Sopot – To nie jest miasto dla biednych ludzi

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Tak w skrócie można podsumować Sopot, bazując na analizie tamtejszego rynku nieruchomości. Obecnie to absolutna ekstraklasa, jeśli chodzi o koszt zakupu nowego lokum.

Chyba nie będzie przesadą, jeśli nazwiemy Sopot kurortem, chociaż oficjalnie jeszcze nim nie jest. Może to nie poziom Malediwów czy wysp Fidżi, ale z pewnością nie mamy się, czego wstydzić. Nic zatem dziwnego, że to właśnie tutaj bardzo często decydują się zamieszkać trójmiejscy ludzie sukcesu.
Gdy piszemy o rynku pierwotnym w Sopocie, możemy zapomnieć o programie MdM czy projektach dopasowanych do różnych segmentów rynku. Tu w zasadzie każda nowa inwestycja może być opisywana słowami: prestiżowy, ekskluzywny, wyjątkowy.

Analizując Sopot, posługiwaliśmy się umownym podziałem miasta na:

  • Sopot Wyścigi (w rzeczywistości to jedynie nazwa przystanku SKM),
  • Sopot Górny,
  • Sopot Dolny,
  • Kamienny Potok.

Nie jest to podział ściśle odwzorowujący administracyjne dzielnice, ale w naszym odczuciu zupełnie wystarczający, by zlokalizować daną nieruchomość. Poza tym Ci, którzy planują tu zakup nieruchomości, doskonale będą wiedzieć, o którą część miasta nam chodzi.

Niestety rynek sopocki nie jest duży i… nigdy taki nie będzie. Otoczony ze wszystkich stron przez Zatokę Gdańską, Gdańsk, Trójmiejski Park Krajobrazowy i Gdynię, nie ma praktycznie miejsca na rozwój terytorialny. Zmiany mogą być więc wyłącznie jakościowe. Stąd też pojawiają się projekty skupiające się na rewitalizacji i rozbudowie starych kamienic (przykład kamienicy przy ulicy Niepodległości 736 w Dolnym Sopocie).

Ze względów architektonicznych w nowym budownictwie występuje praktycznie niska zabudowa, dopasowana do charakteru miasta. Ponieważ nowych projektów nie jest dużo, sopocki rynek nieruchomości to głównie rynek wtórny.

 

Zobacz wszystkie inwestycje w Sopocie i okolicach

 

Sopot to także ulubione miejsce spotkań ludzi szukających rozrywki. Ulica Bohaterów Monte Cassino, czyli tzw. Monciak, tętni życiem nie tylko latem. To zresztą jeden z powodów, dla których wiele osób jest przeciwnych temu, by Sopot stał się kurortem. Cisza nocna w Sopocie o godzinie 22? Być może mieszkańcy Sopotu nie mieliby nic przeciwko, ale większość mieszkańców Trójmiasta nie wyobraża sobie takiego scenariusza.

 

Pobierz bezpłatny raport „Rynek Pierwotny we Trójmieście (2015)”

Znajdziesz w nim analizę rynku pierwotnego w tym największym ośrodku na Pomorzu oraz rankingi wyróżniających się inwestycji deweloperskich.

Pobierz raport

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij