadczenia zawodowego lub absolwentami przereklamowanych i przetłoczonych kierunków (pedagogiki czy socjologii), to znalezienie pracy pozwalającej zaciągnąć kredyt na zakup nieruchomości powinno być wyzwaniem do przejścia. Jeśli zaś macie doświadczenie i wykształcenie w zakresie informatyki, programowania, logistyki czy finansów, z pewnością szybko znajdziecie swoje miejsce na krakowskim rynku pracy.

 


Szukasz nowego mieszkania w Krakowie?

Pobierz bezpłatny raport, w którym znajdziesz wszystkie aktualne informacje o rynku pierwotnym w stolicy Małopolski!


krakow-750x100

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij