Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Trudna sytuacja na rynku nieruchomości, również dla deweloperów (raport PKO BP)

Trudna sytuacja na rynku nieruchomości, również dla deweloperów (raport PKO BP)

Anna Serafin
Komentarze

2022 rok był trudnym czasem dla osób, które planowały kupno nieruchomości. Odczuli to oczywiście deweloperzy, bo popyt na mieszkania się załamał ze względu na wysokie stopy procentowe i niedostępność kredytów hipotecznych. Złą sytuację finansową deweloperów pogłębił Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, na rzecz którego muszą opłacać składki od 1 lipca 2022 roku.

PKO Bank Polski przeanalizował aktualną sytuację na rynku nieruchomości pod kątem deweloperów. Główny wniosek z raportu "Deweloperzy Mieszkaniowi: Rynek deweloperski szuka nowego punktu równowagi" jest taki, że rynek szuka nowego punktu równowagi. Oznacza to, że podaż musi zostać dostosowana do zmniejszonego popytu.

Obniżony popyt głównym problemem deweloperów

Zła sytuacja ekonomiczna, zarówno związana z rosnącą inflacją, jak i wysokim poziomem stóp procentowych (który przełożył się na to, że kredyty hipoteczne są drogie i trudno dostępne), sprawiła, że chętnych na zakup mieszkania jest jak na lekarstwo.

Mimo tego, że wyniki finansowe dużych podmiotów (zatrudniających powyżej 49 osób) w pierwszych 9 miesiącach 2022 r. były dobre, to trzeba się spodziewać, że po opublikowaniu dane z czwartego kwartału nie będą już takie optymistyczne. Winna jest rosnąca dynamika kosztów, spowodowana inflacją, która jest bliska dynamice przychodów.

Spadki rentowności w dużej mierze dotkną mniejszych deweloperów, którzy nie mają zgromadzonego dużego buforu bezpieczeństwa na wypadek wyhamowania koniunktury.

Wyzwaniem więc dla wszystkich podmiotów będzie ustalenie nowego punktu równowagi, czyli dostosowanie podaży do obniżonego popytu. Do podobnych wniosków doszli analitycy i pośrednicy w ramach badania nastrojów rynkowych INPON - zaznaczają oni, że to w I kwartale 2023 roku możemy już spodziewać się nowego punktu równowagi na rynku, na którym realizowanych transakcji będzie mniej i w dłuższej perspektywie czasu.

Niewielki spadek liczby pozwoleń na budowę mieszkań

W statystykach widać, że deweloperzy w 2022 roku zmniejszyli o 31 proc. rok do roku liczbę mieszkań, których budowę rozpoczęli, dostosowując się do zmniejszonego popytu. Jednak w liczbie pozwoleń na budowę, o które wnioskowali, dużych spadków nie widać. Jest ich zaledwie o 4,9 proc. mniej niż przed rokiem.

Za to jeśli chodzi o liczbę lokali oddanych do użytku, to było ich rekordowo dużo, bo aż ponad 143 tys. w całym roku, czyli o 1,3 proc. więcej niż w 2021 roku. Jest to jednak efekt wysokiej liczby rozpoczynanych budów podczas boomu mieszkaniowego, który miał miejsce 2-3 lata temu.

Widać, że deweloperzy coraz chętniej budują nie tylko w dużych miastach, ale także w powiatach ziemskich. Odpowiadają one tym samym na silny trend (zapoczątkowany podczas pandemii) wyprowadzania się poza ośrodki miejskie, szczególnie w miejsca atrakcyjne turystycznie albo dobrze skomunikowane z metropoliami. Więcej o rynkach nieruchomości poza największymi miastami dowiesz się z raportu "Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości".

Dopiero na przełomie 2024 i 2025 roku możliwe odbicie na rynku

Znaczącą większość wśród nabywców indywidualnych stanowią klienci kredytowi. Dlatego to od sytuacji na rynku finansowania analitycy PKO BP uzależniają termin odbicia na rynku nieruchomości. Prawdopodobnie wydarzy się to dopiero na przełomie 2024 i 2025 roku, jeśli poziom inflacji spadnie, co pozwoli na obniżanie stóp procentowych, a tym samym zwiększy dostępność kredytów hipotecznych.

Źródło danych i grafik: raport PKO BP "Deweloperzy Mieszkaniowi: Rynek deweloperski szuka nowego punktu równowagi"


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij